Hlavní obsah

Odliv peněz z Česka zpomaluje. Firmy se totiž vrací do českých rukou

Foto: Gasnet, Seznam Zprávy

České společnosti skupují od zahraničních vlastníků české firmy. Loni tak koupila skupina ČEZ kontrolní podíl v distributorovi plynu GasNet.

Čeští podnikatelé a finančníci jsou při chuti. Skupují od zahraničních vlastníků firmy v cizině i v Česku, což zpomaluje odliv peněz z tuzemské ekonomiky. Ten často kritizují někteří politici.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Aktivita českých investorů na globálním transakčním trhu a přechod firem na tuzemském trhu od zahraničních majitelů do českých rukou. To jsou příčiny, proč se začíná zpomalovat odliv kapitálu z Česka.

Zmírnění odlivu dokládá podíl mezi národním důchodem a hrubým domácím produktem. „Tento indikátor říká, kolik z peněz vydělaných v zemi skutečně zůstane tamějším občanům. V roce 2022 dosahoval tento podíl 95 procent, zatímco o rok později 99 procent,“ uvádí Index prosperity. Jde o společný výzkum České spořitelny a datového portálu Evropa v datech.

„Ukazuje to na několik trendů. Část českých firem se dostává zpět do domácích rukou. Také se projevuje zvýšená investiční aktivita českých firem v zahraničí. To znamená, že český kapitál sílí a díky těmto investicím vyrovnává dříve tak silný odtok dividend z Česka do zahraničí,“ prohlásil Martin Wichterle, miliardář a majitel strojírenské skupiny Wikov. Tuzemská ekonomika se tak dle něj stává silnější a dokáže získávat hodnoty ze zahraničí domů.

Příznivý vývoj ostatně pokračoval zřejmě i v uplynulém roce. „Data za období 2024 ještě nejsou k dispozici. Lze ale předpokládat hodnotu v rozmezí 96 až 99 procent,“ odhaduje analytička České spořitelny Tereza Hrtúsová. Zmíněný poměr tak může dosáhnout podobné hodnoty jako před dvěma lety.

Zlepšení oproti roku 2022 naznačuje i odliv objemu dividend. Loni si zahraniční majitelé firem v Česku vyplatili za první tři čtvrtletí okolo 279 miliard korun. Za stejné období předchozího roku to bylo téměř 231 miliard korun, ale v roce 2022 dokonce 339,8 miliardy korun.

Na druhou stranu si přišly na menší peníze zahraniční fondy, které vlastní akcie ČEZ. Zatímco loni vyplatil ČEZ dividendu ve výši 28 miliard korun, tak o rok dříve to bylo dokonce 78 miliard korun. Odhaduje se, že z této sumy okolo pětiny šlo do ciziny. Loni by tak zahraniční investoři vyinkasovali 5,6 miliardy korun, zatímco o rok dříve by to bylo o deset miliard navíc.

Češi skupují zahraniční firmy

Dlouhodobě budou tomuto trendu hrát do karet sílící investice českých skupin v zahraničí, z nichž poplynou peníze zpět do Česka. „Tuzemské firmy expandují do zahraničí, takže se může zvýšit příliv dividend,“ dodává Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas.

Loni realizovaly tuzemští investoři řadu velkých transakcí. Například převzetí Royal Mail může šéfa Energetického a průmyslového holdingu (EPH) Daniela Křetínského, který kontroluje rovněž EP Group, přijít téměř na osmdesát miliard korun.

I další velké transakce českých investorů se odehrály v cizině. Skupina CSG zbrojařského magnáta Michala Strnada koupila po řadě peripetií za 2,2 miliardy dolarů (přibližně 53 miliard korun) amerického výrobce střeliva Kinetic. Musela totiž nabídku výrazně navýšit z původní částky 1,91 miliardy dolarů, protože se o Kinetic (odnož společnosti Vista Outdoor) přetlačovala s investiční skupinou MNC Capital a rodinným investičním butikem miliardáře Jefferyho Hildebranda, který je sponzorem zvoleného prezidenta Donalda Trumpa.

V zahraničí nakupoval rovněž Pavel Tykač, jehož skupina Sev.en Global Investments koupila od španělské skupiny Celsa ocelárny ve Velké Británii a ve Skandinávii. Největší tuzemská investiční skupina PPF pak navýšila svůj podíl v polské přepravní firmě InPost, jež provozuje síť výdejních boxů a logistická centra pro internetové obchody, zejména v západní Evropě.

Zahraniční tažení pokračuje

V investičním módu jsou české skupiny i letos. Například pražská společnost FTMO koupila od investiční skupiny CVC finanční platformu Oanda, která umožňuje firmám i jednotlivcům obchodovat na finančních trzích s měnami. Výše transakce se odhaduje na miliardy korun.

Odlivy dividend do ciziny budou snižovat rovněž investice do českých společností, jež kontrolují zahraniční investoři. Loni získala kontrolní podíl v největším distributorovi plynu v Česku - společnosti GasNet - skupina ČEZ za zhruba 21,2 miliardy korun.

Silný je český kapitál zejména na realitním trhu. „Řada velkých realitních projektů přešla do českých rukou. Je to jeden z největších sektorů v Česku,“ doplňuje Dufek. Konkrétně skupina PPF převzala největší hotel v Česku Hilton a aktivní je na trhu rovněž řada českých realitních fondů.

Žebříček nejhodnotnějších firem Česka

Česká elita 2024. Klikněte na banner níže a projděte si pořadí nejhodnotnějších firem Česka. Dalším kliknutím na řádek v tabulce nebo na interaktivní grafiku můžete zjistit podrobnosti o firmě.

Partnery České elity jsou společnosti ORLEN Unipetrol, Penta Fund, Burza cenných papírů Praha, UniCredit Bank, A&O Shearman.

Odborným garantem žebříčku TOP 100 České elity je společnost Deloitte.

Doporučované