Hlavní obsah

Ve Štrasburku se rozhoduje, jestli už skončí „byrokratické peklo“

Foto: EP/CC-BY-4.0: © European Union 2019

Ilustrační foto.

EU ekonomicky slábne a na světovém trhu pokulhává za Spojenými státy i zeměmi Asie. Probudit ji má Kompas konkurenceschopnosti. Zatímco někteří europoslanci ho považují za nezbytný pro přežití Unie, jiní nevěří, že lze uskutečnit.

Článek

Na projednání se k Evropskému parlamentu dostal dokument nastavující ekonomický směr Evropské unie v následujících pěti letech.

„Hlavní poselství Kompasu je jasné – nemůžeme postupovat tak jako dosud. Podaří se nám naplnit program, pokud nebudeme mít ekonomickou převahu. Tento dokument posílí naši ekonomickou pozici. Jeho součástí je dohoda o čistém průmyslu, která posílí práva průmyslu a investice do něj a to tak, abychom dodrželi emisní cíle do roku 2050,“ řekl slovenský eurokomisař Maroš Ševčovič před začátkem jednání. Právě Komise materiál připravila.

Kompas obsahuje návrh na zhruba 40 nových plánů, z nichž mají postupně vzejít nové legislativy. Zahrnuje například podporu inovací, energetickou bezpečnost Unie a také návrhy na snížení byrokracie. Právě na tu si stěžují podnikatelé i národní vlády. Spadá sem ale také stavba technologických center a všemožná podpora umělé inteligence.

Návrh představila předsedkyně Komise Ursula von der Leyenová na konci ledna. Zatímco někteří evropští zákonodárci ho pokládají za klíčový pro ekonomické přežití Unie, jiní si naopak myslí, že ani tento plán už EU nepomůže.

„Z Evropy se stává peklo pro naše firmy. Vy je dusíte strašlivou byrokracií. Náš růst se zastavil, rostou faktury za energie. To jsou podle vás podmínky, které si zaslouží naši řemeslníci a obchodníci? Vy jste udělali z Evropy byrokratické peklo, kde je noční můrou investovat. Naše konkurenceschopnost by se měla vydat směrem ekonomického patriotismu, to si zasloužíme v rámci konkurenceschopnosti,“ řekl směrem ke Komisi předseda Patriotů pro Evropu, třetí nejsilnější frakce EP, Jordan Bardella.

Zdaleka ne všichni poslanci EP ale vidí smysl Kompasu tak černě jako Patrioti. „Unie si nemůže dovolit nedělat nic. Digitální a zelená transformace potřebuje rázné kroky, aby nás Spojené státy a Čína úplně nepřeválcovaly na poli globálních inovací. Plně podporuji zjednodušení a odstranění byrokracie obsažené v Kompasu konkurenceschopnosti, které může ulehčit podnikání a inovace. Kompas ukazuje cestu k vyšší a udržitelné životní úrovni,“ okomentoval plán Komise pro SZ Byznys slovenský europoslanec Ludovít Odor z Renew Europe.

Nová země na obzoru

Někteří experti vidí naději například v takzvaném osmadvacátém režimu. Ten má jednak snížit byrokracii, ale hlavně zatraktivnit byznysové prostředí EU pro začínající i existující podniky. Jednoduše řečeno se má vytvořit alternativní soubor zákonů, do kterého budou moci evropské firmy vstoupit a fungovat i investovat podle jedné legislativy napříč celou Unií bez ohledu na rozdílnost zákonů jednotlivých zemí.

„Jsem principiálním zastánce osmadvacátého režimu, kde firmy budou moci snadněji zakládat pobočky po Evropské unii a tak relativně snadno růst. Jenže nikdo zatím nezná jeho detaily. Musíme navíc Evropskou komisi kontrolovat v tom, že 28. režim bude mít takovou podobu, aby ho firmy samy chtěly používat a jednotlivé členské země mu nebudou házet klacky pod nohy. Nejdůležitější bude najít balanc mezi požadavky států a požadavky společností,“ popisuje pro SZ Byznys Ondřej Krutílek z ODS a Evropských konzervativců. Ten má pochybnosti o tom, jestli právě Kompas zajistí správnou podporu byznysu. Podle něj si totiž své zájmy podnikatelé dokážou nejlépe ohlídat sami a Komise jim má naslouchat.

Kompas zasahuje do různých oblastí od zelené politiky a Green Dealu, od něhož Komise nechce ustoupit, přes podporu komerčních patentů a stavbu středisek na podporu technologií včetně AI.

Europoslanec Luděk Niedermayer vidí už nyní zásadní problém v tom, že Kompas neříká jasně, co je prioritní a s čím se může počkat. Vyvolává to podle něj totiž pochybnosti o jeho realizovatelnosti v rozsahu, který Komise zveřejnila.

„Z Kompasu mám smíšené pocity. Nic v něm není vysloveně špatně, ale postrádám v něm smysl pro prioritizaci, který by vytvořil důvěru v to, že v ekonomice proběhnou potřebné změny. Zdá se, že část společnosti si myslí, že usnadnění byrokracie vytvoří ekonomický růst, ale to je podle mě přehnané. Považuji za klíčové sjednocování kapitálového trhu a nahrazování sedmadvaceti regulací za jednu společnou pro všechny. Podobně jako to dělá osmadvacátý režim,“ řekl Niedermayer.

Prvním konkrétním krokem je program na rok 2025, který zahrnuje například vznik nové kategorie malých společností se střední kapitalizací a zjednodušení strategického investování či odstranění administrativní zátěže.

Kompas vychází ze zprávy bývalého guvernéra Evropské centrální banky Maria Draghiho, která před půl rokem popsala evropskou konkurenceschopnost v celosvětovém měřítku. Podle ní Starý kontinent stále více zaostává za svými konkurenty Spojenými státy a Čínou a v případě, že nedojde k rychlé akci, bude se propast nadále prohlubovat.

Doporučované