Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Smrt manžela či manželky může být jednou z nejtěžších životních událostí, která člověka v životě potká. Kromě ztráty blízké osoby navíc musí pozůstalý čelit výpadku druhého příjmu, což může být pro řadu lidí částka, na které jsou závislí.
V takové chvíli má proto pozůstalý nárok na pomoc od státu, a to v podobě vdoveckého či vdovského důchodu. Redakce SZ Byznys připravila text, ve kterém se dozvíte, jak v těchto nelehkých chvílích postupovat a na co máte nárok.
Jak dlouho se pobírá vdovský důchod
Vdovský a vdovecký důchod patří mezi takzvané pozůstalostní důchody a v roce 2023 jej (často i v souběhu se starobním důchodem) pobíralo 508 498 Češek a 97 169 Čechů. Osobě, které manžel či manželka zemře, je důchod vyplácen po dobu jednoho roku, počínaje datem úmrtí partnera.
Za některých podmínek má pozůstalý nárok na důchod i po uplynutí tohoto období, a to pokud splňuje některou z následujících podmínek:
- pečuje o nezaopatřené dítě
- pečuje o dítě, které je závislé na pomoci jiné osoby ve stupni II, III nebo IV
- pečuje o svého rodiče nebo rodiče zemřelého manžela, který s ním žije v domácnosti a je závislý na pomoci jiné osoby ve stupni II, III nebo IV
- je invalidou třetího stupně
- dosahuje alespoň věku o čtyři roky nižšího, než činí důchodový věk stanovený podle zákona o důchodovém pojištění pro muže stejného data narození nebo důchodového věku, je-li důchodový věk nižší
Kolik se vyplácí vdovský důchod
Výše vdovského důchodu se počítá ze základní a procentní výměry. Základní výměra je v letošním roce 4400 korun a je pro všechny stejná. Procentní výměra se pak stanovuje individuálně a představuje padesát procent procentní výměry starobního nebo invalidního důchodu, na který by měl zemřelý nárok.
Pokud pozůstalá osoba pobírá zároveň starobní nebo invalidní důchod, dojde k souběhu důchodů. To ale neznamená, že by se důchody pouze sečetly. Výše procentní výměry důchodu, který pozůstalý pobírá, a vyměřený vdovecký/vdovský důchod se porovnají. Nižší z důchodů pak pozůstalému náleží z jedné poloviny a vyšší důchod se nemění.
Kdo má nárok na vdovský důchod
Abyste na vdovský důchod měli nárok, musíte splňovat určité podmínky. První podmínkou je, že mezi vámi a zemřelým v den jeho smrti byl platný manželský svazek. Pokud bylo manželství rozvedené nebo byli partneři v registrovaném partnerství, nárok na důchod vůbec nevzniká.
Nárok na pobírání důchodu pak může také zaniknout tím, že vdova nebo vdovec vstoupí do nového manželství. V takovém případě máte povinnost nahlásit tuto skutečnost do osmi dní České správě sociálního zabezpečení.
Kdy vzniká nárok na vdovský důchod
Manželství ovšem není jedinou podmínkou získání vdovského důchodu. Nárok vzniká tehdy, pokud zesnulý manžel či manželka pobírali starobní nebo invalidní důchod. Pokud v době úmrtí ještě důchod nepobírali, nárok na vdovský důchod vzniká v případě, kdy zemřelá osoba ke dni úmrtí splnila podmínku potřebné doby pojištění pro nárok na důchod. V případě, že osoba zemřela následkem pracovního úrazu, se potřebná doba pojištění nevyžaduje.
Důchody v Česku
V Česku existují čtyři druhy důchodů. Podívejte se na detaily o každém z nich, a to včetně způsobu, jak o peníze požádat.
Co potřebuju k žádosti o vdovský důchod
Žádost o důchod můžete podat kdykoli po smrti manžela či manželky. Důchod vám bude přiznán ode dne vzniku nároku a nevyplacené splátky doplaceny zpětně. Pozor ale, důchod lze vyplatit maximálně pět let nazpět ode dne uplatnění žádosti o důchod.
Žádost podává vdova nebo vdovec sám na příslušné pobočce Okresní správy sociálního zabezpečení (OSSZ), kam přinesete vyplněný formulář, který je dostupný buď na jejich webových stránkách, nebo na pobočce. Je možné ji podat také online prostřednictvím ePortálu ČSSZ pomocí e-identity. Na vyřízení žádosti má úřad 90 dní.
Doklady, které budete k žádosti o vdovský důchod potřebovat:
- svůj doklad totožnosti (občanský průkaz, cestovní pas či povolení k pobytu)
- úmrtní list zesnulého
- oddací list (jen pokud si údaje OSSZ nemůže sama ověřit v systému evidence obyvatel)
Pokud zemřelá osoba dosud nepobírala důchod, pozůstalá osoba musí předložit veškeré dokumenty týkající se zesnulého, které se standardně předkládají při žádosti o starobní nebo invalidní důchod. Jedná se především o doklady potvrzující doby pojištění zemřelé osoby, které ČSSZ nemá ve své evidenci.
- doklady o době studia (popřípadě učení), a to i v případě, že nebylo dokončeno (výuční list, vysvědčení z jednotlivých ročníků a maturitní vysvědčení, výkaz o studiu (index), vysvědčení o státní závěrečné zkoušce, diplom)
- potvrzení školy o délce studia (pro nárok na důchod a jeho výši nemá přímý vliv stupeň dosaženého vzdělání, ale délka doby studia)
- doklady o době vojenské služby (vojenská knížka, potvrzení Správního archivu Armády České republiky)
- doklady prokazující výchovu dětí nebo péči o děti (rodné listy dětí nebo výpisy z matriky narození, jiné doklady o době a rozsahu péče)
- doklady o dobách pojištění nebo náhradních dobách (doba evidence u úřadu práce, doba péče o osobu závislou na péči jiné osoby)
Aktualizace: V textu jsme upřesnili, jak se počítá vdovský důchod při souběhu se starobním důchodem.