Článek
Návrh rezoluce předkládá za členy Výboru pro rozpočtovou kontrolu jeho předsedkyně Monika Hohlmeierová z lidovecké frakce. O návrhu rezoluce informoval server iHNed.cz. Redakce Seznam Zpráv má připravovaný text rezoluce k dispozici.
Jde v ní o výzvu Evropské komisi, která by podle europoslanců měla využít nových právních předpisů. Podle nich může teoreticky dojít ke snížení, pozastavení nebo ukončení dotací pro celé Česko. Předpis má chránit rozpočet a zamezovat zneužití čerpání unijních financí. Europoslanci chtějí od EK jasný hlas, který má určit další postup.
Rezoluce ale vyzývá k reakci i ostatní orgány EU a také chce „akci“ po české vládě a české justici.
Návrh rezoluce jmenuje dokumenty, závěry auditů a předchozí rezoluce, které má Česká republika k dispozici, ale nijak s nimi nenaložila. Europoslanci kritizují české úřady i soudy z nečinnosti. Komise se případem českého premiéra zabývá od listopadu roku 2018 z podnětu organizace Transparency International.
První předběžný audit poslala Evropská komise do Česka v červnu 2019, již v jejím závěru konstatovala střet zájmů českého premiéra. O půl roku později Komise v rámci prověrky opět potvrdila střet zájmů, poslední a definitivní závěr auditu zveřejnila Evropská komise v dubnu letošního roku, nezvykle na svých stránkách. Jde o konečný dokument, ve kterém opět potvrdila své předešlé závěry - tedy, že český premiér je ve střetu zájmů, neboť nadále ovládá holding Agrofert. Komise dokument zveřejnila pro transparentnost celé záležitosti i z podnětu evropské ombudsmanky.
Vláda Andreje Babiše s výsledky auditu nesouhlasí. Podle nich je Babišovo převedení do svěřenských fondů právně dostačující. Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) dříve řekla, že ministerstvo zvažuje konečný audit Evropské komise napadnout u soudu.
Členové europarlamentního Výboru pro rozpočtovou kontrolu tak opět vyzývají EP k odhlasování rezoluce. Poprvé si europoslanci rezoluci o střetu zájmů Andreje Babiše odhlasovali v červnu minulého roku. V něm kritizovali mimo jiné i ostré výroky Andreje Babiše na účet kontrolní mise do České republiky, kterou podnikli europoslanci několik měsíců předtím. Tehdy Babiš označil Mikuláše Peksu (Piráti) a Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL) za vlastizrádce, Němku Moniku Hohlmeierovou za pomatenou.
V obsahu rezoluce bylo ale mnoho téměř shodných bodů s aktuálně připravovaným textem, a to například právě v tématu nečinnosti českého státu. Ve třetím bodě návrhu europoslanci Česko ostře kritizují za to, že „i poté, co byl zaveden článek 61 v roce 2018, stále není dostatečně zaveden kontrolní systém, který by střetu zájmů zamezil, a že český stát v tomto nepodnikl žádné kroky“. Rokem 2018 myslí nově schválené právní předpisy, podle kterých se měl Babiš dopustit střetu zájmů.
Důvodem opakovaného vyvolání hlasování o rezoluci je ale především již zmíněné zveřejnění konečného závěru auditu Evropské komise.
„Evropský parlament jednoznačně ukazuje, že nebude tolerovat střet zájmů nikoho. Padni komu padni,“ napsal Seznam Zprávám v komentáři na připravovaný text rezoluce europoslanec Tomáš Zdechovský, který je členem Výboru pro rozpočtovou kontrolu.
Europoslanci v návrhu textu rezoluce také podtrhují, že „by případné následky vyplývající ze střetu zájmů premiéra neměli platit čeští daňoví poplatníci“. Naráží na vyjádření Evropské komise z letošního dubna, že „Česká republika žádné dotace vracet nemusí“. Část financí totiž Agrofertu vyplatila státní kasa.
O závěrech auditu si přečtěte tady:
Text rezoluce ještě není finální, avšak měnit by se měl pouze v jednotlivostech. Diskuze o ní se bude konat příští středu dopoledne na plenární schůzi europarlamentu. Případné hlasování bude otevřené na červnové schůzi.