Hlavní obsah

Paušální daň se od roku 2025 mění. OSVČ v prvním pásmu si připlatí

Foto: Shutterstock.com

Paušální daň může pomoci od papírování, ale ne všem se vyplatí. Je třeba si vše dobře spočítat.

Od ledna 2021 mohou podnikatelé v Česku využívat systém paušálního režimu, který jim ušetří papírování a v mnoha případech i peníze. Jeho podmínky se ovšem od roku 2025 mění, a tak je třeba si ověřit, zda se stále vyplatí.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Paušální režim v Česku využívá celá řada podnikatelů. Pro OSVČ v mnoha případech znamená méně byrokracie a nižší platby. Paušální daň je rozdělena do tří pásem, zatímco pravidla pro pásma dvě a tři zůstávají stejná jako v roce 2024, podnikatelé z prvního pásma si připlatí.

Jak funguje paušální daň v Česku

Paušální režim je dobrovolná forma placení daní, kterou mohou využít OSVČ. Jednou měsíčně platí pevně stanovenou částku, která zahrnuje daň z příjmu i povinné odvody na sociální a zdravotní pojištění.

Výhodou režimu je, že živnostníci už nemusí zvlášť odvádět zálohy, protože jsou zahrnuty v paušálu. Většina z nich navíc nemusí podávat daňové přiznání ani přehledy pro pojišťovny, což výrazně zjednodušuje administrativu.

Paušální režim ale má i své limity. Není možné uplatnit výdajové paušály ani různé slevy na dani. Proto je důležité zvážit, zda je pro vás tento způsob výhodný.

OSVČ může do režimu paušální daně vstoupit za těchto podmínek:

  • Není plátcem DPH.
  • roční příjmy do 2 milionů Kč.
  • Nevykonává činnost, ze které má příjmy ze závislé činnosti (s výjimkou příjmů zdaňovaných srážkou).
  • Není v insolvenčním řízení.
  • Není společníkem veřejné obchodní společnosti nebo komplementářem komanditní společnosti.
  • V bezprostředně předcházejícím roce neměla příjmy vyšší, než je rozhodný příjem pro zvolené pásmo paušálního režimu.
  • V případě zahájení podnikatelské činnosti v průběhu roku neměla OSVČ před tímto datem příjmy ze závislé činnosti (nezdaňované srážkou) nebo zdanitelné příjmy z kapitálového majetku, z nájmu nebo ostatní příjmy, které nejsou zdaňované srážkou, v úhrnu vyšší než 50 000 Kč.

Zdroj: Finanční správa

Kolik je paušální daň v roce 2025

V roce 2025 se mírně zvyšuje platba měsíční paušální daně, ovšem pouze v prvním pásmu. Ta vyroste na 8 716 korun (oproti 7 498 korunám v roce 2024), zatímco ve druhém a třetím pásmu zůstává beze změny, tedy 16 745 korun ve druhém pásmu a 27 139 korun ve třetím pásmu.

Výše měsíční zálohy na paušální daň pro rok 2025

PásmoCelková platbaDaň z příjmůDůchodové pojistné
I. pásmo8 716 Kč100 Kč5 473 Kč
II. pásmo16 745 Kč4 963 Kč8 191 Kč
III. pásmo27 139 Kč9 320 Kč12 527 Kč
Zdroj: Finanční správa

Pro přihlášení k paušální dani pro rok 2025 je potřeba do 10. ledna podat vyplněný formulář Oznámení o vstupu do paušálního režimu na finanční úřad.

Jak podat oznámení o vstupu do paušálního režimu

  • Elektronicky: Povinné pro OSVČ s datovou schránkou zřízenou ze zákona.
  • Poštou na příslušný finanční úřad.
  • Osobně na podatelně finančního úřadu.

Pásma paušální daně

Novela zákona o daních z příjmů stanovuje tři pásma paušálního režimu, do kterých mohou poplatníci vstoupit na základě výše rozhodných příjmů ze samostatné činnosti dosažených v předcházejícím zdaňovacím období.

Horní limity těchto pásem určují příjmy, na jejichž základě se poplatník kvalifikuje pro konkrétní pásmo, přičemž lze dobrovolně zvolit i vyšší pásmo, než odpovídá splněným podmínkám.

Výše vašeho daňového pásma závisí na příjmech z předchozího zdaňovacího období. Pokud během roku překročíte limit svého pásma, musíte to nahlásit finanční správě prostřednictvím speciálního formuláře, na základě kterého vám úřad vypočítá doplatek.

Naopak při nižších příjmech, které by odpovídaly nižšímu pásmu, oznámíte změnu obdobným způsobem a přeplatek vám bude vrácen. Pásmo paušální daně nelze během roku měnit – úprava je možná pouze ve lhůtě pro vstup do paušálního režimu.

Kdy se vyplatí paušální daň

Paušální režim se vyplatí těm, kdo na odvodech a nákladech spojených s účetními či daňovými poradci zaplatí více, než by zaplatili v paušálním režimu. Paušální daň navíc zahrnuje vyšší sociální pojištění, což znamená mírně vyšší důchod. Je vhodná také pro ty, kteří neuplatňují žádná daňová zvýhodnění.

Nemusí se naopak vyplatit, pokud máte jako OSVČ děti a nepracujícího manžela či manželku, protože byste přišli o daňové zvýhodnění na děti, případně i slevu na manžela nebo manželku. Pokud máte zdravotní problémy a předpokládáte, že nebudete schopni pracovat naplno až do důchodového věku, je třeba paušální daň dobře zvážit, protože by pro vás nemusela být výhodná.

Doporučované