Hlavní obsah

Zálohování PET láhví a plechovek se do voleb nestihne, připustilo ministerstvo

Foto: Správce zálohového systému na Slovensku.

Zálohování na Slovensku vyčistilo ulice a přírodu.

Sněmovna nejspíš nestihne projednat novelu, která měla zavést systém zálohování PET láhví a plechovek. Připustilo to Ministerstvo životního prostředí, pro které to byl přitom zásadní zákon.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Ministerstvo životního prostředí poprvé připustilo, že zákon o obalech se do podzimních parlamentních voleb nestihne projednat. Mohou za to obstrukce v Poslanecké sněmovně. Novela měla přijít k prvnímu čtení už dvakrát, ale nikdy k tomu nedošlo.

„Vzhledem k tomu, jak Sněmovna vypadá půl roku před volbami, si myslím, že už bohužel není reálné, aby tento zákon projednala. Já jsem z toho smutný. Je to špatná zpráva pro obce, obchodníky i průmysl,“ řekl v úterý ministr Petr Hladík serveru Aktuálně.cz.

Opozice by podle něj projednání zablokovala. Zálohování však podle Hladíka nemá jednoznačnou podporu ani ve vládní koalici. „Není tady úplná jednota v klubech STANODS. Nemyslím si, že je to otázka většiny poslanců, ale přesto tady není úplný soulad,“ dodal.

Podle ministerstva je však jasné, že zálohovat se bude. „Počítali jsme s účinnosti na přelomu roku 2027/2028. Jediné, čeho odpůrci dosáhli je, že se účinnost posune na roky 2028/2029,“ řekl SZ Byznys náměstek ministerstva životního prostředí David Surý.

Zálohy mají být zavedeny pro plastové lahve na nealkoholické nápoje o objemu 0,1 až tři litry a na alkoholické nápoje do 15 procent alkoholu. Zálohy mají platit na plechovky o objemu 0,1 až jeden litr. Zálohovat se nebudou obaly na mléko a mléčné výrobky. Celkově by podle ministerstva mohlo ročně systémem projít zhruba 2,5 miliardy kusů PET lahví a plechovek.

Podle informací SZ Byznys ministerstvo pověří autorizovanou společnost EKO-KOM, aby hledala způsob, jak naplnit cíle směrnice PPWR. Tu stanovila EU a podle ní země, které v roce 2026 nevysbírají 80 procent PET lahví a plechovek, musí zavést zálohování.

Podle řady odborníků nicméně není možné cíle sběru v podstatě bez zálohového systému naplnit a tvrdí to i EKO-KOM.

„Zavedení systému záloh je nevyhnutelné, protože u nápojových plechovek nemůžeme dosáhnout cíle 80 % tříděného sběru do roku 2026,“ uvedl generální ředitel autorizované obalové společnosti Zbyněk Kozel.

Ministerstvo uvádí, že bude nutné zavést zálohový systém, v případě plechovek se totiž vysbírá jen asi 27 %. Česko se však bude řídit návrhem Evropské unie. „Zálohování podle unijního návrhu už ale nebude tak výhodné pro obce, ani potravináře, protože už například neobsahuje 15 procent z nevybraných záloh, které měly jít do obecních rozpočtů,“ sdělil resort.

Proti zálohování byly odpadové firmy, část obcí a malé tradiční prodejny. Z politiků zákon bojkotuje celé hnutí ANO, přestože část jeho europoslanců hlasovala v minulosti pro směrnici PPWR.

„Debatě o zálohování jsme věnovali spoustu času a energie a je mi líto, že se nepodařilo celou debatu dotáhnout do konce. Musíme se z toho poučit a začít se připravovat na příští volební období,“ komentoval prohlášení ministerstva prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza.

Podle něj bude potřeba připravit skutečně komplexní reformu práce s obaly a obalovými odpady. „Základním požadavkem nařízení je celkově omezit objem obalů - a tím musíme společně s potravináři, odpadáři i obcemi začít. A je dnes už úplně jasné, že součástí řešení musí být i reforma akcionářské struktury EKO-KOM, která dnes už vůbec neodpovídá tomu, kdo jsou hlavní plátci do systému - a kdo tak mají ten největší zájem tlačit na jeho efektivitu,“ dodal.

Doporučované