Článek
Během pandemie koronaviru se objevila celá řada dezinformací, které se nezastavitelně šířily po sociálních sítích. Facebook a jeho WhatsApp přešel ke kontrole obsahu a ověřování informací s uvedením na správnou míru. A nebyl sám.
K sociálním sítím se přidaly organizace, které pomáhaly s osvětou mezi lidmi, a vedly tak boj proti koronahoaxům. Jenže úspěch se úplně nedostavil. Konspirační video s názvem „Plandemic“, které tvrdí, že virus byl předem vymyšlený světovými osobnostmi a zdravotnickými organizacemi, se stalo hitem internetu.
Kodex pro dezinformace
Teď se navíc zapojila Evropská unie, jež požaduje spolupráci technologických gigantů, jako jsou právě Facebook, Twitter nebo Google. Mají předkládat měsíční zprávy o tom, jak dezinformace kolem koronaviru zpracovávají. Podniky totiž podepsaly kodex EU pro dezinformace.
The #coronavirus pandemic has been accompanied by a massive wave of false or misleading information.
— European Commission 🇪🇺 #UnitedAgainstCoronavirus (@EU_Commission) June 10, 2020
We have assessed the immediate EU response to fight disinformation and propose concrete action that can be quickly set in motion. #EUvsDisinfo #FactsMatter
Evropská komise požaduje, aby platformy, které se ke kodexu z roku 2018 připojily, poskytovaly report s podrobnými údaji „o svých akcích na podporu důvěryhodného obsahu, zlepšení povědomí uživatelů a omezení dezinformací a reklamy, jež souvisí s koronavirem“.
Rovněž chce, aby byla sociální média „transparentnější při provádění své politiky a informovala uživatele, kteří přicházejí do styku s dezinformacemi a reagují na ně“, informuje agentura Bloomberg.
Místopředsedkyně Evropské komise pro hodnoty a transparentnost Věra Jourová novinářům agentury řekla, že se k iniciativě přidal také TikTok, vlastněný čínskou společností ByteDance, a navíc probíhaly rozhovory také s WhatsAppem, který i přes svého majitele na palubě nebyl.
I welcome measures taken by platforms to fight harmful content in this crisis. I support the approach that preserves freedom of expression. But they need to step up their efforts. They should provide monthly reports with more granular information on #disinformation. #EUvsDisinfo pic.twitter.com/bFt2Poz8bk
— Věra Jourová (@VeraJourova) June 10, 2020
Útok na EU
Šíření zdraví ohrožujících zpráv se nelíbilo odborníkům ze všech směrů, kteří před záplavou nesmyslů varovali. „Byli jsme svědky vlny falešných a zavádějících informací, falešných zpráv a teorií o spiknutí a také cíleného ovlivňování operací zahraničních aktérů,“ uvedl na tiskové konferenci viceprezident Evropské komise Josep Borrell.
A považuje to za útok na země EU a samotný Brusel. „Některé z nich mají za cíl poškodit EU a její členské státy a pokusit se podkopat naši demokracii a důvěryhodnost. A co víc – tyto informace mohou v době koronaviru dokonce zabíjet,“ dodal Borrell.
The Coronavirus pandemic has been accompanied by a massive infodemic. In today’s technology-driven world, warriors wield keybords rather than swords. Today we are stepping up action to increase our capacities, to counter misleading narratives. #FactsMatterhttps://t.co/UZFdR2laxu pic.twitter.com/rTuyuA5J5O
— Josep Borrell Fontelles (@JosepBorrellF) June 10, 2020
Prezident společnosti Google pro Evropu, Střední východ a Asii Matt Brittin v prohlášení uvedl, že pandemie dokazuje, že lidé potřebují přesné informace „víc než kdy jindy“, a že společnost spolupracuje s evropskými a vnitrostátními orgány. Mluvčí Facebooku uvedl, že sdílí cíl „omezit dezinformace o koronaviru“ a že Facebook zavedl další kroky, aby jejich šíření zabránil včetně přidání varovných štítků k dezinformacím.
Viceprezidentka pro veřejnou politiku a komunikaci Twitteru Sinéad McSweeneyová ve svém prohlášení uvedla, že i tato společnost podporuje úsilí „přinést zvýšenou transparentnost a porozumění v boji proti dezinformacím“.