Článek
Měla to být jedna z hlavních diplomatických událostí podzimu. V německém Lipsku se měli sejít lídři EU a Číny pod dohledem Německa, které aktuálně předsedá Evropské radě, na společná třídenní jednání. Poprvé se měl čínský prezident setkat i se zástupci celé sedmadvacítky.
Kvůli pandemii se však celý summit odehrál pouze online a jednalo se místo tří dnů asi dvě hodiny. Telekonference se účastnil šéf Evropské rady Charles Michel, šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová, německá kancléřka Angela Merkelová a čínský prezident Si Ťin-pching.
Hovořilo se hlavně o ekonomické spolupráci, ale také o lidských právech. Bylo to tedy pokračování červnového summitu, který se nesl ve znamení Hongkongu a koronaviru. Zářijový nebyl o tolik jiný. Přesto byl podle Michela „velkým krokem kupředu“. Podařilo se totiž podepsat dohodu o ochraně určitých potravinářských a zemědělských produktů.
„Mimochodem i pro bavorské pivo,“ komentovala potravinářskou dohodu Merkelová. Mezi produkty je ale i pivo české, a také holandský sýr gouda nebo italská parmská šunka. Tyto značky by se měly do Číny exportovat jednodušší cestou.
Today's Agreement on Geographical Indications is good for European products. 🇪🇺
— Charles Michel (@eucopresident) September 14, 2020
Now they are better protected and easier to export to China. 🇨🇳
🇨🇿 Czech beer 🍺
🇮🇹 Parma ham 🐷
🇳🇱 Holland Gouda 🧀
Cheers & bon appétit!#EUChina pic.twitter.com/4ngjka1ANl
Byznys, klima, covid
Již před summitem se obě strany shodly na tom, že chtějí více „rozvinout obchod a investice“. Vzájemná investiční dohoda je však už šest let ve formě vyjednávání. Čína ji chce mít do konce roku hotovou, dosud však není v dohledu jasný závěr takového dokumentu. Po pondělním jednání dali lídři EU najevo, že podpis přidají jen tehdy, pokud Čína změní přístup například ve státní podpoře firem.
„Máme velmi nevyvážené obchodní a investiční vztahy,“ komentovala červnový summit Ursula von der Leyenová. Co chce EU od Číny? Aby otevřela trh zahraničním investorům, transparentnost a dobré podmínky pro evropské podnikatele. „Chceme vyrovnaný, reciproční vztah,“ opakoval i v září Charles Michel po summitu.
„Máme jiné společnosti, jiné politické systémy, ale co se týče ochrany klimatu, shoduje se Čína s EU na Pařížské dohodě,“ připomněla novinářům německá kancléřka Angela Merkelová. „Čína je dnes ekonomicky silná,“ zdůvodnila Merkelová opakovanou „nutnost reciprocity“. Dodala také, že jednali o tom, že by Čína přesunula vrchol uhlíkových emisí z plánovaného roku 2030 na dřívější cíl.
„Bylo to upřímné, intenzivní a důležité jednání,“ přidala svůj komentář k summitu i šéfka Evropské komise von der Leyenová. Evropské firmy podle ní ale „čelí příliš mnoha překážkám“ ze strany Číny.
Lidská práva
„Demokratické hlasy v Hongkongu by měly být vyslyšeny a chráněny,“ otevřel Michel i lidskoprávní téma, kolem něhož se posledních pár týdnů napínají diplomatické vztahy mezi Čínou a EU.
Unie chce do oblastí, kde čínská vláda nedodržuje lidská práva menšin, poslat mezinárodní pozorovatele. Hovořil o Tibetu nebo provincii Sin-ťiang, kde žijí Ujgurové. Ti již po staletí čelí utlačení ze strany Číny.
Velká česká diplomatická zeď
Do vztahů mezi unií a Čínou značně zasáhla nedávná cesta českého předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) na Tchaj-wan. A to i skrze Německo, kde se tamní ministr zahraničí Heiko Maas ostře vymezil proti výrokům čínského protějšku Wanga I, který řekl, že Vystrčilova návštěva byla „překročením červené čáry“ a že za cestu Vystrčil „zaplatí vysokou cenu“.
Ke kritice čínských výhrůžek směrem k české diplomatické misi se přidala i slovenská prezidentka Zuzana Čaputová: „Vztahy mezi Čínou a EU jsou založené na dialogu a vzájemném respektu. Výhrůžky členské zemi EU a jejím představitelům jsou protichůdné k základům našeho partnerství a jsou nepřijatelné,“ tweetla slovenská hlava státu.
Nejen kvůli Miloši Vystrčilovi však návštěvu čínského ministra zahraničí v Německu považovali zahraniční analytici za „diplomatickou katastrofu“. Maas totiž také apeloval na stažení bezpečnostního zákona v Hongkongu, kritizoval zacházení s Ujgury a také čínskou propagandu ohledně šíření koronaviru. Wang I se v rámci své cesty ani nesetkal s kancléřkou Merkelovou. Na zářijovém summitu se však k výhrůžkám žádný ze zástupců EU nevracel.