Článek
Zadlužená televize Barrandov uzavřela příměří s Českými Radiokomunikacemi. Podniku dlužila 300 milionů korun po splatnosti, a kdyby se spor o peníze vyhrotil, přišla by o možnost šířit signál.
Jde o první větší krok po příchodu nového spoluvlastníka televize Jana Čermáka. Ten se profiluje jako podnikatel se zálibou v krachujících firmách a zakladatel Barrandova Jaromír Soukup mu před měsícem přenechal v televizi poloviční podíl.
Novinka je nyní v tom, že TV Barrandov už nebude dlužit radiokomunikacím. Nedobytnou pohledávku od nich se slevou koupila jiná Čermákova firma Enreda. Splátky si tedy už bude řešit Čermák přímo s televizí, kam před měsícem dosadil i nový management. Vliv Soukupa, který byl donedávna hlavní tváří kanálu a jediným vlastníkem, se dál propadá.
„Je to krok v souladu s naší dohodou s Jaromírem Soukupem. Televizi Barrandov vyřešení vztahu s ČRA dává stabilitu a klid na rozvojové kroky,“ vzkázal k transakci Čermák přes svého mluvčího. Jak velkou slevu z původních 300 milionů domluvil, nechtěl prozradit on ani protistrana.
„Jsme rádi, že jsme v jednáních dosáhli oboustranně výhodné dohody a provoz TV Barrandov je stabilizován,“ uvedl k transakci pro SZ Byznys generální ředitel radiokomunikací Miloš Mastník. Barrandov je podle něj „tradiční součástí českého televizního světa“ a radiokomunikace coby podnik spravující televizní vysílače a související infrastrukturu jsou po vypořádání finančních vztahů připraveny dál s televizí spolupracovat.
Proč TV Barrandov už není jen Soukup? A kdo je nový společník?
Radiokomunikace byly za Soukupovy éry jedním z největších věřitelů Barrandova. Možná i největším – Čermák při vstupu minulý měsíc vyčíslil dluhy celé Soukupovy skupiny, kam vedle televize patří ještě vydavatelství Empresa a mediální agentura Medea, na „stovky milionů“.
Ve snaze dotlačit Soukupa k placení radiokomunikace vypnuly letos v červenci jeden z kanálů Barrandova. Tento střet byl i jedním z hlavních motivů, proč se Soukup nakonec ve své firmě vzdal polovičního podílu a reálného vlivu – alternativou by nejspíš bylo insolvenční řízení, takto je podle Čermáka šance udržet podnik v chodu.