Hlavní obsah

Setkání manažerů nesou Česku miliardy. Praha boduje i ve světové konkurenci

Foto: Kongresové centrum Praha

Kongresové centrum Praha: Generální konference ICOM.

Kongresový turismus posiluje českou ekonomiku i mezinárodní prestiž. Loni přivedl do Česka tisíce návštěvníků a miliardové tržby. Praha si v žebříčku ICCA vysloužila šestou příčku celosvětově, ročně přiláká přes čtyři tisíce akcí.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Česká republika jako jedna z nejžádanějších destinací na světě? Pořadatelé kongresů a konferencí si to zřejmě myslí. Podle Mezinárodní kongresové asociace International Congress and Convention Association (ICCA) se totiž Česko v roce 2023 umístilo na 19. místě v žebříčku nejžádanějších konferenčních destinací světa v tabulce, která jmenuje 97 zemí. Na posledním místě je momentálně Rusko.

Ještě lepší pozici si pak drží Praha, která si udržela pátou nejlepší pozici mezi evropskými městy a šestou na světě, přičemž se hodnotilo 332 měst. V této tabulce je poslední kanadská Victoria.

MICE turismus, tedy kongresový a incentivní cestovní ruch (případy, kdy zaměstnavatel posílá zaměstnance na „služební cesty“, aniž by po nich chtěl nějakou práci), přitahuje do České republiky účastníky různých kongresů, konferencí a firemních akcí. Zároveň přináší stabilní příjmy pro českou ekonomiku díky výdajům za ubytování, stravování, dopravu a další služby.

„Kongresový turismus je pro Česko klíčový. Pomáhá regionům prostřednictvím podpory místních podniků, zvyšuje poptávku po specializovaných službách, pozitivně ovlivňuje zaměstnanost a přispívá k dlouhodobé stabilitě tuzemského cestovního ruchu. V neposlední řadě hraje podstatnou roli, pokud jde o šíření povědomí o Česku, jakožto atraktivní destinaci pro byznys a inovace,“ říká ředitel České centrály cestovního ruchu – CzechTourism František Reismüller.

Praha láká na památky a síť MHD

Podle údajů Českého statistického úřadu se v Česku v loňském roce konalo celkově 12 tisíc konferencí. Nejvíce jich probíhalo v hlavním městě, kde kongresový průmysl po pandemické pauze opět roste.

V roce 2023 se pak v Praze podle Prague Convention Bureau a ČSÚ konalo celkem 4889 kongresů a konferencí, na které zavítalo 691 103 delegátů. To představuje meziroční nárůst o 25 a 12 procent. Stále se však nepodařilo překonat rekordní rok 2019 –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ tedy předpandemické hodnoty.

„Z hlediska počtu delegátů jsme na téměř 97 procentech výkonu roku 2019, ale z hlediska počtu akcí jsme pouze na 82 procentech,“ uvedl Roman Muška, ředitel Prague Convention Bureau, organizace, která oficiálně zastřešuje pražský kongresový průmysl.

„Tato data jen potvrzují trend posledních let, kdy se koná méně kongresů a konferencí, ale s daleko vyšší účastí delegátů. V našich statistikách vidíme, že se meziročně navýšil počet akcí, kterých se účastní 500 a více delegátů. Zároveň se nám prodlužuje i průměrná délka trvání akce, a to především díky skokovému nárůstu počtu setkání, která trvají čtyři a více dní a poklesu u kratších, především dvoudenních, akcí,“ dodává.

Praze loni tradičně dominovaly korporátní akce, které tvořily 81 procent všech událostí. Většina akcí – konkrétně 62 procent – byla ve formě kongresů a konferencí.

Podle obchodního a marketingového ředitele Kongresového centra Praha Romana Sovjáka se lidé sice chtějí potkávat, ne vždy ale mohou na kongres osobně dorazit.

„Nejčastější formou eventů je proto osobní setkání s možností streamování nebo záznamu. Účastníci, kteří nedorazí osobně, se na konference či kongresy připojují vzdáleně, případně si za poplatek pustí obsah ze záznamu. Trendem je také udržitelnost – organizátoři kladou důraz na co nejnižší uhlíkovou stopu eventu,“ vysvětluje.

Praha je podle tiskové mluvčí Prague Convention Bureau Hany Krejbichové populární destinací pro kongresy a konference hned z několika důvodů.

