Článek
Nová studie ukázala, že 57 výrobců ropy, plynu, uhlí a cementu je přímo spojených s 80 procenty světových emisí skleníkových plynů od uzavření Pařížské dohody o klimatu v roce 2016. Podle databáze Carbon Majors Database, kterou sestavují světově uznávaní výzkumníci, jsou právě tyto korporace hlavním motorem klimatické krize, popisuje The Guardian.
Přestože se vlády v Paříži zavázaly ke snížení emisí skleníkových plynů, analýza ukazuje, že většina producentů zvýšila svou produkci fosilních paliv, a tím i množství emisí. Vědci porovnávali data ze sedmi let před Pařížskou dohodou a sedmi let po ní.
V posledních sedmi letech se na emisích nejvíce podílela americká společnost ExxonMobil. Během té doby jen ona sama vyprodukovala 3,6 gigatuny oxidu uhličitého, což je zhruba 1,4 procenta celosvětového objemu. V těsném závěsu za ní se umístily společnosti Shell, BP, Chevron a TotalEnergies, z nichž každá byla spojena s nejméně jedním procentem globálních emisí.
Nejvýraznějším trendem byl prudký nárůst emisí spojených se státními a státem vlastněnými producenty, zejména v asijském uhelném sektoru. Tato expanze – která i nadále pokračuje – je v rozporu s důrazným varováním Mezinárodní agentury pro energii. Ta dlouhodobě upozorňuje, že pokud má svět zůstat v bezpečných mezích globálního oteplování, nelze otevírat nová ropná a plynová pole.