Hlavní obsah

Parket: Českému investorovi letos vydělává i slabá koruna

Foto: Ground Picture, Shutterstock.com

Inflace klesla a zisky z investic mají v reálném vyjádření výrazně vyšší hodnotu než v předchozích letech.

Rok 2024 přinesl vlastníkům amerických akcií nejen optimismus, ale i vysoké zisky. Na své si přišli i čeští investoři, kteří těží nejen z růstu samotných akciových trhů, ale také z oslabení koruny vůči dolaru.

Článek

Čtete ukázku z newsletteru Parket, ve kterém Lukáš Voženílek přináší ty nejdůležitější novinky ze zákulisí finančních trhů. Pokud vás zajímá vývoj burzovních indexů, cen komodit či měnových kurzů, přihlaste se k odběru a celý newsletter budete každé pondělí dostávat do své e-mailové schránky.

Investování do amerických akcií se letos ukazuje jako trefa do černého, zvláště pro české investory. Hlavní index S&P 500, oblíbený i mezi tuzemskými investory, kteří sází na stabilitu a růst největších amerických firem, letos zatím dosahuje se započtením dividend výnosu kolem 28 procent.

Tento působivý výsledek však není jediným důvodem k radosti. Českým investorům totiž hraje do karet i slabší koruna, která od začátku ledna proti dolaru ztrácí přibližně sedm procent, což ještě více zvyšuje výnosy při přepočtu na domácí měnu, jelikož oslabení koruny znamená, že stejný objem dolarových zisků má v korunách vyšší hodnotu.

Popularitu amerického akciového indexu mezi Čechy potvrzuje i významný tuzemský obchodník s cennými papíry Patria Finance, podle nějž dosahuje objem investic českých klientů do ETF fondů prostřednictvím této společnosti desítek miliard korun.

„Nejvyšší oblibě se těší právě skupina ETF na americký akciový index S&P 500, do kterého u nás míří zhruba třetina z celkového objemu investic do ETF,“ prozrazuje pro SZ Byznys ředitel Patria.cz Josef Němeček. Konkrétně iShares Core S&P 500 USD je podle Němečka vůbec nejvyhledávanějším instrumentem mezi více než 70 tisíci aktivními investory v Patrii.

„V letošním roce do nejvyhledávanějšího ETF míří řádově desetinásobek nákupních pokynů než například do ikonické akcie Nvidia, nebo zhruba dvacetinásobek než do akcií Tesla,“ dodává.

Popularitu indexu S&P 500 vnímá také XTB, přední broker působící v Česku. „Dle našich hrubých odhadů je přibližně 20 procent objemu investic v XTB v produktech s podkladovým aktivem S&P 500,“ sdělil pro SZ Byznys hlavní analytik Jiří Tyleček. S Němečkem se tak shodují, že zájem o tento ikonický index je mezi českými investory stále velmi vysoký.

Solidní výnos

Výjimečný výnos, který S&P 500 letos nabízí, spolu se slabší korunou přináší českým investorům mimořádné výsledky. Představme si investora, který na začátku roku vložil 100 000 Kč do ETF sledujícího S&P 500, přičemž jeho investice nebyla měnově zajištěná. Díky růstu akciového trhu a oslabení koruny by se jeho investice letos zhodnotila téměř o 40 procent.

Ještě například předloni byla situace odlišná. V roce 2022 zažil americký akciový trh jeden z nejhorších roků za poslední dekádu, když S&P 500 oslabil o 18 procent. Pro české investory byla však tato ztráta částečně zmírněna tříprocentním oslabením koruny vůči dolaru, což znamenalo pokles investic „jen“ o přibližně 15 procent při přepočtu na české koruny.

Na druhou stranu, pokud by koruna v témže roce posílila, ztráty by se naopak ještě více prohloubily, protože silnější koruna by snížila hodnotu dolarových investic v české měně.

Ovšem rok 2022 přinesl ještě jinou komplikaci – vysokou inflaci. Zatímco investoři řešili klesající trhy, inflace v Česku dosahovala průměrných 15 procent. Tento fenomén dramaticky znehodnotil nejen úspory, ale také reálné výnosy z investic. I když oslabení koruny pomohlo zmírnit ztráty, inflace si ukrojila mnohem větší část.

Letošní rok je však pro investory mnohem příznivější. Průměrná inflace klesla na přibližně 2,4 procenta, což znamená, že zisky z investic mají v reálném vyjádření výrazně vyšší hodnotu než v předchozích letech.

Pro dlouhodobé investory však měnové výkyvy nehrají tak zásadní roli. Historicky se ukazuje, že měnové kurzy mají tendenci se v dlouhodobém horizontu víceméně vyrovnávat. Pro ty, kteří chtějí vliv měnových výkyvů minimalizovat, existují měnově zajištěná ETF. Tyto fondy eliminují vliv změn měnových kurzů, takže vaše výnosy odpovídají čistě výkonnosti akciového trhu. Jejich nevýhodou však jsou vyšší náklady na správu.

V plné verzi newsletteru Parket vždy najdete i souhrn nejdůležitějších zpráv z oblasti akciových trhů a makroekonomických trendů, investiční tipy odborníků nebo novinky z pražské burzy. Přihlaste se k odběru, aby vám nic důležitého neuniklo.

Doporučované