„Jednak je snadno dostupná a je dobře vybavená produkty a službami kongresového průmyslu. Lákavé je pak především spojení historického jádra města se zachovalými památkami UNESCO, s tou nejmodernější stránkou města, která poskytuje hi-tech zázemí i pro ty nejnáročnější akce. Výhodou Prahy je také její kompaktnost, přesuny mezi jednotlivými kongresovými prostory jsou rychlé a snadné i díky vynikající místní MHD,“ vysvětluje.

Mezi největší pražské prostory podle ní patří PVA Letňany, které slouží především pro výstavy, Kongresové centrum Praha a O2 arena spolu s O2 universem, jež jsou vhodné pro akce kongresového typu. Výstaviště v Holešovicích se pak využívá pro všechny různé typy akcí.

Podle obchodního ředitele Czech Inn Hotels Marka Boury má však Praha stále prostor pro zlepšení. „V porovnání s konkurenčními destinacemi, jako je Vídeň nebo Budapešť, nám chybí modernější infrastruktura, více přímých letů a větší počet velkých městských akcí, koncertů či sportovních eventů. Na těchto oblastech musí Praha zapracovat,“ myslí si.

Miliardy do rozpočtu

Kongresy mají významný ekonomický přínos, kongresoví návštěvníci totiž v Česku utrácejí oproti běžným turistům minimálně 2,5krát více.

Analýza kongresového průmyslu Prague Convention Bureau ukazuje, že tržby z kongresových a konferenčních akcí v Praze dosáhly v roce 2023 hodnoty mezi 34,3 a 46,6 miliardami korun.

„Příjmy pro veřejné rozpočty z těchto akcí dosahovaly výše 7,5 až 10,2 miliardy korun. Co se týče zaměstnanosti, tak počet vytvořených pracovních úvazků v návaznosti na kongresy a konference konané v Praze v roce 2023 činil 21,1 až 28,6 tisíce FTE, což je ekvivalent přepočtených plných ročních pracovních úvazků,“ dodává Krejbichová.

+4

Za kongresy míří lidé i do Brna

Populární je ale též Jihomoravský kraj. Podle Elišky Křížové v Brno Convention Bureau především díky tomu, že leží mezi třemi hlavními městy –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ Prahou, Bratislavou a Vídní –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ což je pro kongresy ideální. Ve městech působí velké korporátní firmy a také se z nich dobře na jižní Moravu dostává.

„Dále naše univerzity, startupy, inovační huby a technologická centra dělají naprosto zásadní vědeckou a lékařskou práci, která je klíčová pro Českou republiku, ale i svět,“ vyjmenovává Křížová.

Kde konkrétní akce probíhají, podle ní záleží na velikosti události a požadavcích klienta, nejčastěji se ale konají v Brně v prostorách konferenčních hotelů, především pak těch čtyřhvězdičkových. Zmiňuje také ale například hotely v Mikulově.

„Samozřejmě je také využíváno BVV (Veletrhy Brno) na nejrůznější veletržní akce či konference většího druhu, kolem 1000 účastníků a výše,“ dodává Křížová.

Pořadatelé mají v oblibě hotely

Podle statistik Prague Convention Bureau se většina loňských akcí, téměř 65 procent, uskutečnila v hromadných ubytovacích zařízeních. Například jen v síti Czech Inn Hotels se během roku 2023 odehrálo téměř tisíc událostí, říká Boura. Pořádání akcí v hotelích je ale dlouhodobý trend.

Kongresová centra hostila 16 procent akcí –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ v Kongresovém centru Praha se jich v roce 2023 odehrálo 261 –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ zatímco zbývající část se konala v univerzitních prostorách či společenských sálech.

Zájem pořadatelů kongresů a konferencí si ale vyžaduje neustálé inovace. Řada center a prostorů se proto buď staví, nebo rekonstruuje. V Praze se podle Krejbichové spíše rekonstruuje, zcela nové prostory příliš nevznikají.

„V dostavbě je kupříkladu Fairmont Golden Prague Hotel (bývalý Intercontinental), nedávno se otevřel hotel W Prague (bývalý Grand hotel Evropa) na Václavském náměstí či The Cloud One nedaleko Masarykova nádraží, který je jako jeden z mála zcela nově vyprojektován. Zmínit určitě můžeme i stále probíhající rekonstrukce a nová otevření různých víceúčelových prostor na Výstavišti v Holešovicích,“ popisuje.

Prostory pro konání akcí se rekonstruují také v Brně, konkrétně hotel Slavie. Podle Křížové zde ale rostou také nové objekty, aktuálně se staví například hotel Clarion nebo multifunkční hala Arena Brno, která by měla být dokončena v roce 2026.

Doporučované