Hlavní obsah

Parket: Chcete ochránit své investice? Nepanikařte v době krize

Foto: Alex from the Rock, Shutterstock.com

Pokud investor neustojí krátkodobé propady a vybere peníze ve špatný moment, o většinu ziskového potenciálu se připraví.

Když trhy padají, roste panika a s ní i pokušení „zachránit“ investice. Právě tehdy se však láme chleba mezi porážkou a dlouhodobým úspěchem. Historie ukazuje, že největší hrozbou pro investora nejsou trhy, ale jeho vlastní emoce.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Čtete ukázku z newsletteru Parket, ve kterém Lukáš Voženílek přináší ty nejdůležitější novinky ze zákulisí finančních trhů. Pokud vás zajímá vývoj burzovních indexů, cen komodit či měnových kurzů, přihlaste se k odběru a celý newsletter budete každé pondělí dostávat do své e-mailové schránky.

Akciové trhy poslední týdny zažívají výrazné výkyvy a mnozí investoři zvažují, zda raději své peníze nepřesunout do „bezpečnějších“ forem spoření. Jenže právě historie ukazuje, že podobné rozhodnutí často nebývá nejšťastnější.

Důkazem je slavný Lynchův paradox – příběh o tom, jak většina investorů prodělala, přestože vložila peníze do jednoho z nejúspěšnějších fondů své doby.

Když se v investičních kruzích zmíní jméno Peter Lynch, zaznívá respekt. Tento legendární investor mezi lety 1977 až 1990 vedl Fidelity Magellan Fund – fond, který po dobu 13 let dosahoval průměrného ročního zhodnocení okolo 29 procent. Ze skromných 20 milionů dolarů pod jeho vedením narostl i díky masivnímu přílivu nových investic na obřích 14 miliard.

Lynchova filozofie byla překvapivě prostá: „Investujte do toho, čemu rozumíte.“ A přesto – většina investorů, kteří do fondu vstoupili, skončila ve ztrátě.

Jak je to možné? Vše se lámalo na jednom klíčovém faktoru – načasování. Lidé do fondu obvykle vstupovali až poté, co zažil prudký růst. A jakmile přišla byť jen drobná korekce, ve strachu začali své investice ukončovat a peníze vybírat. Výsledkem byla smutná bilance – fond s rekordním výkonem, ale mnoho investorů s minusem.

Peter Lynch to později shrnul naprosto trefně: „Největší ztráty nevznikají během recesí, ale v hlavách investorů.“ Dlouhodobý úspěch totiž nezávisí ani tak na tom, kam investujete, jako spíš na tom, jak dlouho tam vydržíte. Trh kolísá – to je přirozené. Ale ti, kdo podlehnou strachu, často prodají v nejhorší možnou chvíli a připraví se o budoucí zisky.

Když se historie opakuje

Po několika dekádách, v roce 2020, se ve světě investic objevila další zářivá hvězda – Cathie Woodová a její fond ARK Innovation ETF. Ten zaznamenal díky sázkám na inovativní technologické firmy – mezi nimi třeba Tesla, Zoom či Roku – mimořádný růst.

Jen v roce 2020 připsal ARKK ohromující zisk 153 procent, což vedlo k prudkému nárůstu spravovaných aktiv, protože investoři houfně naskakovali do rozjetého vlaku. Miliony z nich chtěly stihnout „další Magellan“.

Jenže co se nestalo – po raketovém růstu následoval propad. A s ním i známý scénář: panika, výběry, realizované ztráty. Lidé opět naskočili pozdě a vystoupili příliš brzy.

A právě tady se znovu potvrzuje staré pravidlo – nejde o to trefit ideální moment, ale vydržet. Úspěšní investoři nejsou ti, kteří se snaží odhadnout vrchol nebo dno trhu, ale ti, kteří zůstávají zainvestovaní i ve chvílích, kdy ostatní ztrácí nervy.

Správce fondů Hartford Funds propočítal, že pokud by investor mezi lety 1995 až 2024 zmeškal jen deset nejlepších dnů na trhu, výnos jeho investice do indexu S&P 500 by klesl na méně než polovinu. A čím víc těchto klíčových dní prošvihnete, tím výrazněji klesá celkový výsledek. Jinými slovy, i malý výpadek může mít velké následky.

Trhy přežily už ledacos

Současné tržní turbulence – ať už je vyvolává Donald Trump, geopolitické napětí nebo obchodní války – nejsou žádnou novinkou. Trhy si v minulosti prošly celou řadou krizí, a přesto se vždy znovu nadechly k růstu. Historie nás učí, že z krátkodobého chaosu často vzejdou dlouhodobé příležitosti.

Legendární investor Benjamin Graham, mentor Warrena Buffetta, říkával: „Největším nepřítelem investora je on sám.“ A měl pravdu. Když trhy klesají, často přichází panika, která žene ceny ještě níže. Ti, kdo podlehnou emocím, většinou prodávají právě v tu nejméně vhodnou chvíli – a o následné zotavení přijdou, protože už nejsou na palubě.

Pokud se investoři nechtějí stát obětí Lynchova paradoxu, musí být připraveni držet své investice i v těžkých časech. Jak řekl sám Peter Lynch: Mozek má každý, ale ne každý má na trh i žaludek.“

Investování není sprint – je to maraton. Můžete investovat do špičkového fondu, obyčejného indexu nebo akcií kvalitních firem. Ale pokud investor neustojí krátkodobé propady a vybere peníze ve špatný moment, o většinu ziskového potenciálu se připraví.

V plné verzi newsletteru Parket vždy najdete i souhrn nejdůležitějších zpráv z oblasti akciových trhů a makroekonomických trendů, investiční tipy odborníků nebo novinky z pražské burzy. Přihlaste se k odběru, aby vám nic důležitého neuniklo.

Doporučované