Článek
Štrasburský soud ale ve svém čtvrtečním verdiktu konstatoval, že neshledal žádné porušení evropské úmluvy o lidských právech. Stížnost proto odmítl jako neopodstatněnou.
Osmatřicetiletý Breivik se stížnostmi na podmínky věznění neuspěl ani ve své vlasti. Nakonec se loni v červnu jeho námitkami odmítl zabývat i norský Nejvyšší soud. S pomocí právníka se pak nejznámější norský vězeň obrátil na Evropský soud pro lidská práva.
Decision Hansen v. Norway - application by man formerly known as Breivik rejected as inadmissiblehttps://t.co/2bxYrxmBuu#ECHR #CEDH
— ECHR Press (@ECHR_Press) June 21, 2018
Breivikův vězeňský režim podle stížnosti porušuje články 3 a 8 evropské úmluvy o lidských právech. První z nich zakazuje jakékoli „ponižující“ nebo „nelidské“ zacházení, druhý zaručuje právo na respektování soukromí a korespondence.
Norský stát Breivikovy stížnosti opakovaně odmítal. Naopak poukazuje na to, že s Breivikem je zacházeno jako s „VIP vězněm“, který má k dispozici tři dobře vybavené cely a má široké možnosti komunikace se svým právníkem, s návštěvami a s personálem vězení ve městě Skien na jihu Norska.
Breivik, jenž si mezitím změnil jméno na Fjotolf Hansen, si tam odpykává trest vězení v trvání 21 let, který však může být prodlužován až na doživotí.