Hlavní obsah

Jak na závěť. Poslední vůli sepište stručně a jasně

Foto: New Africa, Shutterstock.com

Poslední vůle neboli závěť může předejít sporům mezi dědici.

Závěť je dokument, ve kterém člověk sepíše, co se má stát s jeho majetkem po jeho smrti. Správně sepsaná závěť dokáže předejít sporům mezi dědici, v případě její absence jsou pravidla vyrovnání dědiců daná zákonem.

Článek

Závěť představuje právní dokument, kterým člověk vyjadřuje svou poslední vůli a určuje, jak má být naloženo s jeho majetkem po smrti. Sepisování závěti, jakkoliv neveselé, má potenciál předcházet rodinným sporům. V Česku je závěť upravena občanským zákoníkem a může být sepsána vlastní rukou, notářem nebo dokonce pořízena v ústní formě za specifických okolností.

Jak sepsat závěť

Pokud se rozhodnete sepsat závěť, je důležité rozmyslet si několik věcí. Jednak komu a co chcete konkrétně zanechat (myslete i na to, že se dědí také dluhy), koho v závěti nelze opominout a také jakou formou svou závěť zpracujete.

Podle Terezy Šmídové z advokátní kanceláře Janoušek musí být v závěti prvně identifikován sám budoucí zůstavitel (osoba, jejíž majetek, práva a závazky přecházejí po smrti na dědice), aby bylo jasné, kdo závěť pořídil. Uveďte proto jméno, příjmení, datum narození, případně rodné číslo a bydliště.

„Závěť musí především obsahovat povolání konkrétních osob za dědice. Zůstavitel není zákonem nijak omezen, tedy za dědice může budoucí zůstavitel povolat neomezený počet osob, ale i pouze jednu osobu. Tyto osoby mohou, ale nemusí být rodinnými příslušníky. Povolaným dědicem může být i právnická osoba,“ uvádí Šmídová. Majetek tak lze věnovat například také na dobročinné účely.

V každém případě je dědice potřeba dostatečně identifikovat, uveďte tedy opět maximum údajů, vhodné je pak dodat i vztah, například jestli je to vaše dcera, matka nebo manželka. Je na zůstaviteli, jestli dědici zanechá konkrétní majetek, nebo se rozhodne určit rozsah podle podílů na celé pozůstalosti. Může také rozhodnout, jestli pořídí závěť, která bude zahrnovat veškerý majetek, nebo pouze jeho části.

„Pokud budoucí zůstavitel zůstaví dědici konkrétní věc, je potřeba ji též náležitě identifikovat. Například pokud se jedná o nemovitost, je potřeba ji identifikovat v souladu s jejím zápisem v katastru nemovitostí,“ vysvětluje Šmídová.

Závěť může budoucí zůstavitel spojit i s vyřešením dalších otázek, například povoláním vykonavatele závěti, vyděděním neopominutelných dědiců či dalších osob, zřízením odkazu a podobně. V takových případech ale Šmídová doporučuje využít služeb odborníka.

„Na konci závěti nesmíme opomenout vlastnoruční podpis budoucího zůstavitele a doporučujeme uvést i datum pořízení závěti. Neuvedení data nezpůsobuje dle aktuální právní úpravy neplatnost závěti, nicméně s ohledem na specifické případy, které mohou v řízení o pozůstalosti nastat, je vhodné jej uvést,“ dodává.

Sepsat lze závěť několika způsoby, občanský zákoník rozlišuje tyto typy závěti:

Závěť holografní, která je celá napsaná vlastní rukou zůstavitele

Pro platnost holografní závěti je nezbytné, aby byla napsaná a podepsaná výhradně vlastní rukou zůstavitele. Nelze ji tedy napsat například na počítači a pak ručně podepsat. Závěť by měla být jasná, stručná a srozumitelná, aby bylo jednoznačně jasné, co komu náleží.

Pokud jde o bezpečné uložení závěti, její platnost závisí na tom, že se o ní dědici dozvědí. Můžete ji uložit na bezpečné místo a sdělit to důvěryhodné osobě, nebo ji svěřit notáři. Uložení závěti u notáře má výhodu v tom, že nejenže bude bezpečně uchována, ale také bude zaregistrována v Centrální evidenci závětí. Díky tomu se každý notář, který bude projednávat dědické řízení, o závěti včas dozví a seznámí s ní dědice.

Alografní závěť, která je sepsaná jinak než vlastní rukou zůstavitele a vyžaduje přítomnost dvou svědků, kteří ji musí také podepsat.

