Článek
Příjezd autem či hromadnou dopravou na ruzyňské letiště v příštích letech získá nádech exkluzivity. Už z dálky mají návštěvníky vítat velkoryse prosklené budovy, které budou zvláště za tmy zářit jako velké lucerny.
Ve spolupráci s konzultační firmou Naco je navrhla světoznámá nizozemská kancelář MVRDV, která zvítězila v mezinárodní architektonické soutěži. Praha tak získá další příspěvek na seznam vlastních klenotů současné světové architektury.
Projekt rozšíří Terminál 1 na východní straně o dvě přibližně čtvercové budovy pro bezpečnostní kontrolu, obchodní plochy nebo VIP salonky. Naproti přes ulici, ve veřejné části letiště, přibude trojúhelníková, klínovitá stavba s hotelem, konferenčním centrem a krytým parkovištěm.
„Soutěž přilákala mimořádný zájem architektů, včetně těch zahraničních. Objekt centralizované bezpečnostní kontroly Terminálu 1 se společně s částečně rozpracovaným řešením pro rozšíření Terminálu 2 stane základním kamenem rozsáhlé mozaiky strategicky významného projektu dobudování kapacit letištních terminálů,“ vysvětluje Jiří Kraus, místopředseda představenstva Letiště Praha.
Letiště s jasně rozpoznatelným image
Všechny tři stavby jsou navržené v jednotném stylu a společně vytvoří novou vstupní bránu k letišti, která promění část ulice Aviatické v reprezentativní bulvár. Kromě panoramatického prosklení, jež má zajistit i dobrý výhled z interiéru do okolí, budou fasády pokryté potiskem s motivy satelitních snímků české krajiny.
Typicky pro tvorbu MVRDV budou okraje mezi průhlednou a zakrytou částí fasád hranatě „okousané“, jako poskládané z pixelů či minecraftových bloků. Prostory mezi stavbami obklopí hustá zeleň, zastoupená druhy obvyklými pro místní přírodu.
Podívejte se: Seznam Zprávy sestavily žebříček nejhodnotnějších firem
Děkujeme za spolupráci
Partnery České elity jsou Orlen Unipetrol, Penta Fund, Burza cenných papírů Praha, UniCredit Bank, A&O Shearman a Deloitte.
Prostory se zatraktivní pro lidi, kteří na letiště dorazí ze vzduchu, i pro ty odcházející k odletům. Jak říká architekt Winy Maas, zakládající partner MVRDV, většina zážitků na moderních letištích je dnes odpoutaná od sounáležitosti s místem, a tedy unifikovaná. V Praze se to podle něj brzy změní.
Výběr staveb včetně obytného projektu MVRDV
Motiv satelitních snímků se totiž bude opakovat i na střechách nových budov a na stropech v interiérech. „Při průchodu ostrahou se budete cítit obklopeni zelení české krajiny – na stropě, který ukáže její zeleň, i na okolních dvoranách, kde se budou nacházet rostliny rozpoznatelné z českého biotopu. Tento zážitek vám dá pocit klidu a kontroly – chvíli, kdy se budete cítit ‚uzemnění‘, těsně před tím, než vzlétnete,“ popisuje architekt Maas.
Tři stavby jako „lucerny“, dobře viditelné také ze vzduchu a identifikovatelné i za světla, pak mají v jeho očích už z dálky vést lidi při návratu domů.
Zeleň jako způsob, jak snížit stres
Stavby jsou navržené na principu udržitelnosti. Pro část konstrukcí jsou sice nezbytné beton a ocel, ale podlahy budou lehké a duté a podepírané trámy z vrstveného lepeného dřeva. Tím se sníží uhlíková stopa.
Potištěné sklo na fasádě bude obsahovat fotovoltaiku, která vyrobí část elektřiny pro spotřebu v budově. Potisk se zároveň postará o stínění na potřebných místech. Fasáda má obsahovat i programovatelné světelné prvky, které umožní na budově vyvěšovat informace o aktuálních událostech.
Dokončený projekt MVRDV v Albánii
Dvě budovy u terminálu se budou stavět postupně podle potřeby. Dostanou konstrukci na principu stolu, se čtyřmi nosnými jádry v rozích. Ta ponesou celé rozpětí stropů bez nutnosti přerušit ho uprostřed dalšími podporami. Díky tomu budou interiéry velmi flexibilní a při budoucím rozrůstání letiště mohou změnit svůj účel třeba na běžné odbavovací plochy.
Stres cestujících má kromě výhledu do zeleně snižovat i fakt, že veškeré služby budou umístěné v jednom podlaží. Při pohybu po terminálu tak budou cestující stále vidět svůj cíl – letištní plochu.
Třetí budova s hotelem a konferenčními prostory návštěvníky přivítá noblesní vstupní halou zasahující přes pět podlaží. Umístěná bude přímo na lehce ztupené špičce trojúhelníkové stavby, při vjezdu na letiště.
Stavění z kostek a z pixelů
Kancelář MVRDV je známá experimentální architekturou, která je všechno jiné, jenom ne nudná. Pracuje s technicky odvážnými až na pohled skoro nemožnými konstrukcemi a stále něčím překvapuje. Její stavby jsou často jako z dětských kostek, hromady krabic nebo z Minecraftu, skládané z pixelů, na pohled okousané, pokroucené či slepené z řady menších domů.
Další stavby od slavných architektů v Česku
Architekti z MVRDV se hodně zaměřují na zahušťování měst a zpříjemnění života v nich pomocí zeleně, budováním komunit a míst pro lidské setkávání. Včetně takzvaných vertikálních vesnic v podobě výškových budov. Čerpají z modulárního stavění, japonského metabolismu, dekonstruktivismu či postmoderny, ale nalezli si vlastní, u většiny staveb jasně rozpoznatelný styl.
Zkratku MVRDV tvoří začínající písmena příjmení tří zakladatelů a partnerů – Winyho Maase, Jacoba van Rijse a Nathalie de Vries. Tým sídlí v Rotterdamu, ale kanceláře má také v Paříži, Berlíně, New Yorku a Šanghaji.
Soutěž na dostavbu pražského letiště není první, jíž se v Česku tato nizozemská kancelář s úspěchem zúčastnila. Do finále se dostala s návrhem na Vltavskou filharmonii, která se nakonec bude stavět podle návrhu dánského atelieru Bjarke Ingels Group. Mezi pět nejlepších postoupila také v soutěži na dostavbu čtvrtého kvadrantu pražského Vítězného náměstí, tam však letos koncem září zvítězil nizozemsko-český tým Benthem Crouwel Architects a OVA.