Hlavní obsah

Parket: Trhy slaví, Buffett s hromadou dolarů zatím vyčkává

Foto: freeimage4life/Flickr

Není jasné, zda Buffett hromadí hotovost z opatrnosti nebo čeká na jedinečné akviziční příležitosti.

Zatímco akciové trhy trhají rekordy a investoři oslavují růst, Warren Buffett hromadí hotovost ve stovkách miliard a zůstává v pozadí. Je to opatrnost vůči přehřátému trhu, příprava na jedinečné příležitosti, nebo něco víc?

Článek

Čtete ukázku z newsletteru Parket, ve kterém Lukáš Voženílek přináší ty nejdůležitější novinky ze zákulisí finančních trhů. Pokud vás zajímá vývoj burzovních indexů, cen komodit či měnových kurzů, přihlaste se k odběru a celý newsletter budete každé pondělí dostávat do své e-mailové schránky.

Jedna z tradičních investičních pouček říká, že „musíte být chamtiví ve chvíli, kdy ostatní mají strach a mít strach, kdy ostatní jsou chamtiví“. Je příznačné, že tato rada pochází od nejslavnějšího investora na světě Warrena Buffetta, který ji uvedl v dopise akcionářům už v roce 1968.

Dnes, kdy trhy lámou rekordy a do investic se pouští široká veřejnost, nabývá tento citát znovu na významu. Buffett, známý svou schopností rozpoznat tržní příležitosti, totiž nyní sedí na hromadě hotovosti v hodnotě 325 miliard dolarů, což naznačuje, že v době všeobecného optimismu zůstává opatrný.

Tato suma, většinou uložená ve vysoce konzervativních pokladničních poukázkách, vzbuzuje otázku: Co tím Buffett, respektive jeho investiční kolos Berkshire Hathaway, sleduje? Je to varování pro investory, nebo jen Buffettova opatrnost a příprava na nové příležitosti?

Někteří tržní analytici tvrdí, že Buffettova kumulace hotovosti nemusí nutně znamenat nějaký negativní výhled nebo snad krizi. J. C. Parets, zakladatel a hlavní stratég All Star Charts, poznamenal, že Buffettovo navyšování hotovosti historicky korekci trhu nesignalizovalo.

„Buffett není indikátor kontrariánství, mohou existovat lepší ukazatele pro výhled americké ekonomiky a akciových trhů,“ uvedl Parets. Přesto se nabízí otázka: Proč Buffett hromadí hotovost, když většina ostatních investorů oslavuje růst trhu? Podle analytické firmy DataTrek může být důvodem obava z příliš vysokého ocenění akcií.

„Buffett si může myslet, že akcie, včetně těch jeho, jsou nadhodnocené a blíží se hluboké korekci nebo medvědímu trhu,“ uvedl Nicholas Colas, spoluzakladatel DataTreku. Na druhou stranu Buffett může čekat na nějakou velkou akvizici – jeho obrovský kapitál by mu umožnil koupit celé společnosti jako Coca-Cola, Walt Disney nebo Goldman Sachs.

Prodejní maraton

Jedním z hlavních důvodů pro Buffettovu hotovostní pozici může být jeho strategie odprodeje. Ve čtyřech z posledních pěti let Berkshire Hathaway prodala více akcií, než nakoupila, čímž do značné míry propásla šanci využít prudký růst akcií po koronavirové pandemii. Společnost se například rozhodla zredukovat svůj podíl v Applu na polovinu, což pro Berkshire přineslo zisky a zvýšilo hotovostní rezervy.

Buffettova opatrnost se projevuje i v jeho „indikátoru“ – poměru hodnoty všech akcií USA k velikosti ekonomiky Spojených států, který nyní přesahuje 200procentní hodnotu, což je mnohem vyšší úroveň než během technologické bubliny na začátku tisíciletí. Trh je tak podle tohoto měřítka výrazně přehřátý.

Buffett už dříve prohlásil, že by rád nakoupil kvalitní podnik za 50, 75 nebo dokonce 100 miliard dolarů. Překážkou mu však může být nedostatek společností takového měřítka, které by byly aktuálně na trhu k dispozici. Berkshire tak zůstává bokem a čeká na správný okamžik.

Na loňské výroční schůzi Buffett také naznačil, že bude držet více hotovosti, aby se připravil na vyšší daně z kapitálových výnosů. S návratem Donalda Trumpa do oválné pracovny je ale pravděpodobné, že k tomuto zvýšení v nejbližší době nedojde.

Zda Buffett hromadí hotovost z důvodu opatrnosti vůči aktuálním tržním cenám, nebo čeká na jedinečné akviziční příležitosti, je otázka, na kterou odpoví teprve čas. Může to být kombinace obojího: předběžná příprava na možné tržní turbulence a zároveň příležitost k nákupu, až ceny spadnou. Jak sám Buffett poznamenal, „kdybychom mohli koupit velký podnik, udělali bychom to“.

Buffettovy letošní 94. narozeniny také vyvolávají otázku, zda se nechystá odejít do důchodu a nepřipravuje své nástupce na převzetí vedení Berkshire Hathaway. Taková příprava by mohla zahrnovat přehodnocení portfolia a změny ve strategii zpětného odkupu akcií.

Ben Carlson z Ritholtz Wealth Management na svém blogu upozornil, že ačkoli Buffettovy kroky budí pozornost, nejsou vždy vodítkem pro běžného investora.

„Nemyslím si, že 94letý miliardář, který hromadí hotovost ve svém konglomerátu, má stejný časový horizont a rizikový profil jako běžný investor.“ Buffettovy kroky tedy mohou být inspirativní, ale neměly by být slepě následovány.

V plné verzi newsletteru Parket vždy najdete i souhrn nejdůležitějších zpráv z oblasti akciových trhů a makroekonomických trendů, investiční tipy odborníků nebo novinky z pražské burzy. Přihlaste se k odběru, aby vám nic důležitého neuniklo.

Doporučované