Článek
Vlna arktického počasí v příštích dnech zasáhne Evropu, což bude znamenat první velkou výzvu z hlediska dodávek energií. Předpověď odhaduje, že teploty ve Skandinávii dosáhnou v pondělí až -23 stupňů Celsia, píše agentura Bloomberg.
Do Evropy míří pravé zimní počasí. V pátek se obyvatelé Stockholmu probudili do zasněženého a mrazivého rána a chladné počasí bude na kontinentu i během příštího týdne, podle předpovědi teploty zůstanou pod nulou i ve střední Evropě a v některých částech Spojeného království by mělo sněžit.
Takové podmínky sice přispějí ke slavnostnímu duchu, začnou však vyvíjet tlak na dodávky energie, které jsou klíčové pro to, aby Evropa přežila zimu bez výpadků. Díky mírnému podzimu mohly evropské země naplnit své zásobníky plynu, avšak pravá výzva přichází právě v tuto chvíli.
Energetická spolupráce EU a balkánských zemí
Lídři evropské sedmadvacítky se s protějšky ze zemí západního Balkánu sešli poprvé na území západobalkánské země usilující o vstup do EU. V Tiraně řešili energetickou spolupráci i ilegální migraci.
Větší poptávka po vytápění a nedostatek dodávek z britských, německých a severských větrných parků otestují schopnost energetických sítí zajistit rovnoměrné dodávky.
A přestože německá vláda očekává, že bude mít země během chladnějších měsíců dostatek energie, národní regulátor sítě BNetzA v pátek vyzval domácnosti a podniky, aby kvůli úsporám paliva omezily vytápění.
Skandinávii čeká mrazivý prosinec
„Je velmi pravděpodobné, že kvůli razantnímu snížení teplot dojde ke zvýšení poptávky po vytápění. Chladnější podmínky zřejmě přetrvají většinu měsíce,“ řekla Alexandra Sherredová, meteoroložka z americké společnosti The Weather Co.
„Kupole vysokého tlaku nad Grónskem způsobuje, že se vlny nízkého tlaku pohybují poblíž a nad severskou oblastí,“ uvedl meteorolog Marex Alexandre Fierro. Ačkoli bude kolem Středozemního moře tepleji, severní Evropa bude pociťovat mrazy až do příštího týdne.
Rtuť by podle předpovědí mohla v pondělí klesnout na severu Švédska až na -23 stupňům Celsia. V částech Skotska a Anglie se v dalších dnech předpokládá sněžení a tvorba náledí.
„Vše nasvědčuje tomu, že chladné počasí potrvá minimálně dalších 10 dní,“ uvedl Mattias Lind, švédský meteorolog. „V nadcházejících dnech může napadnout i velké množství sněhu,“ dodal.
Mrazivé podmínky doprovázejí zhoršující se energetickou krizi ve Švédsku související s výpadkem největšího jaderného reaktoru v zemi, což zvyšuje reálné riziko výpadků. To znamená, že země se bude muset spoléhat na dovoz energie z Norska, Německa a Polska, aby zajistila dostatek.
V Německu byli občané chváleni za úsporu plynu během listopadu, tehdy však byly teploty ještě mírné. „Musíme mít na paměti, že zima se může protáhnout,“ řekl Klaus Mueller, prezident německého regulátora sítě, v rozhovoru pro veřejnoprávní stanici ARD.
Zimní počasí naopak vítají provozovatelé skiareálů nejen na západě Švédska, kde tento víkend začíná sjezdová sezóna, ale i v dalších evropských zemích.
Češi šetří, ale bude to stačit?
V předchozích týdnech se i v Česku výrazně ochladilo a domácnosti si začaly přitápět. Spotřeba plynu tak vyskočila nahoru. Od začátku roku však v jednotlivých týdnech spotřeba zemního plynu meziročně klesala.
Vzhledem k poklesu teplot a nástupu topné sezony však v předchozích letech spotřeba od října prudce stoupala. Letošní listopad však podle meteorologů patří k těm teplejším, takže by křivka nemusela se začátkem sezony „zdivočet“ jako v průměrných říjnech minulých let.
Ve srovnání s posledními dvěma lety byl letošní listopad teplejší o 0,8 °C. „Spotřeba plynu v listopadu byla meziročně nižší o 22,3 procenta. Po očištění o vliv počasí a paroplynové elektrárny Počerady byly úspory 16,3 procenta, což je více než v říjnu (11,7 procenta),“ říká analytik společnosti Amper Meteo Kamil Rajdl.
Stejně jako další země se i Česko snažilo před příchodem zimy především zaplnit zásobníky plynu. K neděli 4. prosince 2022 stav zásob odpovídal 3306,2 m3 plynu, což bylo o 70,6 milionu m3 plynu méně než předchozí týden.