Článek
Celkem 463 ze 675 poslanců Evropského parlamentu (EP) schválilo ve středu odpoledne rezoluci, která odsuzuje diskriminaci sexuálních menšin.
Název rezoluce přímo severní sousedy Česka nezmiňuje, v textu je ale zmínek o Polsku vícero. Impulzem byla situace LGBT komunity v zemi.
„EP vyzývá Polsko, aby rázně odsoudilo diskriminaci leseb, gayů, bisexuálů, transsexuálů a intersexuálů (LGBTI), včetně té ze strany místních úřadů, a bez výjimky zrušilo rezoluce útočící na práva LGBTI,” napsali europoslanci.
Obavy z „homopropagandy”
Během léta 80 polských samospráv, měst i celých krajů přijalo usnesení o území „bez ideologie LGBT”. Nejde jen o vesnice, ale například i o třiapůlmilionové Malopolské vojvodství.
Usnesení mají vyjadřovat odpor proti „radikálům toužícím po kulturní revoluci v Polsku, útočícím na svobodu slova, nevinnost dětí, autoritu rodiny a školy a svobodu podnikání“. Časté jsou zmínky o „homopropagandě“. Pět dokumentů už u soudu napadl ombudsman Adam Bodnar.
Homofobní deklarace byly součástí kampaně před jarními evropskými a podzimními parlamentními volbami. Téma vnesla do veřejné debaty vládnoucí strana Právo a spravedlnost (PiS).
Ostře tak reagovala na varšavskou Deklaraci LGBT+ na podporu sexuálních menšin, kterou začátkem roku podepsal liberální varšavský primátor Rafał Trzaskowski z opoziční Občanské platformy.
Co je ve středeční rezoluci?
EP mimo jiné vyzývá polskou vládu, aby podobné lokální deklarace odsoudila a aby je v rámci svých zákonných možností zrušila.
Parlament také žádá, aby se Evropská komise na obce a kraje „bez LGBT” zaměřila a zkontrolovala, jestli nečerpají unijní fondy. Jednou z podmínek vyplácení unijních peněz je totiž plnění zásady nediskriminování.
Jak hlasovali Češi?
Proti rezoluci bylo 107 poslanců zejména z frakce Evropských konzervativců a reformistů, do které spadá polská strana PiS i česká ODS.
Z českých poslanců byli proti pouze dva: Hynek Blaško z SPD a Alexandr Vondra z ODS. Vondrovi tři straničtí kolegové se zdrželi, stejně jako lidovecká poslankyně Michaela Šojdrová, Tomáš Zdechovský, poslanec ANO Ondřej Knotek a Ivan David z SPD.
Pro rezoluci hlasovali poslanci hnutí ANO (Radka Maxová, Dita Charanzová, Martina Dlabajová, Martin Hlaváček a Ondřej Kovařík), Pirátů (Marcel Kolaja, Markéta Gregorová a Mikuláš Peksa) a TOP 09/STAN (Luděk Niedermayer, Jiří Pospíšil a Stanislav Polčák).
Celkem 105 poslanců se hlasování zdrželo. Komunistka Kateřina Konečná podle výsledků zveřejněných na webu nehlasovala.