Hlavní obsah

TikToku se blíží zákaz v USA. Trump slíbil záchranu, ve hře se objevil Musk

Foto: Filip Harzer, Seznam Zprávy

Ilustrační foto.

Pokud Nejvyšší soud USA nezablokuje zákon zakazující TikTok nebo vyžadující jeho prodej, aplikace zmizí z obchodů již 19. ledna. Trump, který den poté převezme úřad prezidenta, plánuje hledat řešení.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Nejvyšší soud USA má možnost dočasně zablokovat zákon, který požaduje, aby byl TikTok prodán nečínskému vlastníkovi nebo ho zakázat, pokud firma tuto podmínku nesplní. Jestliže se během týdne nic zásadního nezmění, zákaz populární aplikace vstoupí v platnost v neděli 19. ledna.

Od tohoto dne by TikTok mohl být stažen z obchodů s aplikacemi, jako je Google Play nebo App Store. Pokud by společnosti aplikaci nadále nabízely, hrozily by jim pokuty. Také by už nebylo možné aplikaci aktualizovat, zakládat nové profily, a postupně by se výrazně zhoršil obsah. Aplikace by se také stala zranitelnější, uvádí CNN.

Agentura Bloomberg nyní zjistila, že čínští představitelé předběžně jednají o možném prodeji TikToku ve Spojených státech miliardáři Elonu Muskovi, který v roce 2022 koupil sociální síť Twitter (nyní X). A to pro případ, že by se aplikaci pro krátká videa nepodařilo vyhnout hrozícímu zákazu. Stále ale dávají přednost tomu, aby aplikace zůstala pod kontrolou ByteDance. Provoz TikToku v USA by mohl být prodán buď formou výběrového řízení, nebo na základě dohody s vládou, uvádí Bloomberg.

Není jasné, zda je o těchto jednáních informována společnost ByteDance, jestli se jich účastní Elon Musk, či jsou do nich zapojeni zástupci amerického TikToku, upozornil Bloomberg. Mluvčí TikToku pro BBC uvedl, že nebudou reagovat na čisté spekulace.

TikTok v USA aktuálně používá asi 170 milionů lidí. Představitelé republikánů i demokratů ho označují za potenciální nástroj čínské špionáže a ovlivňování, a právě kvůli této hrozbě ho chtějí oddělit od jeho čínské mateřské společnosti ByteDance, nebo v USA úplně zakázat. Jeho američtí příznivci se však odvolávají na svobodu slova.

Loni v dubnu čínská společnost ByteDance uvedla, že navzdory tlaku nemá v úmyslu svoji videoaplikaci prodat. Během roku se ale už objevovaly informace o opatrných nabídkách na koupi.

TikTok uvádí, že 20procentní podíl v ByteDance vlastní čínský zakladatel této firmy. Přibližně 60 procent firmy vlastní institucionální investoři, včetně velkých amerických investičních firem Carlyle Group, General Atlantic a Susquehanna International Group. Zbývajících 20 procent vlastní zaměstnanci z celého světa. Tři pětiny členů správní rady ByteDance jsou přitom Američané.

Páteční slyšení Nejvyššího soudu zatím naznačuje, že k zákazu skutečně dojde, což by osud TikToku v USA vložilo do rukou budoucího prezidenta Donalda Trumpa. Ten do funkce nastoupí přesně den po zákazu –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ v pondělí 20. ledna. Trump již v minulosti uvedl, že je proti zákazu TikToku a má v plánu populární aplikaci zachránit, píše zpravodajský server MSNBC. On sám má na TikToku 14,7 milionu sledujících.

Během svého prvního funkčního období přitom prosazoval úplný opak, tedy zákaz nebo prodej TikToku. Ve svém výkonném nařízení z roku 2020 varoval, že TikTok představuje riziko umožnění přístupu Komunistické straně Číny k osobním a důvěrným informacím Američanů a že by mohl být využit pro dezinformační kampaně ve prospěch Číny.

