Článek
Investiční společnost Berkshire Hathaway legendárního investora a sedmého nejbohatšího člověka planety Warrena Buffetta měla na konci čtvrtého čtvrtletí na účtech hotovost ve výši 334,2 miliardy dolarů (téměř osm bilionů korun). Řada investorů se proto ptala, zda společnost čeká na zajímavou příležitost k nákupu, nebo zda již prostě na trzích nevidí žádnou zajímavou společnost pro své investice.
Na to sice Buffett v dopise pro akcionáře společnosti neodpověděl, ale zároveň je ujistil, že akciím dává přednost před hotovostí. „Navzdory tomu, že někteří komentátoři v současnosti považují hotovostní pozici Berkshire za mimořádnou, naprostá většina vašich peněz zůstává v akciích. Tato preference se nezmění,“ sdělil v dopise Buffett s tím, že Berkshire nikdy nebude preferovat investice do hotovostních aktiv před vlastnictvím dobrého byznysu, který bude kontrolovat nebo částečně vlastnit.
V hotovosti a likvidních cenných papírech má ve společnosti téměř dvakrát větší pozici než před rokem. Jedná se o 53 procent z čistých aktiv Berkshire Hathaway.
Na druhou stranu během loňského roku odprodával z portfolia akcie technologického kolosu Apple a amerického bankovního domu Bank of America. Celkově Buffettův konglomerát prodal akcie za více než 134 miliard dolarů (3,2 bilionu korun). „Nemůže říct, že nevěří akciím, to by vyvolalo výprodeje na trzích,“ komentuje rozpory portfolio manažer společnosti Cyrrus Tomáš Pfeiler a dodává: „Důležité ale je, jak ‚hlasoval penězi‘, když prodával akcie a navyšoval hotovost.“
Podle něj Buffett vnímá, že americké akcie jsou v současnosti dražší. „Často nic nevypadá přesvědčivě; velmi zřídkakdy se ocitneme v situaci, kdy je spousta příležitostí,“ naznačil Buffett, že je znepokojen oceněním akcií.
Zároveň vyzdvihl práci Grega Abela, který ho má nahradit na postu výkonného ředitele Berkshire Hathaway. Přirovnal jeho schopnosti jednat „v takových chvílích stejně jako Charlie (Munger)“. Munger, který zesnul v roce 2023 ve věku 99 let, byl dlouholetou pravou rukou Buffetta a jeho přítelem.
V minulém roce dosáhla společnost provozního zisku ve výši 47,44 miliardy dolarů, což představuje meziroční zvýšení o 27 procent. Zisk byl třetí rok po sobě rekordní. Táhly ho nahoru zejména výsledky v pojišťovacím byznysu Berkshire Hathaway a především pojišťovny Geico.
„V roce 2024 se společnosti Berkshire dařilo lépe, než jsem očekával, přestože 53 procent ze 189 našich firem vykázalo pokles zisku. Pomohl nám očekávaný velký zisk z investic, protože se zvýšily výnosy z krátkodobých státních dluhopisů. Zvýšili jsme pozici do těchto vysoce likvidních krátkodobých cenných papírů,“ dodal Buffett.
Celkově byl loňský rok pro Berkshire Hathaway úspěšný, když akcie posílily o 25,5 procenta a těsně porazily výkonnost klíčového ukazatele newyorské burzy – indexu S&P 500. Od roku 1965 až do loňského roku je roční zhodnocení pro akcionáře 19,9 procenta, zatímco newyorská burza rostla v této době ročně o 10,4 procenta.
V loňském roce proto hodnota společnosti přesáhla hranici jednoho bilionu dolarů (23,9 bilionu korun). Jen pro představu: Tato částka by stačila na financování výdajů českého státu na téměř 11 let.
Dopis pro akcionáře ale nebyl jen o investicích a hospodaření. Buffett začal pasáží o tom, jaké dělal chyby při odhadu, jak se bude firmám v budoucnosti dařit, ale i při najímání manažerů, když špatně odhadl jejich schopnosti nebo jejich věrnost. Zklamání ohledně věrnosti byla podle něj vážnější než jejich finanční dopad.
„Kardinálním hříchem je pomalé řešení chyb nebo – jak řekl Charlie Munger – ‚cucání palce‘. Problémy nezmizí, jak říkal, jen tím, že si to budeme přát. Vyžadují akci, ať už je jakkoliv nepříjemná.“
Buffett dal nahlédnout i do svého uvažování při výběru kandidátů na top manažerské pozice. „Ještě jeden bod k našemu výběru výkonného ředitele: Nikdy se nedívám, na jaké škole kandidát studoval. Nikdy!“
Připomněl zakladatele společnosti Forest River Peta Liegla, který firmu prodal právě Berkshire Hathaway a žádnou prestižní univerzitu nenavštěvoval. Stejně jako spoluzakladatele Microsoftu Billa Gatese, který nedokončil studium na Harvardově univerzitě. Právě jeho knihu Zdrojový kód doporučil k přečtení.