Článek
Vláda na svém zasedání 26. září mimo jiného schválila změny ve dvou českých zákonech, které mají ulehčit instalace především nových malých fotovoltaických elektráren.
První změna nastává v energetickém zákoně. V prvním bodě se zvyšuje hranice maximálního výkonu takové elektrárny, pod kterou se není nutné stát oficiálně výrobcem elektřiny, a tedy vyřizovat si licenci na výrobu elektřiny a příslušnou živnost. Maximální výkon takové „domácí elektrárny“ by měl činit 50 kilowattů (kW), místo dosavadních 10 kW.
Zároveň proběhla i změna ve stavebním zákoně tak, aby bylo možné i elektrárny s výkonem do 50 kW stavět bez povolení. Předchozí limit činil 20 kW.
Ministerstvo průmyslu a obchodu musí nyní připravit definitivní znění změny, které pak zamíří do Parlamentu. Vláda navrhuje, aby byla novela přijata zrychleně (schválena v prvním čtení) a obě změny tedy mohly vejít v platnost ještě na konci tohoto či začátku příštího roku.
Komu to pomůže?
Novela nijak nemění současné předpisy v oblasti památkové péče, a tak v památkově chráněných oblastech nepůjde postavit bez svolení památkářů.
V případě nemovitostí v památkových rezervacích, v památkových zónách nebo v případě kulturních památek, zachovává stávající povinnost posouzení zájmů státní památkové péče, potvrdilo pro SZ Byznys Ministerstvo kultury. Nic se zatím nemění ani co se týče ochrany přírody a krajiny, tedy například při umísťování podobných instalací v národních parcích.
Zvýšení hranice maximálního výkonu malých elektráren, pro které není zapotřebí licence, by mělo rozšířit množinu těch, kdo na ně mohou dosáhnout. Výkon do 10 kilowattů omezoval využití malých fotovoltaiky de facto téměř výhradně na rodinné domy.
I někteří majitelé právě rodinných domů už by mohli navýšení limitů ocenit. Především ti, kteří elektřinou vytápí, třeba v kombinaci s tepelným čerpadlem. „Deset kilowattů nemusí v takovém případě vždy stačit, zvláště v případě, kdy nemají úplně ideální střechu a chtěli by panely osadit z různých světových stran, aby si zajistili dostatečně vysokou výrobu po velkou část dne,“ říká Štěpán Chalupa, předseda Komory obnovitelných zdrojů, tedy zájmové organizace výrobců a podnikatelů v této oblasti.
Zjednodušení řízení by mohlo být výhodou i pro podnikatele, kteří by s pomocí vlastní elektrárničky mohli pokrýt alespoň část své denní spotřeby energií.
Další velkou skupinou, které novela zjednodušuje přístup k vlastní výrobě elektřiny, jsou pak obyvatelé bytových domů. Fotovoltaické elektrárny na střeše bytových domů v Česku dnes stále jsou vzácnou výjimkou, a to především právě kvůli legislativě; žádné technické důvody většímu rozšíření nebrání.
Ještě hodně zbývá
Neznamená to, že by byly odstraněny všechny překážky, se kterými se projekty malých výroben z obnovitelných zdrojů musejí dnes potýkat. Neřeší například otázku, jak rozpočítat vyrobenou elektřinu mezi jednotlivé majitele bytů v rámci jednoho domu.
Dnes je to tedy prakticky možné vyřešit tak, že se na patě domu nainstaluje nový měřák. Všichni obyvatelé jsou tedy připojení „za ním“. Je to nepraktické řešení, které mimo jiné připraví nájemníky o jejich spotřebitelská práva. Také vyžaduje dohodu všech nájemníků bez výjimky.
Řešení této otázky se ovšem také připravuje. V mezirezortním řízení je v současné době vyhláška připravená Energetickým regulačním úřadem, která sdílení elektřiny v bytových domech měla umožnit.
V podstatě díky „softwarovému“ řešení (tedy bez instalace měřáku třeba právě na patě domu) by měla umožnit distributorovi rozpočítat spotřebovanou elektřinu mezi jednotlivé domácnosti. Služba bude zpoplatněna, i když přesné ceny v tuto chvíli známé nejsou. Opatření, na kterém podle několika zdrojů panuje v tuto chvíli v podstatě shoda, by také mělo začít platit od 1. ledna.
Legislativní „ledy“ se zároveň údajně začaly hýbat i v dalších oblastech tzv. sdílené výroby elektřiny. Například se rýsuje možnost, že by mělo být možné čerpat pro vlastní spotřebu doma elektřinu vyrobenou fotovoltaickým systémem na chatě či chalupě. V takovém případě by spotřebitel platil pouze část konečné ceny za elektřinu: platil by poplatek za „přesun“ elektřiny po síti (tj. distribuci), neplatil by ovšem za samotnou elektřinu.
Zavedení těchto a dalších novinek v české energetice ovšem bude záviset na dalších legislativních krocích, které se teprve připravují.