Článek
Ceny stavebních prací v lednu meziročně vzrostly o 11,4 procenta, ceny průmyslových výrobců o 19 procent a v zemědělství o 25,5 procenta. Jde o ceny, za které zboží od výrobců kupují zpracovatelé, tedy například za kolik kupují pekárny obilí od zemědělců.
Výrobní inflace, která se v ekonomice postupně přenáší na spotřebitele, však překvapila především v meziměsíčním srovnání, které ukazuje od prosince další nárůst. Firmy stále mají tendenci i prostor zdražovat své zboží a služby. Ve stavebnictví se ceny za měsíc zvýšily o 0,6 procenta, v zemědělství o 1,7 procenta a v průmyslu dokonce o 5,8 procenta.
Lednové výsledky cen ve výrobě nevyznívají příznivě, protože potvrzují pokračování inflační vlny ve velké části ekonomiky.
Není to dobrý signál také pro spotřebitele (u kterých se zdražené položky nakumulují od výrobců, zpracovatelů a obchodů), a to zejména zákazníky průmyslového zboží, na které se může inflace ve výrobě postupně přenést. Vliv má podle Českého statistického úřadu, který nová data zveřejnil, především zdražení energií.
„Lednové výsledky cen ve výrobě nevyznívají příznivě, protože potvrzují pokračování inflační vlny ve velké části ekonomiky. Sice nás mohou těšit nižší meziroční čísla, avšak ta jdou na vrub výpočtu z vyššího srovnávacího základu,“ říká hlavní ekonom banky Creditas Petr Dufek.
Důvodem výrazného navýšení cen v průmyslu o téměř 6 procent je další zdražení energií. Nárůst cen energií se podílel na lednovém výsledku z více než poloviny. Ceny elektřiny meziměsíčně stouply o 19 procent, černé a hnědé uhlí zdražilo o 65 procent, výrazně, o 16 procent, vzrostla také cena vody.
„Do finálních cen se ještě do konce roku zřejmě nepropsalo všechno a do stropu existoval prostor,“ vysvětluje Dufek. Podobně ceny energií navýšily v lednu také spotřebitelskou inflaci, kterou vyšrouboval i konec úsporného tarifu.
Češi nakupují, ceny letí
Také podle hlavního ekonoma společnosti Deloitte Davida Marka výrobu stále prodražují energie. „Stejně jako domácnosti, také firmy se musely smířit s novými ceníky dodavatelů elektřiny a zemního plynu. To byl zásadní faktor,“ uvedl.
Zdražování ve výrobě bylo relativně plošné. „Je to tím, že firmy mohou stále poměrně rychle promítat růst nákladů do cen, protože to situace dovoluje. Je tady stále vysoká poptávka a firmy si mohou dovolit zdražovat,“ dodal Marek.
Maloobchodní tržby sice statisticky klesají, jenomže poptávka byla stále enormní, a tak i přes mírný pokles lidé stále utrácejí peníze.
S problémy se potýká sektor automotive, který je zásadní pro celou českou ekonomiku a tvoří zhruba desetinu HDP České republiky. Přetrvávají totiž problémy v dodavatelských řetězcích a některé firmy včetně Škody Auto musely omezovat výrobu. Sektor v budoucnu možná čekají další těžkosti kvůli přísné emisní normě EURO 7.
V zemědělství se od prosince zvýšily zejména ceny brambor (o 8,2 procenta), vajec (o 7,9 procenta), ovoce a zeleniny (o 6,1 procenta), prasat (o 2,5 procenta) a mléka (o 2,2 procenta). V meziročním srovnání nejvíc u prvovýrobců zdražily brambory, jejichž ceny se zvedly o 43 procent. Živočišná výroba zažila historicky rekordní inflaci 38 procent. Ceny vajec vzrostly o 83 procent, prasat o 51 procent, drůbeže o 29 procent, mléka o 36 procent a skotu o 20 procent.
„I zde inflace na první pohled polevuje, ale ne proto, že by zemědělské komodity začínaly zlevňovat. Stejně jako v průmyslu začíná fungovat vysoký srovnávací základ, který bude meziroční čísla opticky vylepšovat,“ míní Dufek.
Zemědělci přesto tvrdí, že do cen nepromítají náklady v plné výši. „Růst nákladů je v zemědělství v mnoha případech výraznější než růst výkupních cen. Současně je třeba říct, že v lednu došlo ke zpomalení meziročního růstu cen zemědělských prvovýrobců oproti loňskému prosinci,“ říká prezident Agrární komory Jan Doležal. Důvodem nárůstu jsou podle něj také vyšší dovozy v době zimy, kdy si některé komodity ČR sama nevypěstuje.
Pevnina na dohled
Přesto podle něj přicházejí signály, které naznačují obrat k lepšímu. Dochází ke korekci některých komodit, jako jsou kovy, zemní plyn a postupně také elektřina. „Výrazný pokles zažívají i ceny v námořní dopravě, které se vrací na předcovidovou úroveň,“ dodal ekonom. I tato, Čechům na první pohled vzdálená položka, ale ovlivňuje ceny zboží, které se k nám musí nějak dopravit.
Nejvýrazněji se navýšily ceny materiálů a výrobků spotřebovaných ve stavebnictví, které byly meziročně vyšší o 14,3 procenta.
Podle Eurostatu ceny průmyslových výrobců v prosinci meziročně nejvíce vzrostly v Maďarsku (o téměř 63 procent), na Slovensku (o 34 procent) a v Německu (o 22 procent). V České republice byla výrobní inflace 20 procent.