Článek
Nový ostrov je podle místní geoložky Taaniely Kulaové zhruba sto metrů široký a čtyři sta metrů dlouhý. Nachází se asi sto dvacet metrů od nyní již potopeného ostrova Lateiki. Za jeho vznikem minulý měsíc stála osmnáctidenní podmořská erupce.
Pro souostroví Tonga jsou častá zemětřesení a sopečná činnost typická. Nachází se totiž v pásmu takzvaného Ohnivého kruhu, kde se nachází 452 sopek a ve kterém se odehrává přibližně devadesát procent všech světových zemětřesení.
Vědci zatím mají jen kusé informace o tom, jak a proč vznikají nové ostrovy.
Since mid-Oct we’ve been tracking the #Lateiki (#Metis Shoal) #eruption with satellite imagery. By Nov 1 an elongated island has appeared at the main focus of activity. In the right most image we have combined the 1st and last images showing the 1995 dome appears to have gone. pic.twitter.com/tSukPm6car
— GeoNet (@geonet) November 4, 2019
Hunga Tonga-Hunga Ha’apai
Jeden z tamních ostrovů, který vznikl v roce 2014 stejným způsobem jako nejnovější ostrov, je v současnosti domovem několika druhů rostlin a ptáků. Zformoval se během podmořské erupce, která probíhala mezi prosincem 2014 a lednem 2015. Má nejvyšší bod ve 120 metrech nad mořem a původně měl vydržet sotva několik měsíců.
Místo toho se NASA nyní domnívá, že ostrov vydrží 6 až 30 let, což z něj činí první ostrov tohoto typu, který v moderní éře přežije takové období. Zatím zůstává nepojmenovaný, i když se o něm občas mluví jako o Hunga Tonga-Hunga Ha’apai, což jsou názvy okolních ostrovů.
13 bottle
— NASA Goddard (@NASAGoddard) November 1, 2019
14 shoes
2 buoys
On an island where very few people have ever walked, researchers found a lot of trash – an indicator of the state of the ocean-bound trash in the area.https://t.co/pZrD05RkN7 pic.twitter.com/buO8AdpbHR
Na ostrově vědci našli první rostliny, které se tu uchytily patrně poté, co sem jejich semena v trusu zanesli ptáci přelétávající nad ostrovem. Také ale našli spoustu odpadků, přestože na ostrově se za celou dobu jeho existence pohybovalo pouze 40 lidí.