Hlavní obsah

Jak na rodičovskou: Kdy žádat a jaké dokumenty je třeba mít připravené

Foto: Shutterstock.com

Po mateřské dovolené obvykle přichází rodičovská dovolená, která slouží k prohloubení péče o dítě. Ilustrační snímek.

Co všechno obnáší rodičovská dovolená a jak ji skloubit s prací? Přečtěte si, kdy o ni žádat, jak získat příspěvek, na co si dát pozor – a jak si přivydělat, aniž byste o podporu přišli.

Článek

Po mateřské dovolené obvykle přichází rodičovská dovolená, která slouží k prohloubení péče o dítě. Stát rodiče v průběhu tohoto období podporuje rodičovským příspěvkem. Redakce SZ Byznys přináší základní informace o zmíněné dávce.

Je důležité rozlišovat mezi pojmem rodičovský příspěvek a rodičovská dovolená. Rodičovský příspěvek je finanční podpora ze systému státní sociální pomoci, kterou lze čerpat až do čtyř let věku dítěte. Naopak rodičovská dovolená představuje pracovní volno poskytované zaměstnavatelem, a to maximálně do tří let věku dítěte, pokud se nedomluvíte jinak.

Jak dlouho se rodičovská čerpá

Rodičovská začíná po mateřské, tedy 28 týdnů po narození dítěte, případně 37 týdnů v případě dvojčat. Trvat může tři, případně čtyři roky – pokud se dohodnete se zaměstnavatelem. Ze zákona je vám místo povinen držet pouze tři roky. V některých případech může rodičovská dovolená začít ihned po narození dítěte, pokud rodič nemá nárok na peněžitou pomoc v mateřství. To se týká například matek, které jsou OSVČ a neplatily si nemocenské pojištění.

Jak se žádá o rodičovskou dovolenou

Zaměstnanec by měl podat žádost o čerpání rodičovské dovolené nejméně 30 dnů před jejím začátkem, pokud mu v tom nebrání vážné důvody. Žádost musí být písemná, uvádět dobu trvání rodičovské dovolené a lze ji podávat opakovaně. To znamená, že zaměstnanec nemusí hned na začátku určovat celkovou délku rodičovské dovolené. Může například nejprve požádat o rodičovskou dovolenou do 1 roku věku dítěte a později ji prodloužit až do 3 let věku dítěte.

Přechod z podpory v mateřství na rodičovský příspěvek

Příspěvek náleží rodiči, který se po celý kalendářní měsíc osobně stará o dítě, a to až do vyčerpání celkové částky v aktuální výši 350 000 korun, nejdéle do 4 let věku tohoto dítěte. Pokud se stará o vícerčata, činí maximální výše rodičovského příspěvku 525 000 korun. Měsíční výši si volí rodiče sami a její maximum závisí na jejich předchozích příjmech.

Celou částku rodičovského příspěvku mohou zpravidla vyčerpat nejdříve po sedmi měsících od narození dítěte, a to s ohledem na maximální možnou měsíční částku, která činí 70 % třicetinásobku denního vyměřovacího základu při narození dítěte.

Pokud se vám blíží konec mateřské dovolené, je potřeba si na ČSSZ vyřídit potvrzení o nároku na dávky, které ovlivňují nárok a výši rodičovského příspěvku. Následně odešlete žádost o rodičovský příspěvek na Úřad práce.

Rodičovský příspěvek lze požadovat nejvýše 3 měsíce zpětně ode dne podání žádosti, nejdříve však od data narození dítěte. Pokud má rodič nárok na peněžitou pomoc v mateřství nebo nemocenské dávky související s porodem, které jsou nižší než 13 000 Kč měsíčně, může o rodičovský příspěvek žádat již od narození dítěte.

V případě, že přechod z mateřské na rodičovskou znamená změnu pečující osoby, je nutné tuto skutečnost nahlásit zdravotní pojišťovně. U zaměstnaných osob tuto povinnost zajišťuje zaměstnavatel. Mateřský a rodičovský příspěvek lze kombinovat, ale pouze po uplynutí podpůrčí doby (doba poskytování dávky) peněžité pomoci v mateřství.

Žádost o rodičovský příspěvek se podává na Úřadu práce dle místa trvalého bydliště. Můžete tak učinit několika způsoby:

  • online přes Klientskou zónu Jenda, kde vyplníte a odešlete žádost elektronicky
  • osobně na kontaktním pracovišti Úřadu práce, kde formulář předáte na podatelně
  • poštou zasláním vyplněné žádosti na příslušné kontaktní pracoviště
  • e-mailem s elektronickým podpisem
  • prostřednictvím datové schránky

K žádosti je nutné doložit další související dokumenty, včetně průkazů totožnosti a potvrzení o nároku na dávky. Pro děti narozené od roku 2024 se dávka vyplácí až do 3 let věku dítěte nebo do vyčerpání celkové částky 350 tisíc korun. U vícerčat jde o částku 525 tisíc korun. Pro děti narozené do 31. 12. 2023 může být dávka vyplácena až do 4 let nebo do vyčerpání celkové částky 300 tisíc korun. U vícerčat jde o částku 450 tisíc korun.

Kolik si můžu přivydělat při rodičovské

Rodičovský příspěvek často mnoha rodinám na pokrytí nákladů nestačí. Pokud si ho v průběhu tří let rodič rozloží rovnoměrně, vychází příspěvek na 9 722 korun měsíčně.

V průběhu rodičovské je ale možné za určitých podmínek také pracovat. Abyste o rodičovský příspěvek nepřišli, musí být zajištěna celodenní péče o dítě. To může být například hlídání babičkou, chůvou nebo návštěvou jeslí. Pozor ale na dobu, kterou dítě v jeslích stráví. Děti do dvou let totiž mohou v jeslích či školce strávit nanejvýš 92 hodin měsíčně.

Zaměstnanci mohou během rodičovské pracovat jak pro svého dosavadního zaměstnavatele, který jim drží místo, tak pro jiného zaměstnavatele. Provozovat můžete také živnost, a to bez omezení. Platí ale stále podmínka, že musí být obstarána celodenní péče o dítě. Podnikáte v tu chvíli jako OSVČ na vedlejší činnost. Tato změna snižuje povinné zálohy na zdravotní a sociální pojištění. To platí i v případě, že s podnikáním během rodičovské dovolené teprve začínáte.

Zálohy na zdravotní pojištění se v takovém případě počítají ze skutečných příjmů – minimální povinné zálohy se platit nemusí. Sociální pojištění nemusí podnikatelé platit vůbec, pokud roční zisk nepřekročí částku 111 736 Kč. V případě většího výdělku vzniká povinnost hradit minimální měsíční zálohu ve výši 1 496 Kč.

Rodičovská dovolená a rodičovský příspěvek

Rodičovský příspěvek je dávka určená rodiči pečujícímu o nejmladší dítě v rodině maximálně do 4 let věku dítěte. Je určen celkovou částkou, u dětí narozených nebo převzatých do konce roku 2023 je celková částka na jedno narozené dítě 300 tisíc korun, v případě vícerčat je to 450 tisíc korun. Částku může rodič vyčerpat různým tempem, nejpozději však právě do 4. roku dítěte, na které příspěvek pobírá. Tempo čerpání může rodič jednou za tři měsíce měnit.

Doporučované