Hlavní obsah

Svět vzhůru nohama: Čtyři možnosti, jak na Česko dopadne celní válka

Foto: Vítkovice Steel

V dobách nejistoty firmy příliš neinvestují. (Ilustrační foto)

Prezident Donald Trump a jeho celní politika vůči Evropské unii, a to jak Brusel zareaguje. To je klíčový faktor, který rozhodne o dalším vývoji české ekonomiky. Propad cen komodit ale už věští světovou recesi.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Americký prezident Donald Trump prokázal, že je skutečně nevyzpytatelný. Včera náhle odložil zavedení cel o devadesát dní, ale na Čínu je naopak zvýšil. Obrátil tím finanční trhy vzhůru nohama, když z hlubokého pesimismu a propadů zažily jeden z nejlepších dnů v historii.

Konkrétně klíčový ukazatel největší světové burzy v New Yorku – index S&P 500 – zažil růst o 9,52 procenta na 5456,9 bodu, což je největší jednodenní růst od roku 2008. Zároveň jde o třetí nejvyšší zisk pro akcie od 2. světové války.

Cla samozřejmě i nadále hrozí, ale v jaké podobě nyní možná netuší ani samotný Trump. Záležet bude totiž na jednáních jednotlivých zemí a Evropské unie s USA. Obrovská nejistota na finančních trzích a mezi firmami dál zůstává.

„I kdyby byla cla trvale pozastavena, tak ekonomika již byla poškozena prostřednictvím trvalého pocitu nepředvídatelnosti, co se týká politických rozhodnutí,“ uvedl v komentáři pro klienty George Saravelos, šéf globálních měnových analýz Deutsche Bank.

Navíc obchodní válka dvou největších ekonomik světa – americké a čínské – dál trvá a stále se vyostřuje, což bude znamenat přesměrování čínského zboží z amerického trhu na trhy po celém zbytku světa. Redakce SZ Byznys proto oslovila ekonomy s dotazem, jaké jsou nyní nejpravděpodobnější scénáře dalšího vývoje. A šíře možných variant je opravdu široká. Od jen nepatrného zpomalení české ekonomiky až po zásadní hrozbu recese.

1) Mírné ekonomické zpomalení

V tomto scénáři nebude obchod mezi Evropskou unií a USA zasažen, což ekonomové považují za nejlepší možné řešení. Má to ale jednu zásadní podmínku. „Pokud se podaří vyjednat slušnou bilaterální dohodu o clech, tak první scénář bude ‚nevýznamný dopad‘,“ uvádí hlavní ekonom Moneta Money Bank Petr Gapko. Podle hlavního ekonoma společnosti Investika Víta Hradila v tomto případě zůstanou v platnosti jen zvýšená cla na hliník, ocel, automobily a jejich komponenty. Brusel zároveň zareaguje jen proporcionálně a USA uvalí nakonec cla na Čínu „pouze“ v desítkách procent.

„Česká ekonomika bude zasažena hlavně nepřímo prostřednictvím Německa. To bude čelit nižší poptávce po vlastním zboží na americkém trhu a následně sníží vlastní poptávku po českém zboží,“ dodává Hradil. Výsledkem by podle něj bylo mírné zpomalení ekonomiky o zhruba 0,2 až 0,4 procentního bodu.

Ve čtvrtek představilo Ministerstvo financí nový odhad růstu, který počítá s dvouprocentním hospodářským růstem, v předchozí prognóze počítal s růstem o 2,3 procenta. Za snížením stojí právě očekávané potíže německé ekonomiky a americká cla na hliník, ocel a auta.

2) Výraznější pokles české ekonomiky

Pokud se nepodaří dojednat přijatelnou dohodu o clech na dovoz ze zemí Evropské unie do USA, tak tuzemské hospodářství již zpomalení pocítí mnohem znatelněji. „Druhým možným scénářem je zamrznutí obchodní války, jehož výsledkem by byly vyšší cla a pomalejší růst ekonomiky spojený s vyšší nezaměstnaností,“ upozorňuje Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas.

Hradil odhaduje dopad ve snížení růstu hrubého domácího produktu o vyšší desetiny procentního bodu (0,4 až 0,6 procentního bodu). Ekonomika by tak rostla jen okolo 1,5 procenta. Podle Gapka by „střední dopad“ znamenal, že současná cla by ukousla až polovinu z odhadovaného růstu HDP (hrubý domácí produkt). Ekonomika by tak rostla jen jednoprocentním tempem.

