Článek
Po summitu skupiny vyspělých ekonomik G7 ve francouzském Biarritzu je možná na obzoru schůzka amerického prezidenta Donalda Trumpa s íránskou hlavou státu Hasanem Rúháním, na níž by se řešil spor o íránský jaderný program. Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes řekl, že doufá ve schůzku „v příštích týdnech“. Trump reagoval, že za správných podmínek by na setkání přistoupil.
Jak Trump, tak Rúhání by se měli na konci září účastnit Valného shromáždění OSN v New Yorku. Podle Macrona se o uspořádání schůzky mezi americkým a íránským prezidentem jedná, přičemž Rúhání dal najevo, že je této myšlence otevřen. Do Biarritzu v neděli nečekaně na několik hodin dorazil také íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf. V neděli jednal se šéfem francouzské diplomacie Jeanem-Yvesem Le Drianem a také s Macronem.
„Doufám, že v příštích týdnech se na základě těchto rozhovorů podaří dosáhnout vrcholné schůzky mezi prezidentem Rúháním a prezidentem Trumpem,“ řekl francouzský prezident na dnešní společné tiskové konferenci s prezidentem Spojených států. Varoval nicméně, že „nic není hotové“ a celá záležitost je „nanejvýš křehká“.
Ačkoli letošní summit G7 nekončí společným prohlášením členů, jak bývalo v minulosti zvykem, Francie nakonec vydala krátké shrnutí události. Podle agentury Reuters dokument odráží neshody mezi účastníky, uvádí však, že sedmička hospodářsky silných zemí usiluje o otevřené a spravedlivé obchodování ve světě a ekonomickou stabilitu.
Dnešní pracovní schůze lídrů G7 byla věnována ochraně klimatu a biodiverzity. Americký prezident na ní chyběl, což Bílý dům vysvětlil Trumpovými bilaterálními schůzkami s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a indickým premiérem Naréndrou Módím. Podle televize CNN nicméně Módí i Merkelová na jednání o klimatu byli. Trumpova vláda předloni odstoupila od pařížské dohody o ochraně klimatu z roku 2015.
Macron a chilský prezident Sebastián Piňera společně oznámili, že země G7 uvolní okamžitou finanční pomoc 20 milionů dolarů (465 milionů Kč) na hašení požárů v Amazonii. Dalším krokem má být podle šéfa Elysejského paláce iniciativa na opětovné zalesnění Amazonie. Spustit ji chce na Valném shromáždění OSN.
S požáry v současné době bojuje hlavně Brazílie, jejíž prezident Jair Bolsonaro se kvůli záležitosti dostal do diplomatické roztržky se svým francouzským protějškem. V reakci na oznámení o finanční pomoci Bolsonaro obvinil Macrona z nepřípustného vměšování. Francouzský prezident podniká „neodůvodněné útoky na Amazonii, které maskuje ideou ‚aliance‘ zemí G7 na ‚záchranu‘ Amazonie, jako bychom byli kolonie nebo země nikoho,“ uvedl Bolsonaro na twitteru. Francouzská hlava státu minulý týden Bolsonara popudila vyjádřením, že lhal o brazilských environmentálních závazcích.
Výrazným tématem summitu v Biarritzu byly také obchodní spory, zejména ten mezi Čínou a Spojenými státy, který těsně před zahájením summitu pokračoval oznámením nových cel na obou stranách. Americký prezident dnes řekl, že Peking si „strašně moc“ přeje konflikt s USA urovnat, protože mu americká cla zasadila tvrdou ránu.
Trump v poslední době zavedením cla vyhrožoval i Francii, a to v souvislosti s novou francouzskou daní namířenou vůči internetovým gigantům, jako jsou například americké firmy Google, Amazon či Facebook. Macron dnes oznámil, že Francie a USA v tomto směru nalezly kompromis. Ujednání předpokládá, že Francie podnikům vrátí rozdíl mezi francouzskou digitální daní a plánovaným mezinárodním systémem digitální daně, na kterém nyní pracuje Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).