Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Čtete ukázku z newsletteru Parket, ve kterém Lukáš Voženílek přináší ty nejdůležitější novinky ze zákulisí finančních trhů. Pokud vás zajímá vývoj burzovních indexů, cen komodit či měnových kurzů, přihlaste se k odběru a celý newsletter budete každé pondělí dostávat do své e-mailové schránky.
„Nikdo vám nemůže dát víc, než já vám mohu slíbit,“ praví jedno přísloví, často spjaté s předvolebními výkřiky politiků.
Prezidentský kandidát Donald Trump na nedávné největší světové bitcoinové konferenci v Nashvillu uvedl, že by chtěl pomocí bitcoinů vytvořit národní strategickou rezervu. Slíbil, že pokud znovu zamíří do Bílého domu, jeho administrativa neprodá už žádný z bitcoinů, které USA získaly nebo v budoucnu získají zabavením majetku finančních zločinců.
Americká vláda momentálně vlastní asi 210 000 bitcoinů, při jeho aktuální ceně 53 000 dolarů má tedy tento objem hodnotu asi 11 miliard dolarů. Praxe současné vlády je oproti Trumpově vizi odlišná, zabavené kryptoměny z ilegálních aktivit pravidelně prodává v aukcích.
Republikánský kandidát rovněž oznámil celkem ambiciózní záměr udělat ze Spojených států světové centrum kryptoměn a přesunout tam veškerou těžbu bitcoinu. Vedle toho slíbil velkou podporu kryptoměnového odvětví a mnohem přívětivější regulace.
Trumpovy závazky si získaly podporu některých kryptoměnových investorů, jako jsou například bratři Winklevossovi, ale i politiků, jako je republikánská senátorka Cynthia Lummisová z Wyomingu.
„Naše vláda příliš dlouho porušovala základní pravidlo, které zná každý bitcoiner – nikdy neprodávej svůj bitcoin,“ prohlásil Trump na konferenci.
Sám Trump byl přitom donedávna bitcoinovým skeptikem. „Je to podvod,“ říkal ještě v roce 2021. Karta se však obrátila a Trump vidí v bitcoinu jednu z cest, jak se vrátit zpět do Bílého domu. S rostoucí popularitou kryptoměn a jejich významem pro stále větší skupinu lidí dává smysl, že Trump hledá voliče i v těchto vodách.
Trumpův samotný plán bitcoinových rezerv má samozřejmě jeden podstatný háček. Prezident Spojených států, ať už je jím kdokoliv, nemůže jednostranně vytvořit takovou rezervu pouze na základě exekutivního příkazu. K prosazení takového opatření by bylo nutné schválení nového zákona a souhlas Kongresu.
Zatímco exekutivní příkazy mohou ovlivnit některé aspekty správy státních aktiv, zřízení strategické rezervy v bitcoinech by vyžadovalo kromě časové náročnosti i širší legislativní rámec a širokou podporu ze strany zákonodárců. Je to tedy poměrně trnitá cesta.
Někteří zákonodárci tomu ale jdou naproti. Už zmíněná senátorka Lummisová oznámila záměr představit novou legislativu, která by podpořila vytvoření strategické bitcoinové rezervy. Podle jejího návrhu, s nímž seznámila i Trumpa, by Spojené státy během pěti let shromáždily jeden milion bitcoinů, což je pět procent světové zásoby.
Podle Lummisové by vláda měla tuto zásobu držet po dobu nejméně 20 let, což by dále upevnilo roli největší kryptoměny světa v národní ekonomické strategii. Senátorka také zdůraznila, že by její iniciativa mohla výrazně snížit astronomický státní dluh, který nedávno překonal hranici 35 bilionů dolarů.
Použití bitcoinu ke snížení národního dluhu by ovšem pravděpodobně znamenalo jeho prodej, což by ale Trump podle svých slibů už nikdy neudělal. Navíc i kdyby vláda Spojených států nějakým způsobem získala všechny bitcoiny v oběhu a i ty, které mají být teprve vytěženy, jejich hodnota by při současné ceně bitcoinu byla pořád asi třicetinásobně nižší ve srovnání s celkovým státním dluhem.
O výrazném snížení dluhu tedy nemůže být řeč. A to ani v případě, že by se hodnota bitcoinu ztrojnásobila.
V plné verzi newsletteru Parket vždy najdete i souhrn nejdůležitějších zpráv z oblasti akciových trhů a makroekonomických trendů, investiční tipy odborníků nebo novinky z pražské burzy. Přihlaste se k odběru, aby vám nic důležitého neuniklo.