3) Hrozba recese

Ekonom společnosti Investika Vít Hradil vidí jako nejhorší možný scénář zpomalení ekonomiky o vyšší desetiny procentního bodu i v případě, kdy si Evropská unie a USA uvalí stejná cla na své dovozy. Další experti nevylučují ani možnost recese, při níž ekonomický výkon klesá.

Recese

Recese (z latinského slova recessio = ústup) je v makroekonomii definována jako pokles reálného hrubého domácího produktu po dvě nebo více následující čtvrtletí v roce. Recese může zahrnovat souběžný pokles souvisejících měřítek celkové ekonomické aktivity, jako jsou zaměstnanost, investice a zisky společností.

Recese může být provázena klesajícími cenami (deflací) nebo naopak rychle stoupajícími cenami (inflací) procesem zvaným stagflace. Případy dlouhé recese označujeme jako ekonomickou depresi.

Zdroj: Wikipedia

V případě vyhrocení situace, kdy „clo bude následovat za clem“ by podle Dufka Unie balancovala na hraně recese. „To by postihlo i nás, a navíc by to znamenalo vyšší nezaměstnanost, další recesi v průmyslu a zřejmě i vyšší dovozní ceny,“ vypočítává dopady Dufek. Eskalace cel hrozí „návratem k recesi“ i podle Gapka.

Vlna čínského zboží, které kvůli celnímu zdražení nebude v USA nikdo kupovat, by se přelila na evropské trhy, což by opět ovlivnilo tuzemské firmy. Ty budou navíc doplácet i na nejistotu, jak nakonec budou cla vypadat. A v nejistých dobách se neinvestuje, což bude srážet ekonomiku dolů. „Firmy jsou nervózní, co se týká dlouhodobých zakázek a investic,“ líčí bankéř, který si nepřál být jmenován.

Recesi ve světě, která by se propsala i do české ekonomiky, signalizuje i vývoj na trhu s komoditami, jejichž ceny prudce klesly. „Kolaps komodit je znamením, že globální recese již probíhá,“ uvedl pro CNBC Marko Papic, makroekonomický a geopolitický expert BCA Research. Spotřeba surovin totiž ukazuje na sílu světové ekonomiky, pokles cen tak nevěstí nic dobrého. Prudké zpomalení může kvůli clům zažít právě ohromná čínská ekonomika, což by pocítilo i evropské hospodářství.

4) Svět vzhůru nohama

Jako zajímavost přidáváme odhad legendárního amerického miliardáře, investora a manažera hedgeových fondů, Raye Dalia, který varoval, že se investoři příliš zaměřují na tarify. Nevěnují ovšem pozornosti hrozbě většího zhroucení, které se odehraje jednou za život, v hlavních měnových, politických a geopolitických řádech.

USA jsou totiž podle něj závislé na půjčování, které financuje přehnanou spotřebu, zatímco věřitelské země jako Čína jsou zase závislé na prodeji zboží dlužnickým státům, jako je USA. „Existují velké tlaky na to, aby byly tyto nerovnováhy tak či onak odstraněny, což zásadním způsobem změní měnový řád,“ napsal v příspěvku na síti LinkedIn Dalio.

Rozdíly mezi lidmi - co se týká vzdělání, příležitostí, produktivity, stejně tak jako příjmu či bohatství - způsobí problémy demokratickému systému a povedou podle Dalia k vzestupu autoritářských lídrů. Navíc podle něj končí doba, kdy svět v čele s USA spolupracoval, a  přichází doba charakterizovaná Trumpovým přístupem „Amerika na prvním místě“.

Klimatické události a pandemie pak podle Dalia čím dál víc narušují ekonomiky. To ale není jediný „disruptor“. Dalším je umělá inteligence, která v dohledné době změní podobu trhu práce, ekonomiky i vztahů jednotlivých států mezi sebou.

Trumpova cla na Seznam Zprávách

Americký prezident Donald Trump ve středu večer 2. dubna 2025 oznámil tvrdá cla na zboží z téměř celého světa. Cla poškodí i Evropskou unii a především její průmysl, na kterém stojí i Česká republika. Akcie a trhy reagovaly okamžitým propadem.

Seznam Zprávy publikovaly články, analýzy a rozhovory k tomuto tématu. Zde vám přinášíme ty nejdůležitější.

Doporučované