Článek
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) prozatím zakázal společnosti ČEZ uzavřít smlouvu na stavbu jaderných reaktorů v Dukovanech s korejskou firmou KHNP. Předběžná opatření vydal na základě návrhů dvou neúspěšných uchazečů v tendru, francouzské společnosti EDF a americké Westinghouse. Informovala o tom Česká televize.
ČEZ tak nemůže s KHNP smlouvu podepsat, dokud ve věci nepadne pravomocné rozhodnutí. „Pokud o něčem ÚOHS nerozhodne v 60denní lhůtě, vždy vydá předběžné opatření,“ uvedl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.
Pokud by smlouva byla již podepsána, úřad by nemohl v případě porušení soutěžních pravidel účinně zasáhnout, mohl by pouze zpětně uložit pokutu. Proto v podobných případech vydává předběžná opatření, která podpis smlouvy odloží.
ČEZ věří, že ÚOHS během následujících pěti měsíců rozhodne a smlouvu bude moct s preferovaným uchazečem uzavřít do 31. března 2025, jak bylo původně v plánu. „Společnost ČEZ pokračuje v jednáních ohledně smlouvy s KHNP. Směřujeme k tomu, že bychom ji podepsali do konce března,“ říká Kříž.
Westinghouse námitku u ÚHOS směřoval především k porušení zákona o zadávání veřejných zakázek na základě tzv. bezpečnostní výjimky. O ní přitom věděl od května 2020 a neměl k ní žádné námitky, stejně jako Evropská komise.
„Investor, tedy společnost ČEZ, projednala s ÚOHS způsob výběru dodavatele již v roce 2020. Stát projednal způsob výběru dodavatele s Evropskou komisí v rámci notifikace veřejné podpory pro nový blok v Dukovanech. Všichni uchazeči podmínky tendru akceptovali,“ říká mluvčí Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) Miluše Trefancová.
Neúspěšní uchazeči začali tendr napadat až ve chvíli, kdy si stát vybral jiného dodavatele. „Při tak velkém a významném projektu se stížnosti neúspěšných uchazečů daly očekávat. Stát však není vlastníkem projektu ani účastníkem řízení, proto mu nepřísluší komentovat jakákoliv řízení týkající se tendru,“ dodává Trefancová.
MPO ani ČEZ nepředpokládají, že opatření ze strany ÚOHS bude mít negativní dopad na projekt. Ze strany úřadu jde o předběžné opatření, které nijak nepředjímá konečný výsledek.
Společnosti EDF a Westinghouse napadly tendr u ÚOHS na konci srpna. EDF podle ÚOHS nesouhlasila především s rozhodnutím o výběru preferovaného dodavatele a požadovala, aby úřad konstatoval porušení zadávacích podmínek. Westinghouse směřoval návrh také k pochybení při výběru KHNP.
První ze dvou nových reaktorů v Dukovanech by měl být hotový v roce 2036. Jeden reaktor by měl vyjít na 200 miliard Kč.