Hlavní obsah

Začal soud s Metou. Zuckerberga může donutit prodat Instagram a WhatsApp

Foto: Frederic Legrand - COMEO, Shutterstock.com

Firma Marka Zuckerberga čelí obviněním z nezákonného potlačení konkurence.

aktualizováno •

V pondělí začal soud s technologickou firmou Meta, která vlastní například sociální síť Facebook. Čelí obvinění vládní komise, podle níž společnost v USA nezákonně potlačila konkurenci.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Ve Washingtonu odstartoval soudní proces s jedním z největších technologických gigantů ve Spojených státech. Firma Meta, vlastněná miliardářem Markem Zuckerbergem, je obviněna z nelegálního potlačení konkurence a vytvoření monopolu v oblasti sociálních sítí.

Soud se zabývá hlavně nákupem sociálních sítí Instagram WhatsApp, které Meta odkoupila v letech 2012 a 2014. Žalobu podala už v roce 2020 Federální obchodní komise – vládní agentura, která má v USA na starost dohled nad nekalou hospodářskou soutěží.

Federální komise staví obžalobu na tvrzení, že akvizicí zmíněných startupů si Meta zajistila nespravedlivou výhodu nad konkurencí. „Vedení společnosti, která si nedokázala udržet monopol spravedlivou konkurencí, řešilo existenční hrozbu skupováním nových startupů, které uspěly tam, kde to Facebook nedokázal,“ argumentuje komise.

Sám Zuckerberg u soudu vypovídal jako hlavní svědek a snažil se vyvrátit obvinění komise o tom, že Meta koupí Instagramu a WhatsAppu záměrně zlikvidovala svou konkurenci.

Ve své výpovědi několikrát také zdůraznil, že sdílení obsahu s přáteli bylo jednou z priorit odkoupených služeb.

Zuckerberg uvedl, že po jeho rozhodnutí z roku 2018, upřednostnit na Facebooku obsah sdílený s přáteli před veřejným obsahem přehlédlo změnu v tom, jak uživatelé začali sdílet obsah. Komunikace se totiž převážně přesunula do soukromých zpráv místo zveřejňování na profilech.

Podle Zuckerbergova odhadu je nyní 20 % obsahu na Facebooku a 10 % obsahu na Instagramu generováno příspěvky přátel uživatelů, zbytek pak pochází od účtů, které sledují na základě svých zájmů.

Podle agentury Reuters může být soudní proces pro firmu jednoho z nejbohatších lidí světa až existenční hrozbou. Pokud by totiž rozsudek zněl v neprospěch Mety, soud by mohl Zuckerberga donutit i k prodeji sociálních sítí Instagram a WhatsApp, aby byla obnovena spravedlivá soutěž.

Obě aplikace jsou v posledních letech pro Metu klíčové. Zatímco podle některých odhadů tvoří reklama na Instagramu až polovinu obratu společnosti, WhatsApp je v počtu denních uživatelů dokonce největší aplikací Mety, ačkoliv na celkových příjmech se podílí mnohem méně než Facebook nebo Instagram. Ztráta těchto sítí by znamenala pro společnost obrovskou ránu.

Hrozba, kterou žaloba přináší, může podle Reuters vysvětlit, proč se v posledních měsících její generální ředitel Mark Zuckerberg usilovně snaží o zlepšení vztahů s novým americkým prezidentem Donaldem Trumpem.

Zuckerberg, stejně jako mnoho dalších milionářů ze Silicon Valley, měl v minulosti s Trumpem vypjatý vztah. Ještě v předvolební kampani v loňském roce vyhrožoval lídr Republikánské strany generálnímu řediteli Mety vězením.

Po Trumpově druhém zvolení se však vztah mezi nimi utužil – Zuckerberg daroval na inauguraci nového amerického prezidenta jeden milion dolarů a slavnostní ceremonie se pak i sám zúčastnil. V posledních několika týdnech Zuckerberg dokonce několikrát navštívil Bílý dům.

Podle mluvčího vládní komise Joea Simonsona ale tyto události nebudou hrát při soudním řízení roli. „Federální obchodní komise je na proces připravena nejlépe, jak to jen jde. Máme k dispozici jedny z nejpracovitějších a nejchytřejších právníků v zemi, kteří pracují bez přestávky,“ uvedl.

Doporučované