Článek
Jejich práce pomáhá rozkládat komplexní otázky, tak aby na ně šlo spolehlivěji odpovědět. Díky tomu lze snáze řešit palčivý problém chudoby. Mezi laureáty je Esther Duflo, která se stala nejmladší osobou a teprve druhou ženou s tímto oceněním.
Cenu Švédské národní banky za rozvoj ekonomické vědy na památku Alfreda Nobela, která je známá jako Nobelova cena za ekonomii, vznikla v roce 1968. V původní Nobelově závěti nebyla zmíněna a zavedla ji až Švédská centrální banka (Sveriges Riksbank) v rámci svého třístého výročí. Dnes byla Nobelova cena za ekonomii udělena po padesáti letech od prvního udělení.
Nobelovu cenu za ekonomii poprvé získala dvojice ekonomů Ragnar Frisch a Jan Tinbergen v roce 1969 za rozvoj a aplikaci dynamických modelů při analýze ekonomických procesů. Rok na to ji obdržel jeden z nejznámějších ekonomů Paul Samuelson, který napsal dnes již legendární učebnici ekonomie. Cenu obdržel za příspěvek k rozvoji statické a dynamické ekonomické teorie a aktivní přispění ke zvýšení analytické úrovně ekonomické vědy.
Mezi známé laureáty Nobelovi ceny za ekonomii patří například Simon Kuznets, Kenneth Arrow, John Hicks, Friedrich Hayek, Milton Friedman, James Tobin, James Buchanan, Robert Solow, Ronald Coase, Gary Becker, John Nash, Robert Lucas, Robert Mundell, Joseph Stiglitz, Daniel Kahneman, Paul Krugman, Richard Thaler či Paul Romer.
Ocenění ekonomové nejčastěji pochází ze Spojených států. Nobelovu cenu většinou získávají s odstupem času, až když se jejich myšlenky osvědčí při aplikacích. Laureáti často zastávají protichůdná východiska. Někteří jako například Friedrich Hayek jsou velmi liberální, jiní jako například Joseph Stiglitz jsou známí kritickými postoji k liberálnímu pojetí ekonomie.