Článek
V září inflace v Maďarsku vzrostla na 20,1 procenta z 15,6 procenta v srpnu. Je tak čtvrtá nejvyšší v EU. Ještě vyšší je v pobaltských státech Estonsku, Litvě a Lotyšsku, které jsou zároveň členy eurozóny. Viktor Orbán proto požádal ministra financí a guvernéra centrální banky, aby zasáhli. Inflace by podle něj do konce příštího roku měla ideálně dosahovat jednociferných hodnot. Orbán to dnes řekl v pravidelném rozhovoru v rozhlasové stanici Kossuth. O tom, jak tohoto cíle dosáhnout, premiér ale nemluvil.
Orbán řekl, že boj s inflací je prvořadý. Spotřebitelské ceny se podle něj zvyšují kvůli dopadům sankcí, které Evropská unie zavedla vůči Rusku za jeho invazi na Ukrajinu. Podle agentury MTI řekl, že kdyby „EU konečně uviděla tuto souvislost“, pak by se ceny některých komodit, včetně energií, „mohly během několika dnů snížit o polovinu“. Orbán patří v EU k politikům, kteří jsou vůči Rusku nejvstřícnější. Vyzývá i ke zrušení sankčních opatření, která EU proti Rusku zavedla.
Agentura Reuters uvedla, že maďarskou centrální banku čeká ohledně boje s inflací náročný úkol. Minulý měsíc totiž oznámila, že ukončí cyklus výrazného zvyšování úrokových sazeb. Na konci září zvýšila základní úrokovou sazbu o 1,25 procentního bodu na 13 procent. Maďarsko tak má nejvyšší úrokové sazby v Evropské unii.
Od zářijového oznámení národní banky ohledně zvýšení základní úrokové sazby se forint propadl na rekordně nízké hodnoty vůči euru. Maďarskou měnu sráží silný dolar, závislost Maďarska na dovozu energetických surovin z Ruska i spory vlády v Budapešti s Evropskou unií kvůli porušování principu právního státu, uvedla agentura Reuters. Evropská komise kvůli tomu odmítá Maďarsku vyplatit miliardy eur ze společných fondů.