Alografní závěť je typ závěti, při kterém zůstavitel vyjádří svou poslední vůli za přítomnosti dvou svědků. Tento typ závěti můžete napsat sami, například na počítači, nebo si k tomu přizvat třetí osobu, jako je notář. Důležité je, že závěť musí být následně vlastnoručně podepsána zůstavitelem. Klíčovým prvkem je přítomnost dvou svědků, před kterými zůstavitel musí potvrdit, že se jedná o jeho závěť.

Svědci nesmějí být příbuzní ani dědici zůstavitele. Jejich úloha je zásadní, protože svým podpisem potvrzují, že závěť byla sepsána dobrovolně a zůstavitel byl při sepisování v plném vědomí. Svědci by měli být schopni dosvědčit svou přítomnost, pokud by došlo k soudnímu sporu. Pokud by se prokázalo, že jeden ze svědků má zájem na dědictví nebo není nezaujatý, může to vést k neplatnosti celé závěti.

Závěť ve formě notářského zápisu, která je sepsaná notářem

Závěť sepsaná u notáře je nejspolehlivější způsob, jak zajistit její platnost. Tento způsob vám poskytuje záruku, že závěť bude mít požadovaný právní účinek a pozůstalost bude projednána v souladu s vaší vůlí. Originál notářské závěti je vždy uložen u notáře, který zároveň záznam o sepsání závěti vloží do elektronické Evidence právních jednání pro případ smrti, kterou spravuje Notářská komora České republiky.

Závěť s úlevami, která je určena osobám, které se nacházejí v situaci ohrožení života, například kvůli nějaké mimořádné události

Výjimečné podmínky pro sepsání závěti se uplatňují tehdy, pokud není možné dodržet běžné náležitosti. Týká se to zejména situací, kdy je zůstavitel v bezprostředním ohrožení života nebo se nachází v místě, kde mimořádná událost narušila běžný společenský styk.

I tyto závěti však musí splňovat určitá pravidla. Musí být pořízena před třemi současně přítomnými svědky, kteří by měli závěť následně sepsat. Pokud však svědci takový záznam nepořídí, soud bude při dědickém řízení vycházet z protokolu, který vznikne výslechem svědků. Tím se zajistí, že vůle zůstavitele bude zjištěna i bez písemného záznamu. Závěť vytvořená za mimořádných okolností má omezenou platnost, ale pokud mimořádné okolnosti trvají, lhůta její platnosti se odkládá, dokud zůstavitel nemůže vytvořit závěť v řádné formě.

Kdo je neopominutelný dědic a vydědění

Samotná závěť má přednost před dědickým zákonem, který definuje jednotlivé dědické skupiny. V případě, že závěť nerozděluje veškerou pozůstalost, aplikuje se na zbytek dědický zákon. Existují ale neopominutelní dědicové, kteří dědí i pokud nejsou v závěti zmíněni.

Za neopominutelného dědice se považují děti zůstavitele (osoba, jejíž majetek, práva a závazky přecházejí po smrti na dědice). Pokud nemohou dědit děti, pak jsou za neopominutelného dědice považováni jejich potomci, tedy zůstavitelovi vnuci, pravnuci. Těmto dědicům náleží povinný díl z pozůstalosti.

V případě, že je neopominutelný dědic nezletilý, náleží mu tři čtvrtiny povinného podílu. Je-li zletilý, náleží mu alespoň čtvrtina. Nárok na dědictví nemá v případě, že se jej zřekl, nebo byl vyděděn.

Kdy je možné vydědění

Vyloučení neopominutelného dědice z dědického řízení je možné pouze prostřednictvím oficiálního vydědění, které má jasně daná pravidla. K tomu je nutné sepsat prohlášení o vydědění, které se stejně jako závěti ukládá do Centrální evidence závětí. Prohlášení lze napsat vlastnoručně nebo jej sepsat u notáře, přičemž platí stejná pravidla jako pro závěť. Na rozdíl od závěti však musí prohlášení o vydědění obsahovat konkrétní důvod nebo důvody, které k vydědění vedly, přičemž tyto důvody musí odpovídat jednomu z následujících:

  1. Dědic neposkytl zůstaviteli nezbytnou pomoc v nouzi.
  2. Dědic neprojevuje o zůstavitele patřičný zájem.
  3. Dědic byl odsouzen za trestný čin spáchaný za okolností svědčících o jeho zvrhlé povaze.
  4. Dědic vede trvale nezřízený život.

Pokud vyděděný s uvedenými důvody nesouhlasí, může se bránit žalobou a v rámci soudního řízení tyto důvody zpochybnit.

Kolik se platí za závěť

Podle zakladatele webu Dostupnýadvokát.cz Ondřeje Preusse se cena za sepsání závěti notářem může lišit. Za základní závěť bez specifických požadavků se může cena u notáře pohybovat v řádu několika tisíc korun.