V prosinci ale podle MSNBC Trump požádal Nejvyšší soud o pozastavení platnosti zákona, aby mohl po svém nástupu do úřadu usilovat o politické řešení. Pokud by mu soud vyhověl, mohl by Trump mateřské společnosti TikToku, ByteDance, prodloužit lhůtu o 90 dní, aby mohla pokračovat v hledání kupce.

„Je možné, že 20., 21. nebo 22. ledna se ocitneme v úplně jiném světě,“ řekl v pátek u soudu Noel Francisco, právní zástupce TikToku, s odkazem na blížící se změnu administrativy.

Trump by v roli prezidenta mohl zvolit i obtížnější cestu a pokusit se tlakem na kongres zákon zrušit úplně. To však vzhledem k široké podpoře zákona z obou stran politického spektra není podle serveru MSNBC příliš pravděpodobné. V dalším případě by nový prezident mohl nařídit ministerstvu spravedlnosti, aby zákaz jednoduše neprosazovalo a odmítlo sankcionovat společnosti, které aplikaci nadále zpřístupňují ve svých obchodech s aplikacemi. Někteří odborníci ale pochybují o tom, že by společnosti byly ochotné riskovat porušení zákona.

„Mám určité obavy z myšlenky, že by nově zvolený prezident nebo kdokoli jiný neprosazoval platný zákon, který zakazuje určité jednání, a že by se nějaká společnost spoléhala jen na jeho ujištění, spíše než na skutečnou změnu zákona,“ uvedla podle CNN liberálně orientovaná soudkyně Sonia Sotomayor během jednání. „Ať už nový prezident podnikne jakékoli kroky, pro tyto společnosti to na této realitě nic nemění.“

Někteří politici ale podle The Washington Post věří, že se Trumpa po nástupu do funkce podaří přesvědčit, že nejlepším řešením je prodej platformy. „Myslím, že až bude prezident o všem podrobně informován, pochopí, že je v našem dlouhodobém národním zájmu, aby nakonec došlo k oddělení,“ uvedl pro deník senátor Thom Tillis.

„Jedna věc je u Trumpa jistá. Nikdy nevíte, co udělá. Ale zákon je zákon,“ řekl pro The Washington Post senátor Mark R. Warner, jeden ze zastánců zákona o zákazu nebo prodeji.

Zájemci by TikTok koupili i bez cenného algoritmu

Někteří potenciální zájemci nyní začali formalizovat nabídky na koupi aplikace, uvádí The Washington Post. Obchodní magnát Frank McCourt minulý týden uvedl, že jeho skupina Project Liberty oficiálně doručila společnosti ByteDance nabídku. Odmítl sdělit výši částky, ale jeden z jeho investičních partnerů Kevin O'Leary, nedávno uvedl, že jsou ochotni nabídnout za platformu až 20 miliard dolarů, a to i bez jejího cenného algoritmu. ByteDance ale ještě před oznámením jednání s Muskem uvedl, že TikTok není na prodej.

„Ujistili jsme se, že Bidenova i Trumpova administrativa jsou o našich plánech informovány,“ řekl McCourt minulý čtvrtek v rozhovoru pro The Washington Post s tím, že společnost ByteDance se nabídkou zatím nezabývala.

„Je zřejmé, že dohoda se do 19. ledna neuzavře,“ řekl. Společnost ByteDance by podle něj ale mohla získat více času tím, že by prezidentu Bidenovi nebo Trumpovi ukázala, že už na cestě k prodeji pokročila.

Část republikánů si ale podle deníku myslí, že by Trump po svém nástupu do funkce měl pomoci prodej TikToku zprostředkovat nějaké americké společnosti.

„Bylo by to skvělé,“ odpověděl republikánský senátor Rick Scott na otázku o této možnosti. Poté, co federální odvolací soud minulý měsíc potvrdil platnost zákona, vydal republikán a předseda výběrového výboru Sněmovny reprezentantů pro Čínu John Moolenaar prohlášení, ve kterém uvedl, že věří, že prezident Trump americké převzetí TikToku usnadní.

Doporučované