Článek
Vláda ve středu schválila program na podporu investic obcí a krajů do dostupných nájemních bytů. Žádosti o peníze bude možné podávat na Státním fondu podpory investic (SFPI) v říjnu, do poloviny roku 2026 v něm bude připraveno sedm miliard korun. Dalších 3,5 miliardy korun by měla od příštího roku uvolňovat Národní rozvojová banka, řekl dnes po jednání kabinetu ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti).
Ministr zároveň upozornil, že podpora nebude čistě dotační, ale bude založená spíš na využívání návratných finančních nástrojů, jako jsou výhodné půjčky. To podle Bartoše umožní zajistit dlouhodobou podporu pro vytváření obecních a krajských bytových fondů pro dostupné nájemní bydlení.
„Je to investiční příležitost pro obce a kraje, které budou moct stavět nebo nakupovat dostupné byty pro pronájem lidem,“ řekl Bartoš. Podle něj zvýšení počtu obecních a krajských bytů určených k pronájmu za dostupné ceny pomůže mladým rodinám, seniorům nebo jiným skupinám ohroženým bytovou nouzí. Zároveň budou moct samosprávy nabídkou těchto bytů zajišťovat, že si udrží pracovníky v důležitých profesích.
Novela zákona vymezující dostupné bydlení je účinná od počátku července. V dostupném bydlení poskytovaném například státem, kraji a obcemi nemá nájemné v prvním roce přesáhnout částku vypočtenou z nákladů spojených s výstavbou nebo pořízením a provozem dostupného nájemního bytu. Zároveň bude muset být nižší než srovnatelné obvyklé místní nájemné. V dalších letech se dostupné nájemné může zvyšovat o inflaci, ale nejvýše o čtyři procenta ročně.
Na dostupné bydlení by mohli dosáhnout domácnosti bez vlastního bydlení do určité výše čistého příjmu, oběti domácího násilí nebo lidé v takzvaných preferovaných profesích. Patří k ním zdravotníci, učitelé, policisté, záchranáři a pracovníci v sociálních službách. Nájemníci v dostupném bydlení budou mít podle novely nájemní smlouvu zpravidla až na dva roky s možností prodloužení na dobu určitou.