Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Češi se považují za mistry v recyklaci PET lahví. Jenže systém má své mezery. Odhaduje se, že ze všech PET lahví uvedených na trh v Česku se jich dostane k recyklaci jen přes polovinu.Vyplynulo to z experimentu resortu životního prostředí a společnosti Adastra Lab, který petky očipoval a sledoval jejich cestu.
Zlepšit návrat jednorázových obalů do života by mohlo připravované zálohování. Novela zákona o obalech má zavést v Česku čtyřkorunovou zálohu na PET obaly a plechovky. Ministr životního prostředí Petr Hladík ji předloží v létě vládě, uvedl v České televizi.
„Tenhle zákon je pro Českou republiku, pro její obyvatele. Fakt nechci, aby se někde povalovaly petky a plechovky. Pokud neprojde tento zákon, tak pojedu kampaň do každé obce a budu ukazovat, jaký mají dneska efektivní systém. Kde PET lahve a plechovky končí,“ řekl Hladík.
PET lahve a plechovky se mají vybírat na celkem 11 000 místech, a to už od začátku příštího roku, plánuje novela. Použité jednorázové obaly budou povinně odkupovat v prodejnách nad 50 m2 prodejní plochy, také na čerpacích stanicích nebo v e-shopech s vlastní dopravou, což je třeba Rohlík.cz.
Ze zálohování budou výjimky, například pro obaly poskytované v rámci osobní přepravy na mezinárodních trasách nebo v tranzitním prostoru mezinárodních letišť. Obalů od mléka, mléčných nápojů nebo ledové kávy s mlékem se zálohování také nedotkne.
Ministerstvo navrhuje zálohovat PET lahve a plechovky čtyřmi korunami. Obce, odpadové firmy nebo Hospodářská komora jsou proti s tím, že to přinese dodatečné náklady.
Podle bývalého ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) by se nový systém naboural do efektivního systému třídění odpadů do barevných kontejnerů, na který už jsou lidé naučení.