Hlavní obsah

Závod, kdo bude čistší. Google a Amazon investují do jaderných reaktorů

Foto: Pixabay/ericwagner

Ilustrační foto.

Největší technologičtí giganti v čele s Googlem, Microsoftem a Amazonem masivně investují do čisté energie. Vsadili na doposud novou metodu výroby a to malé jaderné reaktory, které vyrobí elektřinu pro jejich datové sítě.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Americký internetový obchod Amazon investuje do malých jaderných reaktorů. Oznámil to ve středu, jen dva dny poté, co s podobným oznámením přišel Google. Napsala o tom agentura AP. Oba technologičtí giganti hledají nové zdroje uhlíkově neutrální energie, aby dokázali vyhovět rostoucí poptávce po elektrické energii svých datových center a umělé inteligence.

K těmto krokům přistoupily firmy poté, co majitel uzavřené jaderné elektrárny Three Mile Island v Pensylvánii oznámil, že plánuje jeden z reaktorů uvést do provozu pro potřeby Microsoftu. Ten totiž podobně jako Google a Amazon potřebuje napájet svá datová centra, která mají ohromnou spotřebu. Všechny tři společnosti už investují do solárních a větrných technologií, které vyrábějí elektřinu bez skleníkových plynů. Aby však splnily své závazky ke snížení emisí, musí hledat více různých řešení a malé generátory jsou jedním z nich.

Jaderné elektrárny mohou uspokojit klimatology, protože jaderné reaktory nevypouštějí skleníkové plyny, tak jako je tomu u elektráren spalujících fosilní paliva. Poptávka po energii roste globálně, zejména kvůli elektrifikaci budov a dopravy.

Mezinárodní agentura pro energii (IEA) předpovídá, že by datová centra mohla v roce 2026 spotřebovat až 1000 terawatthodin elektřiny, což je oproti roku 2022 více než dvojnásobek. Podle odhadů může jedna terawatthodina napájet po celý rok až 70 000 domácností.

„Rychlý rozvoj umělé inteligence přináší výrazný nárůst počtu datových center a dramaticky zvyšuje jejich energetické nároky,“ řekl Kevin Miller, viceprezident pro globální datová centra Amazon Web Services, a dodal: „Považujeme pokročilé nové jaderné technologie za klíčové a nezbytné.“

Američtí giganti a zelená energie

Spojené státy se zaměřují na takzvané malé modulární reaktory. Jedná se o typ menšího jaderného reaktoru, který může generovat přibližně jednu třetinu množství energie tradičního reaktoru. Vývojáři tvrdí, že malé reaktory mají nižší stavební náklady a jejich výstavba trvá mnohem méně času než běžné reaktory. Zároveň se umí přizpůsobit potřebám konkrétního místa.

Pokud jaderná regulační komise dá tomuto typu reaktorů zelenou, elektřina z prvních malých reaktorů doputuje ke spotřebitelům na začátku 30. let. V případě selhání plánu a za předpokladu, že se bude umělá inteligence nadále vyvíjet stejným tempem jako doposud, by v USA výrazně vzrostl podíl energie z nečistých zdrojů.

Na začátku by se však mohla energie z těchto reaktorů prodražit. Podle vyjádření profesora jaderných věd a inženýrství na Massachusettském Institutu Technologie Jacopa Buongiorna pro agenturu bude průmysl potřebovat zákazníky, kteří budou na počátku ochotni za spolehlivou a za neutrální energii zaplatit více peněz, než se navýší počet reaktorů. Google v pondělí oznámil, že podepsal smlouvu na nákup jaderné energie z několika malých modulárních reaktorů, které plánuje vyvinout společnost Kairos Power, technologická firma v oblasti jaderné energie. Očekává se, že dohoda přinese do sítě 500 megawattů energie. Pro kontext, Google v loňském roce spotřeboval více než 24 terawatthodin elektřiny – to je jako 1,7 milionu domácností.

Oznámení Amazonu ve středu zase zahrnovala spolupráci s energetickou společností Dominion Energy. Podle dohody by mělo dojít k umístění malého modulárního reaktoru poblíž stávající jaderné elektrárny North Anna ve Virginii. Pro Amazon by z dohody mohlo do konce 30. let plynout až pět tisíc megawattů energie, to je však pouze malý zlomek celkové spotřeby společnosti.

Obě společnosti se zavázaly, že budou pro své provozní účely používat obnovitelnou energii. Google se zavázal dosáhnout při výrobě své elektřiny nulových emisí do roku 2030, Amazon pak do roku 2040.

Doporučované