Hlavní obsah

TikTok po Trumpově ujištění začal v USA obnovovat služby

Foto: Ascannio, Shutterstock.com

Ilustrační foto.

Síť se pro 170 milionů Američanů odmlčela v sobotu večer tamního času. Důvodem bylo rozhodnutí Nejvyššího soudu o zákazu.

Článek

Ani ne den. Na tak dlouho zastavila ve Spojených státech svoji činnost populární čínská videoplatforma TikTok. Svým uživatelům, kterých je v zemi kolem 170 milionů, rozeslala v sobotu zprávu, že aplikaci kvůli zákazu nelze používat.

Jablkem sváru je zákon, který fungování sítě v zemi zakazoval, pokud nebude platforma do neděle prodána. Vlastník - čínská společnost ByteDance - přitom opakovaně uvedla, že sociální síť prodávat nebude.

Poté, co Nejvyšší soud USA v pátek platnost zákona potvrdil, ByteDance pohrozila vypnutím TikToku. A chtěla od končící administrativy Joea Bidena záruky, že společnosti jako Apple a Google nebudou stíhány, pokud budou blížící se zákaz ignorovat.

Bílý dům krok označil za trik. „Nevidíme žádný důvod, aby TikTok nebo jiné firmy podnikaly kroky před nástupem Trumpovy administrativy,“ uvedla mluvčí Bílého domu Karine Jean-Pierre.

TikTok přesto své služby přerušil. Vše změnilo nedělní ujištění nastupujícího prezidenta Donalda Trumpa, že v pondělí po inauguraci splní svůj slib a rozhodne o 90denním odkladu zákazu. A poskytne tím čas pro vyjednání podmínek.

„Po dohodě s našimi poskytovateli služeb TikTok obnovuje provoz,“ citovaly agentury z nedělního prohlášení, ve kterém firma poděkovala Trumpovi, že poskytovatelům služeb nabídl potřebné ujištění, že nebudou čelit žádným sankcím, když umožní, aby TikTok v USA mohl fungovat.

Proč chtějí politici v USA zakázat TikTok?

Kdy má být TikTok zakázán?

Zákon z dubna 2024 nařídil zákaz sítě TikTok v USA, pokud se tato nezbaví svého čínského vlastníka, firmy ByteDance. Čínská vláda možnost odprodání odmítla a firma ByteDance se zákazu bránila soudně. Zákaz oficiálně vstoupí v platnost 19. ledna, den před inaugurací nového prezidenta.

Proč má být TikTok zakázán?

Za hlavní důvod je označován vliv Číny, respektive možnost, že by si komunistická čínská vláda vyžádala data nebo pomocí sítě prosazovala své zájmy: „Viděli jsme důkazy v utajeném režimu,“ říká kongresman Josh Gottheimer, který na zákonu spolupracoval.

Zmiňovány jsou i další důvody, například vliv na děti nebo fungování doporučovacího algoritmu. To se ale týká i ostatních sociálních sítí.

Jak se zákaz konkrétně projeví?

V den, kdy zákaz TikToku vstoupí v platnost, se na první pohled moc nezmění. Zákon pamatuje na distribuci aplikace prostřednictvím nabídky platforem (např. Google Play Store a Apple App Store). Uživatelům mobilních telefonů by tak zmizela možnost instalovat aplikaci a TikTok by přišel o možnost získávat nové uživatele nebo poslat aktualizaci aplikace stávajícím uživatelům.

Zatímco odliv uživatelů by byl spíše postupný, inzerenti by se na jiné sítě mohli přesunout rychle. Stejně tak by řada tvůrců mohla upřednostnit jiné platformy. Podle nedávného průzkumu by nejvíce inzerentů přešlo na sítě firmy Meta, která provozuje Instagram a Facebook.

Doporučované