Článek
V soutěži státního podniku Lesy České republiky (LČR), který spravuje asi polovinu lesů v České republice, Uniles získala 16 zakázek ze 78, které již podnik podepsal. Celkem je v tendru za 12 miliard korun 84 soutěžených jednotek. Kontrakty se vztahují na zakázky od roku 2023 do roku 2027.
Na čtyřech jednotkách z tendru 2023+ zatím řízení pokračuje. Na dvou jednotkách podnik řízení zrušil, protože vybraný dodavatel odmítl uzavřít smlouvu. LČR budou tendr na nich opakovat. O dosud podepsaných 78 smluv se podělilo 21 firem. Na získaných jednotkách by měly začít pracovat od začátku roku 2023.
Uniles uspěl v lesnických tendrech státního podniku i v minulých letech. Například v tendru 2021+ Uniles získal z 29 soutěžených jednotek 12 kontraktů a v loňském tendru 2022+ patří mezi pět nejúspěšnějších firem.
Loni Uniles, který má sídlo v Rumburku, meziročně zvedl zisk o 43 procent na rekordních 129,4 milionu korun. Obrat zvýšil o 54 procent na 3,123 miliardy korun.
Za Unilesem, firmou Stora Enso Wood Products Ždírec a skupinou PETRA jsou zatím s pěti uzavřenými kontrakty firma 1. písecká lesní a dřevařská, společnost Královské lesy ze Ždírce nad Doubravou a firma Egrega, zjistila agentura ČTK z přehledu uzavřených smluv na webu Lesů ČR. Po čtyřech kontraktech mají Lesostavby Frýdek-Místek, Jihozápadní dřevařská, Lesy Beskydy a Kloboucká lesní.
Obnova po kůrovci
Tendr 2023+ Lesy ČR vypsaly v září a v říjnu do něj přijaly nabídky od 48 firem. Odhadovaná hodnota lesnických prací a služeb v tendru byla 11,74 miliardy korun a objem dřeva k těžbě 11 milionů metrů krychlových. Těžba by se měla odehrát na 564 tisících hektarech lesa. Tendr počítá s obnovou 22 tisíc hektarů lesa, tedy asi 4400 hektarů ročně. Soutěž podle podniku zohledňuje aktuální rozsáhlou obnovu lesů po kůrovcové kalamitě, která vyžaduje zvýšený objem pěstebních prací.
Reakce soukromých a obecních lesníků
Dlouhodobým kritikem způsobu správy ledů v majetku státu je Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů (SVOL). Níže přikládáme reakci předsedy Jiřího Svobody.
"Obhospodařování formou komplexní zakázky bylo a je vždy problematické v dobách kdy se objevují turbulence na trhu ať už z důvodů kalamit, či jako v nedávné minulosti v době ekonomické krize. V takových případech musela nastoupit mimořádná řešení, neboť hrozil kolaps celého systému. Rovněž máme za to, že svázání lesního hospodaření zákonem o zadávání veřejné zakázky je chybou a přispělo tak v minulosti k rozvoji kůrovcové kalamity.
Vzhledem k dominantnímu zastoupení státních lesů jsme tendry, a vůbec hospodařením ve státních lesích významně ovlivňováni a cenové deformace, které vytváří, nám působí potíže. Snažíme se tomuto vlivu bránit například společným obchodem se dřívím, ale ceny sadebního materiálu, či pěstebních prací dokážeme ovlivnit velice problematicky.
Nemáme podrobnosti o současných tendrech a neumíme posoudit, zda přinesou nějaký posun na trhu se dřívím či v cenách pěstebních prací. Ale jistě se nabízí otázka, zda je systémově správně, že nejvíce uspěli společnosti, které jsou zpracovateli dříví, či jsou s nimi kapitálově provázány."
Tendry byly trojího typu. Na 50 jednotkách budou lesnické firmy dělat takzvanou komplexní zakázku, která zahrnuje pěstební práce a těžbu dřeva, jež firmy budou i samy prodávat. Na 17 jednotkách budou firmy dělat pouze pěstební práce a těžbu a na zbylých 17 jednotkách budou firmy dělat jen pěstební práce a zalesňování.
Nejhodnotnější je pro firmy komplexní zakázka. Firma Uniles v ní uspěla nejlépe, když z dosud uzavřených 46 smluv získala 14 kontraktů. Dva kontrakty má Uniles na pěstební zakázce.
Tendry podnik vypisuje takzvaným senátním systémem, kdy každý rok soutěží práce přibližně na pětině území. Oproti loňskému tendru 2022+ je objem soutěžených prací i těžby v tendru 2023+ více než dvojnásobný. Je to dáno tím, že do tendru 2023+ Lesy ČR zahrnuly i předčasně ukončené zakázky.
Lesy vydělávají na drahém dřevě
V loňském pětiletém tendru 2022+ se o kontrakty na 43 jednotkách podělilo 13 lesnických firem. S šesti kontrakty byly nejúspěšnější firmy Uniles, LDF Rožnov, Stora Enso Wood Products Ždírec, Opavská lesní a Jihozápadní dřevařská. Soutěže na třech jednotkách podnik zrušil.
Lesy ČR za letošní tři čtvrtletí meziročně znásobily hrubý zisk na rekordních 7,39 miliardy korun z loňských 2,9 miliardy Kč. Hlavním důvodem růstu zisku bylo zvýšení cen dřeva. Úkolem Lesů ČR v nadcházejícím období bude obnova lesů po kůrovcové kalamitě. Od 14. prosince je novým generálním ředitelem podniku Dalibor Šafařík, který předtím byl ekonomickým ředitelem LČR.