Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
„Ztratili jsme osobnost a bankéře s obrovským srdcem, vynikajícího odborníka, který stál u zrodu tuzemského moderního bankovnictví, a který více než tři dekády úspěšně rozvíjel UniCredit Bank a její předchůdkyni Živnostenskou banku,“ uvedl současný generální ředitel UniCredit Bank Jakub Dusílek, když oznamoval úmrtní Jiřího Kunerta.
Kunertova bankovní kariéra začala v roce 1976 a do důchodu odešel teprve před dvěma lety.
Po ukončení vysokoškolského studia na VŠE pracoval čtyři roky v Londýně v České pobočce Živnobanky. V období 1986–1988 byl poradcem pro bankovnictví na československém Federálním ministerstvu financí. Po privatizaci Živnobanky v roce 1992 vykonával do srpna 2001 funkci předsedy představenstva a generálního ředitele.
Z ní se později stala právě UniCredit Bank, u jejíhož zrodu tento doyen české bankovní scény stál.
Na Kunerta vzpomínají v dobrém přátelé, i spolupracovníci. „Byl to obrovský gentleman, jeden z nejlepších českých bankéřů, ale také můj blízký přítel. Svojí prací si získal dobrou reputaci nejen v tuzemsku, ale také v zahraničí,“ řekl pro Seznam Zprávy Pavel Kavánek, bývalý dlouholetý šéf ČSOB.
Dnes patří UniCredit Bank k největším tuzemským bankám. Svoji činnost na trhu zahájila v listopadu roku 2007. Vznikla spojením tehdejší Živnostenské banky a německé HVB Bank, která v Česku působila. Aktuálně má v Česku a na Slovensku banka přibližně 700 tisíc klientů.
Kunert se během života nevěnoval pouze bankovnictví, angažoval se také ve státním ekonomickém sektoru. V roce 1999 byl i jedním ze signatářů tzv. Dřevíčské výzvy, v rámci které přední čeští ekonomové zformulovali sérii ekonomických opatření na zlepšení tehdejší ekonomické situace v dokumentu „Jak oživit českou ekonomiku“.
Za vlády Mirka Topolánka v roce 2009 byl také na krátkou chvíli členem Národní ekonomické rady vlády (NERV). Dále patří k zakladatelům České bankovní asociace, která sdružuje více než 99 % českého bankovního sektoru.