Článek
Téměř dvě třetiny větrných a solárních elektráren, které vznikly v loňském roce, mohou vyrábět levnější elektřinu než nové uhelné elektrárny. Uvedl to server The Guardian s odkazem na zprávu Mezinárodní agentury pro obnovitelnou energii (IRENA).
Podle zprávy výroba sluneční energie v roce 2020 zlevnila o 16 procent, zatímco náklady na větrnou energii vyráběnou na souši klesly o 13 procent a z větru na moři o devět procent.
Během téměř deseti let klesly náklady na solární energii o více než 85 procent, zatímco u suchozemských větrníků klesly téměř o 56 procent a u větrných elektráren na moři o 48 procent. Generální ředitel IRENA Francesco La Camera uvedl, že svět je „daleko za bodem zlomu využívání uhlí“.
Podle agentury jsou v situaci, kdy vydražená kilowatthodina energie vyjde na 1,1 až tři americké centy, solární a větrné elektrárny jsou levnější než nové uhelné elektrárny bez jakékoliv finanční podpory.
Obnovitelné zdroje jsou dnes nejlevnějším zdrojem energie.
„Obnovitelné zdroje jsou dnes nejlevnějším zdrojem energie. A představují pro země závislé na uhlí ekonomicky atraktivní cestu postupného ukončování výroby energie z fosilních zdrojů, která jim navíc zajistí uspokojení rostoucí poptávky po energii. A zároveň jim ušetří náklady, vytvoří nová pracovní místa, podpoří růst a pomůže splnit klimatické ambice,“ uvedl La Camera.
Provozní náklady nové uhelné elektrárny včetně emisních povolenek byly loni v Evropě výrazně vyšší než u nových větrných a fotovoltaických elektráren. V USA by nové zdroje obnovitelné energie mohly mít nižší náklady než 75 až 91 procent uhelných elektráren, v Indii 87 až 91 procent. V Německu žádná uhelná elektrárna nemá nižší provozní náklady než nové větrné a solární elektrárny.
Nahrazení stovek stávajících uhelných elektráren nedotovanými obnovitelnými zdroji energie by mohlo každoročně ušetřit 32,3 miliardy dolarů na nákladech na energetický systém a zároveň by vyprodukovaly asi o tři gigatuny CO2 za rok méně. Vyřazením uhelných elektráren o kapacitě 800 GW by se podle zprávy uspořilo devět procent světových emisí uhlíku.
IRENA předpokládá, že náklady na obnovitelnou energii budou v příštích letech nadále klesat. Během dvou letech budou podle ní tři čtvrtiny všech nových projektů levnější než nové uhelné elektrárny. Náklady na větrnou energii na pevnině budou o čtvrtinu nižší než nejlevnější technologie spalování uhlí.
„Tento trend potvrzuje, že nízkonákladová obnovitelná energie není jen páteří elektrické sítě, ale že také umožní elektrifikaci v dopravě, budovách a průmyslu a odemkne konkurenční nepřímou elektrifikaci pomocí obnovitelného vodíku,“ uvádí se ve zprávě.
IRENA analyzovala přibližně 20 000 projektů na výrobu energie z obnovitelných zdrojů z různých částí světa a sbírala údaje z 13 000 aukcí a dohod o nákupu energie z obnovitelných zdrojů.