Článek
Čtete ukázku z newsletteru Parket, ve kterém Lukáš Voženílek přináší ty nejdůležitější novinky ze zákulisí finančních trhů. Pokud vás zajímá vývoj burzovních indexů, cen komodit či měnových kurzů, přihlaste se k odběru a celý newsletter budete každé pondělí dostávat do své e-mailové schránky.
Německý akciový index DAX minulý týden překonal historickou hranici 20 000 bodů, a od začátku roku si připisuje nárůst přes 21 procent. Tento výkon přitom působí o to překvapivěji, vezmeme-li v úvahu, že německá ekonomika se momentálně potýká s vážnými problémy.
Loni německá ekonomika zaznamenala pokles o 0,3 procenta a její výkon byl nejslabší ze všech zemí platících eurem. Podle zářijového odhadu německé vlády HDP klesne i letos, a to o 0,2 procenta. Německé instituce nabízejí o něco příznivější pohled, když předpovídají pokles o desetinu procenta.
Jak je možné, že burza roste, zatímco ekonomika klopýtá? Klíčem k pochopení je jednoduchý fakt: Akciový trh a ekonomika nejsou totéž. Přestože DAX dosahuje rekordních hodnot, ne vždy reflektuje skutečný stav německé ekonomiky. Podobně jako hlavní index PX na pražské burze, jehož výkonnost je výrazně ovlivněna jen pár tituly, i DAX představuje pouze určitou výseč německého hospodářství.
Jedním z hlavních motorů růstu německého indexu je optimismus investorů. „Trh je zpravidla vpřed hledící,“ připomněl už začátkem roku pro SZ Byznys analytik Jan Šafránek z České spořitelny, když index poprvé překonal hranici 17 000 bodů – a to za podobných ekonomických podmínek, jaké vidíme dnes.
Jinými slovy, investoři nehledí tolik na současné problémy, ale spíše na to, co může přijít v budoucnu. Právě tento pohled dopředu pohání DAX, který těží z naděje na oživení německé ekonomiky. I když současnost komplikuje například krize v automobilovém průmyslu, investoři zkrátka věří, že lepší časy jsou na dohled.
Vedle toho akciím pomáhají k růstu vyhlídky na další pokles základních úrokových sazeb v eurozóně a ve Spojených státech, které posouvají index vzhůru už několik měsíců. Nižší sazby jsou pro akciové trhy vždy vítanou zprávou.
Díky nim se akcie stávají atraktivnějšími ve srovnání s pevně úročenými cennými papíry, jako jsou dluhopisy. Zároveň zlevňují úvěry, což firmám usnadňuje přístup k financím a podporuje jejich investice. Evropská centrální banka (ECB) začala sazby snižovat letos v červenci. A vzhledem k tomu, že inflace v eurozóně je téměř pod kontrolou, se očekává, že tento trend bude pokračovat.
Klíčovým faktorem růstu indexu DAX je také složení společností, které zahrnuje. Tvoří jej 40 největších firem obchodovaných na frankfurtské burze, přičemž většina z nich má globální působnost. To znamená, že jejich zisky nezávisí pouze na německém trhu, ale také na výkonnosti v zahraničí. Růst indexu podporují i aktuální problémy ve Francii – politická a ekonomická nejistota tamního trhu vede některé investory k přesunu svých prostředků právě do Německa.
Významnou roli v indexu hrají největší společnosti. Největší váhu, téměř 13 procent, má softwarový gigant SAP. Jeho akcie od začátku roku stouply o téměř 80 procent, což táhne celý index vzhůru. SAP přitom těží z celosvětového růstu technologických firem, který podporuje zájem o umělou inteligenci. Dalším silným hráčem je Siemens, jehož akcie letos přidávají 15 procent a taktéž výrazně přispívají k pozitivnímu vývoji celého indexu.
V plné verzi newsletteru Parket vždy najdete i souhrn nejdůležitějších zpráv z oblasti akciových trhů a makroekonomických trendů, investiční tipy odborníků nebo novinky z pražské burzy. Přihlaste se k odběru, aby vám nic důležitého neuniklo.