Článek
Karikatura v křesle sedícího tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana bez kalhot, zato s vyvaleným břichem a plechovkou v ruce a koukajícího kolemjdoucí ženě pod burku, se reálnému Erdoganovi nepřekvapivě nezamlouvá. Krátce po publikování nejnovějšího čísla satirického časopisu Charlie Hebdo s podtitulem „Erdogan: V soukromí je s ním zábava“ Turecko redakci obvinilo z „kulturního rasismu“.
„Odsuzujeme nejohavnější úsilí této publikace šířit její kulturní rasismus a nenávist,“ tweetoval Erdoganův hlavní tiskový poradce Fahrettin Altun. „Protimuslimská agenda francouzského prezidenta Macrona přináší ovoce! Charlie Hebdo právě zveřejnil sérii takzvaných karikatur plnou opovrženíhodných obrázků, údajně o našem prezidentovi.“
Erdogan : dans le privé, il est très drôle !
— Charlie Hebdo (@Charlie_Hebdo_) October 27, 2020
Retrouvez :
👉 Laïcité : zoom sur le CCIF par @LaureDaussy
👉 Voyage dans la crackosphère parisienne par @AntonioFischet8 et Foolz
👉 Reportage à Lunéville et son théâtre par Juin
➡ Disponible demain ! pic.twitter.com/jxXqKrvXbK
Karikatura na titulní straně středečního vydání časopisu Charlie Hebdo vyšla v úterý večer online. „Ó, Proroku!“ připsali kreslíři k ústům Erdoganovi ve spodním prádle, jenž obdivuje odhalené tajemství muslimského oděvu burky. Ne všem obálka časopisu přijde humorná.
„Rasistické, xenofobní, islamofobní a antisemitské podněty nás nebudou moci vyprovokovat k tomu, abychom vám věcně opláceli. Odmítáme se klanět vašemu zastrašování a provokacím,“ dodal poradce. „Vyzýváme všechny rozumné evropské přátele, aby bojovali proti tomuto druhu primitivního kulturního rasismu, intelektuální neplodnosti a necivilizovaného diskurzu.“ Satirický týdeník odsoudil také prezidentův mluvčí Ibrahim Kalin. Útok na práva jednotlivců není podle něj humor ani svoboda projevu. „Cílem těchto publikací postrádajících morálku a slušnost je zasít semena nenávisti a nepřátelství,“ napsal na Twitteru.
Kresba Charlie Hebdo je jako obvykle bolestivě aktuální, časopis podnikl intervenci uprostřed eskalující slovní války mezi muslimskými zeměmi a francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem. Zavraždění francouzského učitele Samuela Patyho, který v hodině ukazoval žákům karikaturu proroka Mohameda, vyvolalo reakci i ve východních zemích. Vrahem Patyho byl čečenský mladík, kterého Francie označila za islámského fanatika. Macron slíbil, že se Francie bude i nadále držet svých sekulárních tradic a zákonů zaručujících svobodu projevu, které umožňují publikacím, jako je například Charlie Hebdo, vytvářet karikatury proroka Mohameda.
Právě starší karikatury Mohameda z dílny Charlie Hebdo Samuel Paty prezentoval třídě v rámci diskuze o svobodném projevu. Dotčení rodiče některých žáků rozjeli nenávistnou online kampaň s cílem učitele potrestat. Skončila jeho vraždou.
Více o vraždě učitele v článku:
Životy stála karikatura Mohameda také přímo členy redakce satirického časopisu. Před pěti lety zavraždili džihádisté při útoku 12 lidí, včetně některých z nejznámějších karikaturistů. Macronova obrana časopisu Charlie Hebdo a jeho nedávný komentář, že islám na celém světě je „v krizi“, přiměly Erdogana, aby vyzval Turky k bojkotu francouzských produktů uprostřed vlny protifrancouzských protestů v zemích s muslimskou většinou.
Erdoganova žaloba přistála také v Nizozemsku, kde pobouřil twitterovým příspěvkem krajně pravicový politik Geert Wilders. Sdílel karikaturu tureckého prezidenta v osmanském klobouku ve tvaru bomby se zapálenou pojistkou. Nizozemský premiér Mark Rutte se za něj postavil. „Mám zprávu pro prezidenta Erdogana a je jednoduchá: v Nizozemsku je svoboda projevu jednou z našich nejvyšších hodnot,“ uvedl Rutte.
Poté, co Macron hájil hodnoty Francie, což dle něj znamená i vyplenit islámský extremismus, mu Erdogan doporučil vyšetření duševního zdraví. V tu chvíli se za Macrona postavili další evropští vůdci včetně německé kancléřky Angely Merkelové.
„Jedná se o hanlivé komentáře, které jsou zcela nepřijatelné, zejména na pozadí děsivé vraždy francouzského učitele Samuela Patyho islamistickým fanatikem,“ uvedl mluvčí německé kancléřky Angely Merkelové Steffen Seibert.
Zastání našla Francie také ve Velké Británii. Britský ministr zahraničí Dominic Raab vyzval spojence v Severoatlantické alianci, aby ukázali jednotu ve věci tolerance a svobody projevu. „Británie je solidární s Francií a s Francouzi po odporné vraždě Samuela Patyho,“ uvedl Raab v prohlášení. „Spojenci NATO a širší mezinárodní společenství musí prokázat jednotu ohledně základních hodnot, jako je tolerance a svoboda projevu, a nesmějí nikdy připustit, aby se teroristům podařilo nás rozdělit,“ vzkázal šéf britské diplomacie.
Turecký prezident není v zasílání žalob do Evropy žádným nováčkem. V roce 2016 podal žalobu proti německému komikovi Janu Böhmermannovi, který během své show přečetl úmyslně pomlouvačnou báseň o tureckém vůdci jako součást parodie určené k ilustraci hranic svobody projevu.