Článek
Už dnes je jisté, že ministr financí Zbyněk Stanjura udrží letošní deficit pod hranicí 295 miliard korun. Koncem listopadu dosáhl schodek 269 miliard a po zkušenostech z minulých let je nanejvýš pravděpodobné, že během dvanáctého měsíce nevyroste o víc než 25 miliard.
„Prosinec bude silný v příjmech, takže já předpokládám, že plánovaný schodek pro letošní rok dodržíme,“ netají ministr optimistickou náladu.
Přitom v květnu by takové předpovědi nikdo nevěřil. Tehdy totiž výdaje překročily příjmy o 271 miliard. Odvrátit očekávanou rozpočtovou katastrofu se Stanjurovým úředníkům podařilo díky tomu, že během letních měsíců ve státní pokladně přistály vysoké odvody ze zisku energetických firem a bankovních domů, zpožděné dotace od EU, dividendy státní firmy ČEZ a větší část z výběru nově zavedené daně z mimořádných příjmů.
Nečekaně velké peníze stát vydělal také na dani z příjmů fyzických osob. Po jejím prudkém poklesu v roce 2021, kdy její reálnou sazbu snížilo zrušení tzv. superhrubé mzdy, se odvody rychle zotavují díky inflaci a tomu, že se reálná sazba opět zvyšuje. Do konce listopadu odvedli zaměstnanci a živnostníci státní pokladně 131 miliard, tedy „jen“ o čtyři miliardy méně proti stejnému období roku 2020.
Přesto o konečném úspěchu Stanjurovy rozpočtové politiky rozhodl daňový titul, který dosud nesplňoval očekávání. Přes dvoucifernou inflaci rostly příjmy z daně z přidané hodnoty (DPH) meziročně jen o čtyři procenta. Karta se obrátila v listopadu, když se na DPH vybralo o sedm miliard (o 25 procent) navíc proti loňskému jedenáctému měsíci. Právě včas, aby si listopadový schodek rozpočtu udržel dostatečný odstup od deficitu plánovaného na celý rok.
Překvapení s DPH může skrývat ještě lepší zprávu. Zvýšení výběru této daně může být prvním signálem, že se probudili spotřebitelé, kteří od loňského podzimu tvrdě šetřili. Útrata spotřebitelů v obchodech je totiž hlavním zdrojem DPH. Existuje ovšem i druhé vysvětlení, že ministr Stanjura použil metodu svého předchůdce Andreje Babiše. Ten v případě potřeby dočasně vylepšoval rozpočtovou bilanci tím, že na účtech finančních úřadů zdržoval zálohy na DPH, které tam odvedli podnikatelé.
Samotné Ministerstvo financí vysvětlilo nečekaný úspěch s DPH jen tím, že „inkaso daně v samotném listopadu bylo mimo jiné pozitivně ovlivněno vyšším počtem pracovních dní“.
Právě díky lepšímu výběru daní má státní rozpočet roku 2023 tak paradoxní výsledky. Ekonomika stagnuje, vládní výdaje zatím vyrostly proti loňsku o 230 miliard, tedy druhým největším tempem v historii, přesto se schodek rozpočtu podařilo snížit.