Článek
Čtete ukázku z newsletteru Parket, ve kterém Lukáš Voženílek přináší ty nejdůležitější novinky ze zákulisí finančních trhů. Pokud vás zajímá vývoj burzovních indexů, cen komodit či měnových kurzů, přihlaste se k odběru a celý newsletter budete každé pondělí dostávat do své e-mailové schránky.
Po vyhlášení výsledků amerických prezidentských voleb na trzích akcie a výnosy amerických státních dluhopisů vystřelily vzhůru, zatímco cena zlata se vydala opačným směrem a zaznamenala asi tříprocentní pokles. Aktuálně se zlato drží pod hranicí 2700 dolarů za unci, což představuje asi stodolarový ústup od předvolebních maxim.
V posledních měsících politická nejistota a geopolitické napětí lákaly investory do bezpečných přístavů, ke kterým zlato neodmyslitelně patří. Po volbách se však trhy uklidnily, což vedlo k přirozenému vybírání zisků a poklesu ceny. Oddechový čas po prudkých růstech je pro trhy běžným jevem, ale z dlouhodobého hlediska to nemusí nutně znamenat ztrátu atraktivity zlata.
Zajímavý je i pohled do minulosti. Když byl Trump před osmi lety poprvé zvolen prezidentem, cena zlata během šesti týdnů klesla o zhruba 17 procent. Současný cyklus na trhu se zlatem je navíc extrémně „přetažený“, protože už více než rok vykazuje růst bez výraznějšího zakolísání.
Dalším faktorem, který zlatu krátce ubral na lesku, je sílící dolar a rostoucí výnosy amerických státních dluhopisů. „Vyšší očekávání růstu a inflace zvýšila výnosy dluhopisů a posílila dolar, což činí zlato, které nenabízí žádný výnos, pro investory méně atraktivním,“ poznamenal Adam Turnquist, hlavní technický stratég společnosti LPL Financial.
Silnější dolar tlačí cenu zlata dolů, protože je pro zahraniční investory dražší. Naopak vyšší výnosy dluhopisů přitahují investory k aktivům s pravidelným výnosem – což zlato neposkytuje. Desetileté americké dluhopisy tak dosáhly čtyřměsíčního maxima a mnozí investoři začali přehodnocovat své strategie.
Současné uvolnění politické nejistoty v USA nemusí trvat věčně. Plánovaná opatření Trumpovy administrativy (zvýšení cel, prohloubení rozpočtových schodků a snížení daní) by mohla přispět k růstu inflace, což je klíčový faktor, který zlato činí v očích řady investorů atraktivním. V důsledku těchto expanzivních fiskálních kroků mohou argumenty pro nákup zlata opět převážit.
Dlouhodobé vyhlídky proto zůstávají pro tento cenný kov pozitivní. Stratégové z JPMorgan předpokládají, že Trumpova politika může podpořit i další aktiva, jako například bitcoin, který se o víkendu poprvé v historii přehoupl přes hranici 80 000 dolarů.
Světové centrální banky stále více diverzifikují své rezervy směrem ke zlatu, aby snížily závislost na americkém dolaru, což může v příštím roce také zvyšovat poptávku po zlatu. Optimistický výhled má i banka Goldman Sachs, která předpovídá, že do konce roku 2025 by cena zlata mohla dosáhnout až 3000 dolarů za unci.
V plné verzi newsletteru Parket vždy najdete i souhrn nejdůležitějších zpráv z oblasti akciových trhů a makroekonomických trendů, investiční tipy odborníků nebo novinky z pražské burzy. Přihlaste se k odběru, aby vám nic důležitého neuniklo.