Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Bývalí slovenští politici a osobnosti společenského a kulturního života vyzvali v otevřeném dopise české vlastníky nejsledovanější slovenské televize Markíza, aby odolali tlaku slovenské vlády a zachovali společenský význam televize.
Petice navazuje na stížnosti novinářů zevnitř Markízy, podle kterých management začal po volbách zasahovat do redakční práce ve prospěch nové vládní garnitury.
Signatáři veřejné výzvy varují vlastníky televize před tím, že z ní bude „bezpohlavní bulvární televize“ a provládní kanál maďarského střihu.
Markíza patří od podzimu 2020 skupině PPF, která ji spravuje skrz holding CME, kam dále patří česká Nova a další kanály ve střední a jihovýchodní Evropě.
Tomáš Perman, mluvčí rodiny Renáty Kellnerové, odkázal bez dalšího komentáře na to, co k situaci říká CME – a podle ní v redakčním fungování Markízy není problém.
Podle mluvčí CME Michaely Papežové situaci na Slovensku hlídá redakční rada, za jejíž nestrannost ručí zkušení zahraniční novináři. Ti podle Papežové aktuální stav prověřili a zjistili, že vše běží v souladu s etickými standardy.
„V případě TV Markíza jsme dospěli k názoru, že tyto standardy jsou nejen dodržovány, ale že stanice patří při jejich uplatňování mezi ty nadprůměrné,“ uvádí člen rady, Rakušan Hans Mahr, v oficiálním prohlášení CME.
Markíza čelí stejně jako jiná média bojkotu vládní strany Směr premiéra Roberta Fica a v zákulisí televize kvůli tomu zuří souboj o podobu zpravodajství. Část novinářů z Markízy se veřejně ohradila proti nepřiměřeným zásahům ředitele zpravodajství Michala Kratochvíla, dosazeného loni na Slovensko z televize Nova.
Jeho „zásahy shora“ popsal například deník SME na základě dopisu novinářů z Markízy, adresovanému řediteli televize. Kratochvíl podle něj zajišťoval větší prostor vládním politikům anebo z hotového materiálu nechal odstranit pasáže, které pro lidi u moci nevyznívaly dobře.
„Bez souhlasu redaktora dal ze schválené reportáže dodatečně před vysíláním odstranit vládního poslance, který nedokázal vysvětlit své hlasování a před otázkou utíkal,“ uvádějí redaktoři Markízy.
Výzvu na podporu těch, kdo se ozvali, podepsali bývalá slovenská premiérka Iveta Radičová, dále někdejší diplomatka a herečka Magda Vášáryová, exministr zahraničí Miroslav Wlachovský, bývalý slovenský velvyslanec v Česku Peter Weiss či herečky Zuzana Krónerová, Táňa Pauhofová a Vica Kerekes.
Tlak z vlády
Zpravodajský portál Aktuality.sk v komentáři napsal, že slovenský premiér Fico začal tlačit na české majitele Markízy a vyhrožoval jim, že televizi odstřihne od státních peněz v podobě reklamy. „Je zjavné, že vzniká nejaká dohoda, podľa ktorej štát bude ďalej robiť obchody s PPF – ak PPF „znormalizuje“ Markízu,“ píší k tomu signatáři výzvy.
Události v Markíze, která má na Slovensku podobně silné postavení jako v Česku Nova, běží souběžně s dalšími zásahy Ficovy vlády proti dalším slovenským médiím.
Na komentátora Denníku N Martina M. Šimečku podal úřad slovenské vlády v únoru trestní oznámení „hanobení národa, rasy a přesvědčení“, jiné novináře se vládní činitelé pokoušeli zastrašit nebo je odstavit od přístupu k informacím státních institucí.
Slovenská opozice, prezidentka Zuzana Čaputová, mezinárodní organizace i nevládní organizace a další instituce z Česka a Slovenska zase kritizovaly plány slovenského ministerstva kultury na změny ve fungování RTVS.
Ty by podle předlohy nového zákona vedly k výměně vedení RTVS, se silnějším vlivem státu na tuto instituci nebo se zřízením nové rady pro dohled nad jejím programem. Proti chystaným změnám se vyslovila i sama RTVS a také přes 1200 její zaměstnanců a spolupracovníků.
Aktualizace: Článek jsme přepracovali v celém rozsahu a doplnili reakci skupiny CME