Článek
Čtete ukázku z newsletteru Parket, ve kterém Lukáš Voženílek přináší ty nejdůležitější novinky ze zákulisí finančních trhů. Pokud vás zajímá vývoj burzovních indexů, cen komodit či měnových kurzů, přihlaste se k odběru a celý newsletter budete každé pondělí dostávat do své e-mailové schránky.
Akcie lékárenské společnosti Pilulka, obchodované od října 2020 na trhu START pražské burzy, se v lednu dostaly pod psychologickou bariéru 100 korun. To představuje propad o více než 90 procent oproti svým rekordním hodnotám z ledna 2022, kdy se obchodovaly za 1800 korun.
Za poklesem stojí kombinace několika faktorů, ať už jde o doznívající „covidové“ období, pokles tržeb v e-commerce segmentu či nejistotu investorů kolem aktuální situace firmy. Důležitou roli přitom sehrávají i opakované prodeje akcií ze strany Marka Krajčoviče, člena dozorčí rady Pilulky.
Společnost Pilulka byla založena v roce 2013 bratry Kasovými a rychle se stala jedním z nejvýznamnějších provozovatelů online lékáren v České republice. Vedle e-shopu provozuje také síť kamenných poboček. V říjnu 2020 úspěšně vstoupila na burzu s upisovací cenou 424 Kč za akcii a titul se stal jednou z nejzajímavějších novinek na tuzemském parketu.
Překotný růst Pilulky pak přišel v době vrcholící pandemie. Lidé nakupovali online ve velkém a akcie firmy na tom profitovaly – v lednu 2022 se obchodovaly za 1800 korun a tržní kapitalizace Pilulky dosáhla 4,5 miliardy korun. Jenže s postupným rozvolňováním přestala být e-commerce tak masivně využívaná a řada internetových obchodů zažila propad, Pilulku nevyjímaje.
Čupr na záchranné misi
Na jaře a v létě loňského roku začalo být zřejmé, že Pilulka potřebuje dodatečnou finanční injekci. Na pomoc přispěchal Tomáš Čupr, zakladatel online supermarketu Rohlik.cz, který Pilulce poskytl úvěr ve výši 80 milionů korun a zajistil si opci na získání kontrolního podílu ve firmě.
Tato „záchranná“ akce ale zároveň odstartovala sérii událostí, které pro zbylé akcionáře nejsou příliš příznivé – panuje nejistota, jaké konkrétní podmínky opce Tomáš Čupr vyjednal a jak by se mohly dotknout stávajících minoritních vlastníků.
Následně se vedení Pilulky ujal Peter Klekner, manažer vyslaný právě Tomášem Čuprem. Zároveň se na trhu začaly objevovat pravidelné prodeje akcií ze strany člena dozorčí rady Pilulky, které pokračují dodnes. A to ještě více zesiluje obavy investorů.
Jeden z hlavních otazníků visí právě nad zbavováním se akcií Krajčovičem. Ten dle veřejných hlášení pro Českou národní banku akcie vyprodává už několik měsíců. Akcie prodával před tím, než Čupr Pilulce poskytl úvěr, stejně jako pár dní před zveřejněním informace, že stav společnosti je horší, než se původně zdálo.
Jako důvod prodeje uvádí financování bydlení, ale u takto vysokých objemů mohou investoři pochopitelně spekulovat i o jiných motivech.
„Vývoj akcií odráží nejistotu investorů ohledně fungování společnosti, když s nástupem dočasného ředitele Pilulka bez komentáře výrazně snížila výhled tržeb na rok 2024 a nejsou známé podmínky opce, která by Tomáši Čuprovi umožnila získání kontrolního podílu. Setrvalé prodeje akcií Pilulky ze strany člena dozorčí rady vnímám jako signál nedůvěry ve společnost,“ říká pro SZ Byznys Jan Tománek, analytik zabývající se trhem START pražské burzy.
Podobně věc hodnotí také jeden z tuzemských investorů, který se k situaci vyjádřil pod podmínkou anonymity. Podle něj prodeje člena dozorčí rady mohou signalizovat blížící se událost, ke které Pilulka směřuje.
„Pravděpodobně se jedná o uplatnění opce a následné změny kontrolní struktury. S tím lze očekávat i další nutné navýšení kapitálu, přičemž se nabízí kapitalizace stávajícího 80milionového úvěru výměnou za nové akcie. Při současné nebo nižší ceně by se tak Čupr mohl poměrně snadno dostat k 90procentnímu podílu a následně legálně vytěsnit minoritní akcionáře, z nichž většina již nyní drží ztrátu ve výši 70 až 90 procent.“
Kam až může cena spadnout?
Podle výkazů z valné hromady Pilulky z loňského srpna měl Marek Krajčovič vlastnit celkem 309 tisíc akcií. Většina z nich, 239 tisíc, je však zastavena v souvislosti s úvěrem od Tomáše Čupra a jeho zmíněnou opcí. V průběhu podzimu a zimy stihl Krajčovič prodat přes 55 tisíc akcií v hodnotě 6,7 milionu korun, tedy asi 79 procent jeho „nezastavených“ akcií.
„Prodeje zintenzivnil od druhé poloviny prosince a jeho prodeje od té doby odpovídaly téměř polovině všech objemů s Pilulkou na pražské burze. Jako důvod uvádí financování bydlení. Nicméně to, že se zbavil téměř 80 procent svých nezastavených akcií a prodeje v posledních týdnech zintenzivnil, by mohlo indikovat, že se snaží v co největší míře opustit svou investici,“ uvádí k tomu pro SZ Byznys Jan Bystřický, akciový analytik České spořitelny.
Vzhledem k chybějícím podrobnostem o opci na zastavené akcie se stále ale podle analytika pohybujeme v rovině spekulací.
Všechny dosavadní kroky Tomáše Čupra a jeho týmu naznačují, že se Pilulka nachází uprostřed tvrdé transformace. Klekner, který ve funkci dočasného šéfa nahradil spoluzakladatele Martina Kasu, má za úkol zvrátit nepříznivý vývoj hospodaření a najít efektivnější cestu k ziskovosti.
Situaci na trhu nyní ještě vyostřuje fakt, že se investoři doposud nedozvěděli, jak se Pilulce skutečně dařilo v loňském roce. Obvykle touto dobou už totiž firma celoroční výsledky zveřejňovala, letos si s oznámením dává na čas. „V minulých letech totiž s informací vždy přicházela nejpozději 5. ledna,“ poznamenal analytik serveru Kurzy.cz Jiří Zendulka.
V plné verzi newsletteru Parket vždy najdete i souhrn nejdůležitějších zpráv z oblasti akciových trhů a makroekonomických trendů, investiční tipy odborníků nebo novinky z pražské burzy. Přihlaste se k odběru, aby vám nic důležitého neuniklo.