Článek
První vyjednávání o komplexní obchodní dohodě mezi Čínou a Evropskou unií proběhlo už v roce 2014, ale kvůli napjatým vztahům byl pakt několik let u ledu.
V prosinci loňského roku se jednání posunula natolik, že se EU s Čínou dohodla na podrobnostech partnerství. Úspěch však opět vystřídala stopka.
Článek si můžete poslechnout také v audioverzi.
Evropská unie totiž uvalila sankce na Čínu, a to kvůli porušování lidských práv v Sin-ťiangu. A asijský velikán to oplatil blacklistem, jenž zahrnoval deset evropských politiků, kteří podle Pekingu ohrožují suverenitu a zájmy Číny.
Kvůli stoupajícímu napětí se EU rozhodla zamrazit dohodu s Čínou, dokud Peking nepřehodnotí svůj postoj.
Výhody pro evropské společnosti
Analytik poradenské společnosti Eurasia Group Neil Thomas se však domnívá, že se EU s Čínou přeci jen dohodne.
„Je pravděpodobné, že v dlouhodobém horizontu dojde k ratifikaci Komplexní investiční dohody,“ uvedl analytik pro server CNBC. Podle něj totiž jde o poměrně výhodnou dohodu především pro EU. I přesto je však pro některé evropské představitele spojenectví s Čínou momentálně problém.
Světové ekonomiky se dlouhodobě potýkají s praktikami Pekingu, které znemožňují zahraničním společnostem obchodování a spravedlivé soutěžení v Číně. Tamní vláda totiž upřednostňuje své podniky, které silně dotuje.
Thomas vysvětlil, že výhody investiční dohody mezi EU a Čínou zahrnují lepší přístup na čínský trh pro evropské firmy. Ty se pak budou moci angažovat v odvětvích, jako jsou elektromobily, námořní doprava, nemovitosti apod. Dohoda by měla vést i k lepším pravidlům ohledně dotací a státních podniků.
Další metou je rok 2023
Podle Thomase je však nepravděpodobné, že by se dohoda ratifikovala před rokem 2023. Částečně proto, že Německo čekají letos parlamentní volby a Francouzi budou za rok vybírat novou hlavu státu – a bez Německa a Francie se v EU nepodaří prosadit nic.
Německo a Francie byly navíc hlavními iniciátory paktu, za což v minulosti schytávaly kritiku, neboť údajně přistupovaly k Číně příliš benevolentně. Odpůrcům dohody vadilo mimo jiné to, že dohoda nezavazuje Čínu, aby přestala využívat nucené práce v Sin-ťiangu.
Analytik poukazuje na to, že je rok 2023 strategickým obdobím i pro Čínu. Na podzim roku 2022 má zasedat Národní kongres čínské komunistické strany a současný prezident Si Ťin-pching si bude chtít zajistit své již třetí funkční období ve funkci generálního tajemníka ČKS.
Ústupky Evropské unii by však kongres mohl vnímat jako projev slabosti, což nehodlá Si Ťin-pching připustit. Je tedy velmi nepravděpodobné, že by ustoupil od čínských sankcí vůči EU.