Článek
Evropský parlament jasnou většinou hlasů schválil obchodní dohodu Evropské unie s Británií, čímž definitivně potvrdil její platnost. Podle dnes zveřejněných výsledků úterního hlasování podpořilo smlouvu, která od začátku roku funguje v provizorním režimu, 660 poslanců, proti jich hlasovalo pět.
Úmluvu, která odbourává většinu celních bariér a usnadňuje obchod mezi sedmadvacítkou unijních zemí a Británií, podepsaly obě strany krátce před koncem roku, na jehož přelomu Británie evropský blok po 47 letech opustila. Evropský parlament uznal, že dohoda ochrání zájmy EU a zároveň usnadní život lidem i firmám na obou stranách Lamanšského průlivu. Europoslanci si však v souběžně schválené rezoluci vymínili, že Unie bude rázně řešit jakékoli porušení pravidel ze strany Británie.
Podle většiny europoslanců je samotný odchod Británie ztrátou, smlouva však řeší situaci nejlepším možným způsobem. „Může se stát základem, na kterém postavíme nové vztahy EU a Spojeného království zaměřené na budoucnost,“ podotkl po hlasování předseda europarlamentu David Sassoli.
Poslanci Evropského parlamentu velkou většinou hlasů schválili dohodu upravující vztahy mezi EU 🇪🇺 a Spojeným královstvím 🇬🇧 po brexitu. Souhlas je nutný, aby dohoda, která je od 1. ledna uplatňována prozatímně, mohla vstoupit v platnost. #brexit #TCA https://t.co/x0W5KqjM1l
— Milena Hrdinková (@CZSecStateEU) April 28, 2021
Souhlas europoslanců vzápětí uvítala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, která přislíbila, že Brusel dohlédne na to, aby Londýn své závazky respektoval. Řada europoslanců před hlasováním kritizovala, že Británie podle EU porušuje část dřívější dohody o samotné podobě brexitu.
„Ratifikace dohody není hlasováním o slepé důvěře, že vláda Spojeného království hodlá provádět naši dohodu v dobré víře. Jedná se spíše o pojistku EU proti dalším jednostranným odchylkám od toho, co bylo dohodnuto společně. Parlament bude i nadále ostražitý. Svolejme Parlamentní shromáždění pro partnerství, abychom mohli pokračovat v budování mostů přes Lamanšský průliv,“ uvedl zpravodaj europarlamentního Výboru pro mezinárodní obchod Christophe Hansen z lidovecké frakce.
Po Evropském parlamentu musí dohodu schválit ještě členské státy, potom může vstoupit v platnost.