Článek
Energetická skupina ČEZ je blízko k prodeji projektu na výstavbu dvou jaderných bloků v Dukovanech do rukou státu, sdělily agentuře Bloomberg zdroje obeznámené s celou záležitostí. Skupina ČEZ už připravuje prodej většinového podílu ve společnosti EDU II, což je společnost určená čistě pro výstavbu dvou jaderných bloků. Ty mají nahradit stárnoucí jaderné reaktory. Transakce má být oznámena v příštích týdnech, uvádí zdroje agentury. Detaily transakce nebyly podle Bloomberg zveřejněny.
Mluvčí Ministerstva financí Petra Vodstrčilová informace agentury nekomentovala. „Ministerstvo financí se striktně drží zásady, že se nijak nevyjadřuje k modelu financování nových bloků EDU do doby oficiálního zveřejnění,“ uvádí Vodstrčilová. Možnost prodeje jaderného projektu nekomentoval ani mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.
Pro samotný ČEZ jde o dobrou zprávu. „Snižuje to riziko pro firmu a přibližuje ji to standardní energetické společnosti,“ uvádí portfolio manažer společnosti Cyrrus Tomáš Pfeiler s tím, že se ČEZ zbaví nákladné a rizikové výstavby jaderných elektráren.
Tendr na výstavbu dvou jaderných bloků vyhrála v minulém roce korejská společnost KHNP. Podle zástupce korejské společnosti Harryho Changa se čeká podpis smlouvy o stavbě nových bloků jaderné elektrárny Dukovany v nejbližší době, přesný termín ale zatím nebyl určen. Každý z bloků bude mít výkon tisíc megawattů. KHNP má zároveň opci na výstavbu dalších dvou bloků v jihočeském Temelíně.
Financovat výstavbu nových bloků bude stát. Model financování nových reaktorů již schválila vláda, ale je zatím utajený.
Při převodu kontroly ve společnosti EDU II na stát by stát měl skupině ČEZ nahradit náklady spojené s organizací výběrového řízení a rozvojem celého projektu. Náklady na tendr, studii nebo například nákup pozemků vyčíslil Kříž na 4,5 miliardy korun.
Spekulace mezi investory o prodeji EDU II táhly nahoru cenu akcií ČEZ, které od začátku roku posílily o téměř 18 procent. „Mohl to být jeden z faktorů,“ dodává Pfeiler. Podle něj se na tom podílí rovněž miliardář Pavel Tykač, který do akcií ČEZ v minulosti mohutně investoval a dál jim věří.
„Akcie ČEZ jsou nejhodnotnější a nejlepší možnou investicí, kterou nabízí česká burza. Do této akcie investujeme dlouhodobě, považujeme ji za výbornou příležitost,“ sdělil Tykačův mluvčí Jan Chudomel s tím, že jde o cenný papír s dlouhodobě stabilním výnosem. „Náš podíl v čase průběžně optimalizujeme, ale lze říci, že pomalu roste,“ doplnil Chudomel.
Cenu akcií ČEZ nahoru pomohla letos vyhnat i transakce, kdy podnikatel Tomáš Kaňka přes řadu kyperských společností nakoupil téměř 6,29 milionu akcií ČEZ, což představuje podíl ve společnosti ve výši 1,22 procenta. Kaňka má přitom vazby právě na Tykače.
Na trhu je zároveň podle Pfeilera hodně kapitálu, který čeští investoři chtějí umístit na pražské burze. „V Praze není moc titulů, do kterých investovat,“ upozorňuje Pfeiler s tím, že z toho těží i ČEZ. Prodej EDU II do rukou státu už podle něj cenu akcií ČEZ neovlivní. „V ocenění ČEZ je to už zahrnuté.“
Akcie ČEZ se nyní obchodují za zhruba devatenáctinásobek očekávaných zisků v příštích dvanácti měsících, což je ocenění srovnatelné s některými americkými technologickými společnostmi a vysoce převyšuje průměr, za který se obchodují evropské firmy z oblasti síťových odvětví.