Hlavní obsah

Praha dostala pokutu 2,7 milionu za „diskriminační“ loterijní vyhlášku

Foto: Shutterstock.com

Ilustrační snímek.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) uložil Praze pokutu 2,679 milionu korun za chyby ve vyhlášce regulující hazardní hry na území města. Rozhodnutí není pravomocné a hlavní město proti němu může podat rozklad.

Článek

Zatím nejvyšší pokutu uloženou za chyby v loterijní vyhlášce dostala Praha od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Praha podle úřadu chybovala, když v letech 2012 až 2018 ve vyhláškách regulujících provozování hazardních her a loterií na území města vymezila konkrétní adresy, kde je možné herny, kasina či videoloterijní terminály provozovat. Tato místa ale nebyla vybrána na základě předem známých, objektivních a nediskriminačních kritérií.

Vedení hlavního města se bude záležitostí zabývat na pondělním jednání městské rady, která rozhodne o podání rozkladu proti rozhodnutí.

„Tímto jednáním došlo na území hlavního města Prahy k narušení hospodářské soutěže na trhu provozování sázkových her, loterií a jiných podobných her a v období rovněž k narušení soutěže na trhu provozování heren, kasin, restaurací a dalších podniků určených k sázkovým hrám, loteriím a podobným hrám,“ uvedl úřad.

Podle úřadu se tak Praha vlastně dopustila diskriminačního jednání. „Správní soudy i Ústavní soud České republiky v nedávné době definitivně potvrdily možnost zásahů ÚOHS proti diskriminačnímu jednání orgánů veřejné moci při vydávání obecně závazných vyhlášek, včetně toho, že v případě měst, obcí a krajů se nejedná o zásah do práva na samosprávu,“ uvedl úřad.

„V tuto chvíli jde o nepravomocné rozhodnutí, proti kterému je možné podat rozklad. Na pondělní jednání městské rady je připraven materiál, kterým by měli radní odsouhlasit podání rozkladu. Přílohou tohoto usnesení pak bude i samotné rozhodnutí,“ uvedl mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman.

„Na tomto případu je patrné, že pro obce je složité zajistit z vlastních prostředků odborné zázemí pro posouzení takto komplexní otázky. Proto si myslím, že bez ohledu na to, jak dopadne rozklad, by regulace hazardu měla probíhat na celostátní úrovni. Pro posouzení těchto případů je totiž třeba detailní znalost celé řady oblastí, zejména z oboru finančního a soutěžního práva a obce tuto expertizu nemají,“ uvedl pro Seznam Zprávy Pavel Martiník, advokát a expert na finanční právo. Narážel tak na skutečnost, že s výkladem zákona se potýká nejen Praha.

U hazardu chybuje nejen Praha, pokuty se množí

Za stejný postup byla totiž v minulosti pokutována asi desítka radnic a obecních úřadů, pokuty se obvykle pohybovaly v řádech statisíců. Pokutu v minulosti dostaly třeba Děčín, Karlovy Vary, Česká Lípa nebo Varnsdorf. Dosud nejvyšší pokutu, 869 tisíc korun, dostala Ostrava.

„V tomto případě může pokuta dosáhnout až deseti milionů korun, při stanovování její výše úřad přihlíží k závažnosti provinění, délce jeho trvání i území, které postup radnice ovlivnil,“ vysvětlil mluvčí ÚOHS Martin Švanda. Rozpočet pokutovaného města nebo obce nehraje roli.

Pokuty za loterijní vyhlášky v minulosti potvrdil jak krajský, tak Nejvyšší správní soud v Brně. Praha nyní může podat rozklad k předsedovi úřadu Petru Mlsnovi, pokud ten rozhodnutí prvního stupně potvrdí, bude mít město možnost se bránit žalobou ke Krajskému soudu v Brně.

Úřad ale v současné době vede také další správní řízení s Prahou, které se týká možného narušení hospodářské soutěže kvůli pokračující regulaci hazardních her obecně závaznými vyhláškami v období od konce roku 2018 do října 2021, kdy bylo toto řízení zahájeno.

Doporučované