Avšak v případě, že chce zůstavitel do závěti zahrnout specifické podmínky (např. dědické podíly, vydědění, podmínky pro nezletilé dědice apod.), může cena za sepsání závěti stoupat úměrně k požadavkům, které je potřeba specifikovat.

„Cena za sepsání závěti se tedy může lišit podle rozsahu a složitosti, ale jde o investici do jistoty, že majetek bude skutečně rozdělen podle vůle zůstavitele. Notář nejen že sepíše závěť v souladu se zákonem a všemi potřebnými náležitostmi, ale také bezpečně uloží a zavede do Centrální evidence závětí. Nehrozí proto, že by se závěť ztratila či byla shledána neplatnou,“ vysvětluje Preuss.

Na co si dát pozor

Pořízení závěti je důležitý právní akt, a proto je klíčové věnovat pozornost všem formálním požadavkům. Absence některých důležitých prvků může podle zakladatele Dostupnýadvokát.cz Ondřeje Preusse způsobit i neplatnost závěti.

Nejčastější chyby při sepisování závěti:

  • Nedostatečná identifikace zůstavitele: Pokud není zřejmé, kdo závěť sepsal, může být její platnost zpochybněna.
  • Absence podpisu: V případě holografní závěti je vlastnoruční podpis klíčový.
  • Nepřítomnost svědků u alografní závěti: Pokud alografní závěť nemá svědky, nebude považována za platnou.
  • Nejasná formulace přání: Všechny pokyny v závěti by měly být srozumitelné a přesné.

Jak se dědí bez závěti

Neuzavře-li zůstavitel před smrtí dědickou smlouvu, případně nesepíše poslední vůli, dochází k dědické posloupnosti ze zákona. Občanský zákoník pro tuto variantu dědictví stanovuje šest dědických tříd. Ty se ale neuplatňují současně, naopak, přicházejí v úvahu postupně. Pokud se v dané třídě dědic nenajde, nebo v ní nemůže podle zákona dědit sám, nastupuje třída následující.

„Byl-li zůstavitel ve svazku manželském, pak je třeba nejprve vypořádat společné jmění manželů. Není-li uzavřena předmanželská smlouva, pak pozůstalý manžel či manželka získává nejprve polovinu majetku. Tato část majetku již následně do dědictví nespadá,“ uvádí Preuss.

V Česku podle ČTK umře se sepsanou závětí zhruba každý sedmý obyvatel, u některého z českých notářů ji sepíše ročně asi 30 tisíc lidí. Poslední možností je pak takzvaná odúmrť, kdy zesnulý nemá žádného dědice a jeho dědictví připadá státu.

„Jen v minulém roce jsme řešili 1323 případů odúmrtí, nejvíce v Praze a Středočeském kraji. Hodnota majetku, který Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových v rámci odúmrtí získal, přesáhla 440 milionů korun. Získané prostředky se převádí do státního rozpočtu,“ uvedla pro ČTK mluvčí úřadu Michaela Tesařová.

Jak se dělí dědictví?

1. Děti, manžel, manželka:

- Dědí rovným dílem.

- Pokud některé z dětí nemůže dědictví převzít, připadá jeho podíl jeho potomkům.

- Manžel/manželka nemůže dědit v této skupině sám – pravidlo platí pouze v případě, že zemřelý měl děti.

- Pokud bylo manželství bezdětné, aplikuje se pravidlo podle bodu 2.

2. Manžel, rodiče a osoby žijící se zemřelým ve společné domácnosti alespoň jeden rok před smrtí:

- Osoby žijící ve společné domácnosti musely pečovat o domácnost nebo být na zemřelého odkázány výživou. Tyto osoby nemohou dědit samy – pravidlo platí pouze, pokud existují další dědici.

- Pokud není jiný dědic, aplikuje se pravidlo třetí skupiny.

3. Sourozenci a osoby žijící se zemřelým ve společné domácnosti alespoň jeden rok před smrtí:

- Sourozenci dědí rovným dílem.

- Pokud některý ze sourozenců nežije, jeho podíl připadá jeho dětem (nikoli vnukům).

- Osoby ve společné domácnosti dědí za obdobných podmínek jako v bodě 2.

4. Prarodiče zůstavitele:

- Pokud nejsou dědici z předchozích bodů, dědictví připadá prarodičům zůstavitele.

5. Prarodiče rodičů zůstavitele

6.  Vnuci sourozenců zůstavitele (prasynovci a praneteře) a děti prarodičů (tety a strýcové)

7. Stát:

- Pokud neexistuje žádný z výše uvedených dědiců, dědictví připadá státu.

Zdroj: Notářská komora

Doporučované