Článek
Ještě v prvním čtvrtletí loňského roku byl zájem o nové smlouvy na stavební spoření o 1,6 procenta vyšší než ve stejném období roku 2022. Ve druhém kvartálu ale přišel propad, který se ještě víc prohloubil ve třetím čtvrtletí, kdy počet nových smluv zaznamenal pokles o 23,5 procenta. Závěrečné čtvrtletí roku znamenalo mírné oživení zájmu o nové smlouvy.
Celkem tak loni stavební spořitelny uzavřely 377 865 nových smluv, což je o 22,3 procenta méně než rok předtím. Průměrná cílová částka, na kterou si lidé spoří, narostla na 873 300 korun, což je nejvyšší hodnota od uvedení stavebního spoření na český trh.
Snížení zájmu o stavební spoření souviselo podle expertů s nejistotou kolem budoucnosti tohoto produktu, protože vláda zvažovala ukončení státní podpory. Nakonec kabinet rozhodl o snížení podpory na polovinu z původních 2000 korun na jednu smlouvu. Zároveň vláda uzavřela dohodu se stavebními spořitelnami, že budou od letošního roku zprostředkovávat zajištění dotací a dotační poradenství pro investice do zvýšení energetické účinnosti bydlení.
Počet aktivních smluv o spoření byl ke konci loňského roku 2,92 milionu. Od konce roku 2022 se snížil zhruba o 228 000. Aktivních smluv ubylo druhým rokem v řadě.
Stát loni poukázal stavebním spořitelnám roční zálohy státní podpory za 4,19 miliardy korun. Ministerstvo ale upozornilo na to, že celkovou výplatu státní podpory za rok 2023 ještě plně nerealizovalo. Za celý rok 2022 dosáhla výše vyplacené podpory 4,3 miliardy korun.
Počet aktivních úvěrů ze stavebního spoření i překlenovacích úvěrů, které spořitelny evidovaly ke konci loňského roku, se meziročně snížil zhruba o 14 000 na 462 083. Objem těchto úvěrů ve stejném období vzrostl o 6,2 miliardy korun na 348,1 miliardy korun. Poměr objemu úvěrů k naspořené částce dosáhl 111,1 procenta.
Stavební spořitelny poskytují úvěry ze svých zdrojů, tedy z vkladů klientů, kteří si spoří. Naopak hypoteční banky si na úvěr, který pak poskytnou klientovi, většinou půjčují. Na českém trhu působí pět stavebních spořitelen.